سنجش سلامت بیش از ۱۱ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان انجام شد

سنندج - رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان از ارزیابی شاخص سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی ۱۱ هزار و ۶۸۶ نوآموز بدو ورود به دبستان تا پایان ماه اول فعالیت پایگاه های سنجش استان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش استثنایی کردستان، خلیل رنجبر اظهار داشت: شناسایی و تشخیص به موقع کودکان در معرض خطر، پیشگیری از هدر رفت سرمایه های مادی و معنوی، ایجاد زمینه و فرصت های مناسب یادگیری با توجه به تفاوت های فردی و تحقق عدالت آموزشی از مهمترین ضروریات اجرای برنامه ملی سنجش سلامت و ارزیابی تحصیلی است.

وی با بیان اینکه از آغاز فعالیت پایگاه های سنجش ۱۱ هزار و ۶۸۶ نوآموز به ۱۴ پایگاه اولیه وتخصصی فعال در استان مراجعه کرده اند، افزود: این نوآموزان در بخش های شنوایی، بینایی، جسمی – حرکتی، سلامت و بهداشت، آمادگی تحصیلی و معاینات پزشکی ارزیابی شده اند.

دبیر اجرایی ستاد هماهنگی سنجش استان کردستان ادامه داد: از این تعداد نوآموز بدو ورود به دبستان ۵۶۸ نفر مشکوک به مشکل بینایی، ۳۲۱ نفر مشکوک به مشکل شنوایی، ۲۶ نفر دارای مشکل جسمی - حرکتی، ۹ نفر ارجاع اتیسم و هزار و ۹۹۷ نفر نیز در مرحله اول آمادگی تحصیلی حد نصاب لازم را کسب نکرده و به مرحله تخصصی ارجاع داده شدند.

رنجبر در ادامه با تأکید بر ضرورت آموزش و پرورش در دوره پیش دبستانی به عنوان گامی مؤثر در ارائه خدمات بهینه در زمینه آموزشی و پرورشی یادآور شد: ۱۱ هزار و ۸۲ نوآموز پیش دبستانی نیز با مراجعه به ۱۱ پایگاه مقدماتی و تخصصی در هشت شهرستان از اواخر شهریور ماه تا اواسط آذر ماه سال گذشته در بخش اول اجرای برنامه سنجش شرکت کردند.

وی با اشاره به شناسایی کودکان در معرض خطر و دارای مشکلات یادگیری در سنین پیش دبستان و تدارک کمک های مداخله ای برای آنان به عنوان اولویت های مهم آموزش و پرورش عادی و ویژه، بیان کرد: از این تعداد نوآموز پیش دبستانی هزار و ۶۵۹ نفر ارجاع هوش، ۵۱۰ نفر ارجاع بینایی، ۲۴۸ نفر ارجاع شنوایی و ۱۵ نفر ارجاع جسمی - حرکتی داده شدند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: از جامعه هدف ۲۷ هزار نفر پیش بینی شده جهت شرکت در برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی و بدو ورود به دبستان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ تاکنون در مجموع ۲۲ هزار و ۷۶۹ نفر ارزیابی شده اند.

کد خبر 4680018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =