اقتصاد و اشتغال کشور به بخش کشاورزی گره خورده است

رشت- رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه اقتصاد و اشتغال کشور به بخش کشاورزی گره خورده است، گفت: با وجود تحریم ها بخش کشاورزی با آسیب کمتری مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی درجانی پیش از ظهر سه شنبه در همایش روز ملی مرزعه برنج که در موسسه تحقیقات برنج کشور در رشت برگزار شد با بیان اینکه اقتصاد و اشتغال کشور به بخش کشاورزی گره خورده است اظهار کرد: با وجود تحریم‌ها بخش کشاورزی با آسیب کمتری مواجه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به ظرفیت های طبیعی و بالای علمی در استان گیلان، گفت: بر اساس مصوبه دولت، دو استان گیلان و مازندران موظف به تأمین امنیت غذایی برنج کشور هستند.

وی با بیان اینکه استان گیلان در بخش کشاورزی علاوه بر حضور محققان دارای ۱۰۰ عضو هیئت علمی در بخش کشاورزی است، افزود: اراضی استان گیلان کمتر از یک درصد اراضی کل کشور است و با این وجود بیش از ۳.۵ درصد تولیدات کشور مربوط به استان گیلان است.  

درجانی با تأکید بر اینکه استقلال، معشیت و اشتغال استان گیلان به کشاورزی گره خورده است، تصریح کرد: از ۲۰ هزار هکتار اراضی زراعی در استان گیلان، ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری است و بالای ۲۰۰ هزار خانوار در بخش کشاوری فعالیت می کنند و از ۱.۶ تولیدات زراعی در گیلان بیش از ۷۵۰ هزار تن آن تولید برنج است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به ادامه روند تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری، بیان کرد:  از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری ۱۸۰ هزار هکتار قابلیت تجهیز و نوسازی دارد که از این نظر گیلان در میان استان های شمالی رتبه نخست را دارد.

وی با تأکید بر تولید برنج، تقویت مشکل گشایی و مسئله محوری درباره برنج، و ورود علم به مزارع ادامه داد: سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ تن گندم بین کشاورزان توزیع شد و پیش بینی می شود در سال آینده این مقدار به ۳ هزار تن برسد.

درجانی در ادامه با اشاره به مصوبات سفر رئیس جمهور به استان گیلان، گفت: از ۱۵۰۰ میلیارد تومان مصوبه استان گیلان، ۶۲۰ میلیون تومان در بخش های مختلف کشاورزی و توسعه و افزایش سامانه آب بندان‌ها و سایر موارد اختصاص یافته است.

کد خبر 4680324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =