خوشه دهی ۹۰ درصدی اراضی شالیزاری گیلان/۴ هزار هکتار برداشت شد

رشت- رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به خوشه دهی ۹۰ درصدی شالیزارهای این استان، گفت: تاکنون شالیکاران گیلانی ۴ هزار هکتار از شالیزارها را برداشت کرده اند.

علی درجانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری است، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۱۴ هزار هکتار معادل ۹۰ درصد شالیزارهای گیلان به مرحله خوشه دهی رسیده اند.

درجانی با بیان اینکه ۲۰ درصد شالیزارهای گیلان به مرحله رسیدگی رسیده اند، ادامه داد: با توجه به شرایط مطلوب آب و هوا در روزهای آینده برداشت برنج از شالیزارهای استان گیلان با شدت بیشتری انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه با توجه به شروع برداشت برنج از اراضی شالیزاری از هفته گذشته در برخی از شهرهای استان گیلان تاکنون ۴ هزار هکتار از این اراضی برداشت شده است، افزود: این میزان معادل ۲ درصد کل اراضی شالیزاری گیلان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه بیشترین برداشت برنج در شهرهای فومن، شفت، صومعه سرا، املش و رشت صورت گرفته است، گفت: ۲ هزار دستگاه کمباین برای برداشت برنج از اراضی شالیزاری استان گیلان استفاده می شود. 

رشد ۸ درصدی برداشت مکانیزه شالیزارهای گیلان

وی با اشاره به اینکه امسال بیش از ۶۰ درصد اراضی شالیزاری گیلان به صورت مکانیزه نشاء شده که نسبت به سال گذشته با رشد ۵ درصدی همراه بوده است، یاد آورشد: امسال در مقایسه با سال گذشته در زمینه برداشت مکانیزه محصول شاهد افزایش ۸ درصدی هستیم.

درجانی در ادامه با بیان اینکه براساس پیش بینی ها امسال بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری استان گیلان برداشت می شود، افزود: از این میزان شلتوک بیش از ۷۵۰ هزار تن برنج سفید استحصال می شود.

وی با اشاره به کیفیت بالای ارقام برنج تولیدی در استان گیلان، گفت: این استان از تولیدکنندگان عمده محصول برنج کشور بوده و بر اساس آمارها بیش از ۲۰ میلیون ایرانی از برنج تولید شده در استان گیلان استفاده می کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه حدود ۸۴ هزار هکتار از اراضی شالیزاری در سال های گذشته تجهیز و نوسازی شده است، اظهار کرد: در سفر سال گذشته ریاست جمهوری یکی از مصوبات خوب برای حوزه کشاورزی استان اختصاص اعتبار برای تجهیز و نوسازی ۲۰ هزار هکتار دیگر از اراضی شالیزاری این استان است.

کد خبر 4679871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =