واگذاری ۳۰۰ هکتار از اراضی شهر فرودگاهی به شهرداری قم تصویب شد

قم - اخذ مجوز و موافقت واگذاری ۳۰۰ هکتار از اراضی شهر فرودگاهی به شهرداری قم به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، یکصد و ششمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم شامگاه دوشنبه در ساختمان این نهاد با حضور اعضای شورا، شهردار و به ریاست حسن بختیاری نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم برگزار شد.

اخذ مجوز برگزاری مزایده بلوکی با کاربری تجاری واقع در بلور پیامبر اعظم (ص) در قالب ۸ هزار و ۳۰۰ مترمربع که رقمی بیش از ۱۰ میلیارد تومان بوده است یکی از دستورات جلسه شورا بود که به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.

در ادامه لایحه اخذ مجوز و موافقت با واگذاری ۳۰۰ هکتار اراضی مجتمع گردشگری طرلاب به شهرداری قم مطرح و اعضای شورای شهر قم نظرات خود را در این خصوص مطرح کردند.

با توجه به مشکلات پدید آمد برای پروژه فرودگاه قم و مجتمع گردشگری طرلاب و توقف پروژه پس از سال‌ها، دولت تصمیم گرفت برای گره‌گشایی از این پروژه نیمه‌کاره آن را به شهرداری قم واگذار کند.

در این خصوص جلسه‌ای با حضور استاندار و برخی از مسئولان دستگاه نظارتی و قوه قضائیه و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تهران برگزار شد و از آنجا که سرمایه‌گذار قبلی حکم خلعیت در این پروژه دریافت کرده؛ مقرر شد دولت بودجه برای این پروژه به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان تخصیص دهد به شرط آنکه اراضی ۳۰۰ هکتاری مجتمع گردشگری طرلاب به شهرداری قم واگذار شود که این امر نیازمند تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم بود.

برخی از اعضای شورای شهر قم خواستار شفافیت در این پروژه و چگونگی سهم دولت و شهرداری شدند.

واگذاری این اراضی به غیر از محدوده فرودگاه است و شهرداری موظف خواهد بود میزان سرمایه‌گذاری از محل مشارکت‌های مردمی در اراضی مجتمع گردشگری طرلاب و سایر تعهدات پروژه را پرداخت کند.

برخی از اعضای شورای اسلامی شهر قم نیز در موافقت این لایحه سخن گفتند و آن را امتیازی برای شهرداری قم دانستند و برخی دیگر این موضوع را مطرح کردند که از آنجا که این پروژه خارج از محدوده شهری قرار دارد و در بودجه شهرداری ردیفی برای آن دیده نشده خواستار واگذاری قانونی شدند تا در آینده با مشکلات حقوقی مواجه نشوند؛ از این رو شرط بند قانونی تصویب از سوی هیئت دولت را مطرح کردند.

میزان سرمایه‌گذاری مردمی در این پروژه نیز ۱۲ میلیارد تومان بوده است که قرار شد با واگذاری این اراضی به شهرداری قم، این نهاد تصمیمات لازم جهت تسویه سهام فروخته شده را بر عهده بگیرد.

شهردار قم در این جلسه در خصوص این لایحه اظهار داشت: اصل موضوع واگذاری اراضی مجتمع گردشگری طرلاب در تهران مورد بررسی قرار گرفته که تصمیم گرفته شد تا ۳۰۰ هکتار از این منطقه به شهرداری قم واگذار شود و این امر قطعی است و خلعیت سرمایه‌گذار قبلی تأیید شده است.

سید مرتضی سقاییان‌نژاد گفت: ما هم به دنبال آن هستیم که امتیاز ۳۰۰ هکتار از اراضی مجتمع گردشگری طرلاب را بگیریم و سایر موارد مطروحه باید پس از تصویب شورا مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: در خصوص مجوزهای احداث فرودگاه قم نیز قرار شد اخذ مجوزها از سوی وزارت راه و شهرسازی دنبال شود که قدم‌های خوبی نیز در این زمینه برداشته شد.

حسن بختیاری، نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز معتقد بود، این تصمیم مهمی است که باید به موضوع تسلط لازم داشت و پیشنهاد کرد لایحه مجدد در کمیسیون تلفیق شورا مورد بررسی بیشتری قرار گیرد اما با ادامه مذاکرات و موافقت اکثر اعضا در نهایت تصمیم گرفته شد این لایحه به رأی گذاشته شود که به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.

با تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم اراضی ۳۰۰ هکتاری مجتمع گردشگری طرلاب از سرمایه‌گذار قبلی به شهرداری قم واگذار شد.

کد خبر 4680038

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =