اجرای طرح مشارکت دست اندرکاران منابع طبیعی در ۱۰ حوضه آبخیزفارس

شیراز- رئیس آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی فارس از اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی در ۱۰حوزه آبخیز عرصه های منابع طبیعی استان فارس در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی اوجی در جمع نمایندگان و اعضای شرکتها و تعاونی های بهره برداران منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان سپیدان با تاکید بر استفاده از ظرفیت تشکلهای مردمی و کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور به مردم گفت: تشکیل تعاونی ها و انجمن های صنفی در بخشهای مختلف منابع طبیعی علاوه بر مدیریت مناسب، شرایط لازم و قانونی را برای تصمیم گیری مردم و بهره برداران در امور مربوط به خودشان تسهیل می کند.

اوجی با تاکید بر بهره گیری از توان تعاونی ها و تشکل های مرتبط با منابع طبیعی در بخش های مختلف جنگل، مرتع، بیابان و آبخیزداری در جهت تولید و اشتغال بهره برداران عرصه های منابع طبیعی استان اظهار داشت:در این راستا اداره کل منابع طبیعی فارس در جهت برون سپاری بخشی از وظایف خود و حمایت از بهره بردارن عرصه های منابع طبیعی از سال ۹۴  تاکنون اقدام به تاسیس تعاونی های فراگیر منابع طبیعی در تمامی شهرستانها کرده است.

رئیس اداره آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با اشاره به واگذاری طرح های منابع طبیعی به تعاونی های فراگیر افزود: از سال گذشته تاکنون اجرای تعدادی از طرح های صندوق توسعه ملی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان توسط تعاونی های فراگیر منابع طبیعی انجام شده است. وی افزود:این طرح ها شامل اصلاح و احیاء مراتع. عملیات بیولوژیکی (کپه کاری،غنی سازی جنگل) و نیز گشت و مراقبت وحفاظت از عرصه های منابع طبیعی بوده و در ۱۰ حوزه آبخیز در ۹ شهرستان اجرا شده است  وی که در جمع نمایندگان و اعضای شرکتها و تعاونی های بهره برداران منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان سپیدان حضور داشت ، با اشاره به پتانسیلهای فراوان گیاهان دارویی و جاذبه های بالقوه حوزه گردشگری در شهرستان سپیدان و انجام فعالیت بیش از پیش با بهر گیری از فعالیت فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و منابع طبیعی و نیز کارشناسان ناظر نظام مهندسی اظهار داشت: باید در این راستا با همکاری و تعامل اعضا هیئت مدیره و مدیران عامل تعاونهای منابع طبیعی قدمهای موثری در جهت شناسایی توانمندیها و ارتقاء وضعیت شرکت های تعاونی ها و نیز بهبود معیشت بهره برداران و خدمات دهی به آنها برداشت.

در پایان این نشست ضمن بررسی مسائل و مشکلات تعاونیهای بهره برداران منابع طبیعی شهرستان سپیدان  به مشکلات مطرح شده از سوی اعضا و نمایندگان هیئت مدیره تعاونیها نیز پاسخ لازم داده شد و مقرر گردید هر دو تعاونی در صورت موافقت اعضاء وتصویب آن در مجامع فوق العاده در جهت هم افزایی بهتر ادغام گردند. 

لازم بذکر است شهرستان سپیدان حدود سه هزار و ۵۰۰ بهره بردار دارد که  تا کنون تعداد ۴۵۰ نفر از آنها نسبت به عضویت در تعاونیهای منابع طبیعی اقدام کرده اند.

کد خبر 4680422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =