توسعه همکاری ایران و برزیل در مرزهای دانش حوزه علوم شناختی

همکاری های مشترک تحقیقاتی میان ایران و برزیل در مرزهای دانش وتوسعه خدمات و ابزارهای شناختی توسعه می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه علوم  و فناوری های شناختی، این ستاد و مراکز علمی معتبر برزیل در راستای توسعه و گسترش فعالیت های علمی و تخصصی، با اتخاذ سیاست های حمایتی، پایه های ایجاد همکاری مشترک تحقیقاتی و فنی میان ایران و برزیل در مرزهای دانش و تکنولوژی و همچنین تبادل و توسعه خدمات و ابزارهای شناختی بین دو کشور را  با اجرای پروژه هایی توسط محققان و متخصصان پی ریزی کردند.

ستاد توسعه علوم شناختی در راستای پیشبرد اهداف بین المللی این ستاد بسط همکاری به منظور تبادل دانشجو و استاد، توسعه همکاری های پژوهشی در زمینه های آموزشی، غنا بخشیدن به مشارکت میان مراکز دانشگاهی، حمایت از برپایی کنفرانس ها، گردهمایی و گارگاه های علمی و گسترش آموزش به پژوهشگران را با هدف برقراری پیوندهای مستحکم همکاری متقابل میان ایران و برزیل در دستور کار قرار داد.

برای تقویت همکاری های علمی و جلب محققان و متخصصان در بخش های مختلف به ویژه در حوزه توسعه علوم و فن آوری های شناختی، میز همکاری مشترک میان دو کشور ایجاد شد.

هیئت های علمی دو کشور در سه سال اخیر در مذاکرات و دیدارهای متقابل، گسترش و ارتقای سطح همکاری ها میان مراکز دانشگاهی و علمی در بخش های علوم شناختی و بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های دو کشور در راستای ایجاد پیوندهای پایدار علمی دو جانبه  و به سود منافع مشترک را در جهت تحکیم و تقویت همکاری ها و تبادل اطلاعات میان ایران و برزیل عنوان کردند. 

با شکل گیری «میز همکاری های علمی و تحقیقاتی» میان ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و نیز دو مرکز علمی معتبر برزیل، شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل ها در حوزه های دانش علوم شناختی و اجرای  پروژه های مشترک تحقیقاتی، ایجاد همکاری مشترک بین تیم های علمی ایران و برزیل در زمینه های مورد علاقه طرفین در مرزهای دانش و تکنولوژی و توسعه خدمات و ابزارهای شناختی بین دو کشور آغاز شد.

برگزاری هفت دوره فراخوان جهت پذیرش طرح های پژوهشی در زمینه های علوم شناختی حاصل ارتباط و تماس کارشناسان ارشد ستاد علوم شناختی و دو مرکز معتبر علمی برزیل برای ایجاد یک فضای مستحکم همکاری متقابل میان دو کشور در سال های اخیر است. 

توسعه ابزارهای تهاجمی و غیر تهاجمی ارتباط با مغز، آموزش و مطالعات شناخی مغز و نیز شناخت اجتماعی، نقشه برداری مغز، خدمات و ابزارهای ارزیابی و توانبخشی از زمینه های همکاری مشترک در فراخوان طرح ها را به خود اختصاص داده است. 

ستاد توسعه علوم شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو و سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل برای تقویت همکاری ها ی علمی و در راستای اجرای پروژه های مشترک تحقیقاتی به همراه مبادله استاد و دانشجو در زمینه مطالعات مغز و شناخت، دو تفاهم نامه امضا و مبادله کردند. 

رشد فزاینده علم و دانش در ایران و توانمندی های علمی کشورمان از یک سو و برخورداری برزیل از امکانات و پتانسیل بسیار، دو کشور را در مسیر تقویت همکاری های متقابل علمی به ویژه در حوزه های توسعه علوم و فن آوری های شناختی سوق داده و گسترش همکاری های پایدار علمی میان دو کشور را رقم زده است.

براساس گزارشات و آمارهای علمی انتشار یافته در مجلات و منابع معتبر جهانی، پیشرفت دانش علوم شناختی در ایران در سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده و کشورمان در زمینه هوش مصنوعی رتبه شانزدهم جهانی را به خود اختصاص داده و همچنین در حوزه علوم شناختی در سطح دوم کشورهای منطقه قرار دارد.

کد خبر 4680306

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =