۳ درصد مناطق حفاظت شده توسط دوربین های ویژه کنترل می‌شود

زنجان-فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر تنها ۳ درصد مناطق حفاظت شده در ایران به وسیله دوربین های ویژه کنترل می‌شود.

جمشید محبت‌خانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در حال حاضر فقط ۳درصد مناطق به وسیله دوربین کنترل می‌شود، افزود: بخش های در استان‌های مناطق حفاظت شده اصفهان، گلستان و چند منطقه حفاظت شده دیگر توسط دوربین ویژه کنترل می شوند.

وی با بیان اینکه هدف گذاری ما برای امسال، کنترل ۲۰ درصد از مناطق حفاظت شده کشور توسط دوربین‌های ویژه است، ادامه داد: ۱۸۳ میلیون هکتار از اراضی کشور که شامل حدود ۱۱ درصد می‌شود، تحت پوشش یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد که به دنبال افزایش این وسعت هستیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست از تصویب افزایش ۱۲ درصدی وسعت مناطق حفاظت شده کشور در شورای عالی محیط زیست خبر داد و تصریح کرد: میانگین جهانی مناطق حفاظت شده ۱۷ درصد است که در تلاش هستیم به میانگین جهانی در این زمینه برسیم.

محبت‌خانی با بیان اینکه هم‌اکنون یوزپلنگ به‌عنوان مهم‌ترین گونه جانوری در معرض انقراض در ایران است، اظهار کرد: در این میان ۴۵ گونه جانوری نیز در معرض انقراض قرار دارند که این گونه‌ها شرایط حادی نداشته و در این میان می‌توان به ماهی قزل‌آلای خال قرمز که در این دسته از گونه‌های جانوری قرار دارد، اشاره کرد.

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌ها تلاش کرده‌ایم از اقدامات بازدارنده برای مراقبت از مناطق حفاظت شده، از جمله اعمال جرائم سنگین برای متخلفان در این حوزه استفاده کنیم، یادآور شد: در همین راستا و طی هفته گذشته شاهد اعمال قانون برای متخلفان با افزایش جرائم نقدی که اقدام به شکار غیرقانونی کرده بودند، بودیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: یکی از انتظارات ما در برهه کنونی برای جامه عمل پوشاندن به همه خواسته ها در این عرصه، توجه به دغدغه‌های حوزه محیط‌بانی است، لذا اگر می‌خواهیم شعار ۸۰میلیون محیط‌بان را عملی کنیم، قطعاً یکی از این مسیرها که کار را در این زمینه برای ما تسهیل می‌کند، سمن‌ها هستند.

محبت خانی در ادامه با اشاره به اینکه امسال به جد به دنبال هوشمند کردن تجهیزات محیط‌بانی خواهیم بود، افزود: در همین راستا اقدام به تجهیز لباس محیط‌بانان به دوربین روی البسه به تعداد ۵۰۰ مورد کردیم که این دوربین‌ها ضمن مستندسازی دقیقی که برای محاکم قضایی انجام می‌دهند، دارای GPS هستند تا در مواردی که نمی‌توانیم با محیط‌بان ارتباط برقرار کنیم، بتوانیم به این وسیله مکان‌یابی کنیم.

وی  با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا از رو در رو شدن چهره به چهره محیط‌بان با متخلفان به وسیله استفاده از ابزاری چون هلی‌شات بکاهیم، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، به دنبال این هستیم تا محیط‌بانان از جلیقه‌های باکیفیت استفاده کرده و دیگر شاهد محدودیت‌های ایجاد شده در این زمینه طی روزهای آتی نباشیم.

کد خبر 4679612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =