ارائه ۱۶هزار و ۸۰۰ مشاوره رایگان حقوقی در مراکز قضایی استان همدان

همدان - رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه استان همدان از ارائه ۱۶ هزار و ۸۰۹ مورد مشاوره رایگان حقوقی در مراکز قضایی استان همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا ترکستانی ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب مرکز کانون وکلای قوه قضاییه استان همدان همایش ملی «نقش حقوقدانان و وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری در گام دوم انقلاب با رویکرد احیای عدالت و مبارزه با فساد» را طی هفته جاری برگزار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در این همایش معاون حقوقی رئیس قوه قضاییه و رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه حضور خواهند داشت، اظهار داشت: این همایش در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری برگزار می‌شود.

ترکستانی با بیان اینکه تلاش بر این است راهکارهای لازم در مقوله مبارزه با فساد ارائه شود تا از فساد و گسترش آن در دستگاههای اجرایی خودداری شود، گفت: رسانه‌ها در انتشار اخبار و اقدامات دستگاه‌های قضایی باید پررنگ تر ظاهر شوند تا تأثیر مثبت آن در جامعه دیده شود .

رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه استان همدان با بیان اینکه این همایش با همکاری دادگستری استان همدان، سپاه انصارالحسین، شهرداری، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان و سایر دستگاه‌ها برگزار خواهد شد؛ گفت : در فصل بهار سال جاری تعداد ۱۶ هزار و ۸۰۹ مورد مشاوره رایگان در امور حقوقی به مردم ارائه شده است .

۱۲۲ وکیل در پرونده ها به عنوان وکیل تسخیری معرفی شده اند

وی با بیان اینکه ۱۲۲ وکیل در پرونده ها به عنوان وکیل تسخیری معرفی شده اند، اظهار داشت: ۶۱ نفر وکیل معاضدتی به مردمی که از نظر مالی در مضیقه بودند کمک کرده اند.

ترکستانی با بیان اینکه مرکز امور وکلای قوه قضاییه استان همدان از مددجویان بهزیستی و افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند و نیاز به حمایت دارند، حمایت حقوقی خواهد داشت، گفت: در صورتی که افراد نیاز به مشاوره حقوقی داشته باشند وکیل رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد و در پرونده های کیفری و حقوقی از توان این وکلا استفاده می شود.

وی با بیان اینکه این مرکز به ویژه از کودکان کار و کودکان و زنان بدسرپرست حمایت می کند، گفت: در صورتی که زنان مورد آزار و اذیت همسران خود قرار گیرند برای آنها از جانب این مرکز وکیل رایگان انتخاب می‌شود که در این خصوص سال گذشته ۲ مورد پرونده تشکیل شد .

ترکستانی با بیان اینکه متاسفانه در حوزه فرهنگ سازی استفاده از وکیل کار نشده است، گفت: متاسفانه به اشتباه این چنین جا افتاده که وکیل باید تضمین نتیجه داشته باشد تا حق الوکاله اش را دریافت کند .

وی با بیان اینکه هیچ وکیلی نباید نتیجه را تضمین کند چرا که وکیل است و از پرونده دفاع می‌کند و اینکه منتج  به نتیجه شود یا خیر در دست به او نیست، گفت: موضوعاتی از قبیل تبانی با طرف و تخلف از قسم هم که پرونده برای آن تشکیل شده باشد وجود ندارد .

رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه استان همدان با بیان اینکه بین وکیل و موکل قراردادی منعقد می شود که باید به آن پایبند باشند، اظهار داشت: تشکیل پرونده های شکایات در سال جاری کاهش یافته است.

ترکستانی با بیان اینکه میانگین سابقه وکلای قوه قضاییه در استان همدان ۱۸ سال است و بیش از ۹۷ درصد وکلای  استان جوان هستند و از سن ۲۳ سال تا ۳۹ سال را شامل می‌شوند ، اظهار داشت: ۱۵ هزار وکیل در کشور وجود دارد و به نوعی انحصار وکالت در کشور شکسته شده است .

وی به موسسات غیرمجاز حقوقی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه موسسه ای که مدیر آن وکیل دادگستری نباشد غیرمجاز است و مردم نباید به این موسسات مراجعه کنند، گفت: وکالت، ارائه مشاوره و خدمات حقوقی اقدامی تخصصی است و کار هر فردی نیست و اگر آموزش لازم را ندیده باشد قادر به ارائه خدمات نخواهد بود.

کد خبر 4680418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =