دوره ایمنی برای ۳۳۰۰ نفر از کارگران ساختمانی برگزار شد

رفسنجان - رئیس مرکز فنی و حرفه ای رفسنجان از برگزاری دوره ایمنی برای سه هزار و ۳۰۰ نفر از کارگران ساختمانی در شهرستان رفسنجان خبر داد.

به گزارش خبرنگارمهر، علی اکبر عبدالکریمی ظهر سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: بیش از چهار هزار و ۸۰۰ مورد استاندارد مشاغل وجود دارد که به شرط داشتن مربی، تجهیزات و مواد مصرفی می توان آن را آموزش داد.

وی بیان کرد: در راستای استاندارد نویسی بعضی شغل ها به فراخور زمان ایجاد می شوند که هر فرد خبره در هر شغل می تواند استاندارد آن را بنویسد ضمن اینکه کدهای استاندارد شغل ها در تمام دنیا شناخته شده است.

رئیس اداره فنی و حرفه ای رفسنجان تصریح کرد: آموزش های فنی و حرفه ای به دلیل گستردگی کار سازمان به بخش خصوصی واگذار شده که در رفسنجان ۱۰۶ آموزشگاه آزاد در رشته های فناوری اطلاعات، صنایع پوشاک، مراقبت و زیبایی، طلا و جواهر، جوشکاری و... فعالیت می کنند بعضی حرفه ها که آموزش مهارتی هزینه بر است شاید بخش خصوصی رغبت نکند ورود کند پس به فراخور نیاز منطقه بخش دولتی وارد می شود.

عبدالکریمی تصریح کرد: مرکز رفسنجان در ۱۰.۱۲ سامانه فعالیت می کند که یکی از این سامانه ها در پادگان برای سربازان وظیفه است که با آموزش در یک رشته مهارت لازم را به دست می آورند که پس از پایان خدمت آماده ورود به بازار کار باشند.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ تعداد ۱۰ هزار و ۳۷۰ نفر بیکار در رفسنجان داریم که اکنون آمار تحصیلکرده های بیکار بیش از ۲۰ درصد است.

عبدالکریمی با بیان اینکه در سامانه ثابت شهری هفت کارگاه در مرکز فنی و حرفه ای رفسنجان ۴۰ دوره آموزشی متنوع برگزار می شود، افزود: سال ۹۳ در روستاها به کمک دهیاران و شوراها نیازسنجی شد که چه دوره هایی برگزار شود.

وی ادامه داد: سامانه زندان یکی دیگر از سامانه های مرکز است که به ویژه در زمینه کار روی مس استقبال زیادی داشته در مجموع ۱۷۲ مرد و ۲۷ زن از ابتدای امسال تاکنون از مهارت های فنی و حرفه ای در زندان بهره مند شدند.

رئیس اداره فنی و حرفه ای رفسنجان با اشاره به شرکت ۵۷۰ دانشجوی دانشگاه ولی عصر(عج) در مرکز جوار دانشگاهی، عنوان کرد: امسال با دانشگاه علامه جعفری هم در این زمینه تفاهم نامه امضا کردیم.

عبدالکریمی ابراز داشت: تمام افرادی که سامانه فنی و حرفه ای ثبت نام می شوند زیر پوشش بیمه حوادث قرار می گیرند.

وی بیان داشت: رابطه کارگر و کارفرما توسط سازمان به رابطه کارآموز و مربی تبدیل شده و با امضای تفاهم نامه بین فنی و حرفه ای، تأمین اجتماعی و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکل ترسی که شخص در گذشته به دلیل بیمه کردن شاگرد مغازه داشت برطرف شده است.

وی اضافه کرد: این موضوع موجب شده دست ما هم برای رشته هایی که تجهیزات نداریم باز باشد ۶۵ نفر از اول امسال تا کنون در سامانه مهارت آموزی ثبت نام کردند.

رئیس اداره فنی و حرفه ای رفسنجان عنوان کرد: از اول امسال تاکنون ۱۳ نفر در سکونتگاههای غیررسمی، ۶۵ نفر کارآموز در محیط کار واقعی، ۴۲ نفر در پادگان، ۳۰۱ نفر در  کارگاه ثابت شهری، ۱۰۶ نفر در کارگاه روستاها و ۴۷۸ نفر در کارگاه سیار شهری آموزش دیده اند ضمن اینکه برای صنایع و اصناف ۳۱۱ نفر آموزش دیدند.

عبدالکریمی ادامه داد: از نظر تعداد دوره ها ۱۰۵ دوره مختلف برای اقشار مختلف در تمام سامانه ها در عرض یک سال گذشته برگزار کردیم بعضی دوره ها دو، سه بار تکرار شده که ۲۳۸ دوره با تکرار برگزار کردیم.

وی طرح کارآفرینی مهارت بنیان را ذکر کرد و توضیح داد: اگر کارآفرینی برای به فعلیت رساندن ایده کارگاه نیاز داشته باشد به صورت رایگان در اختیارش می گذاریم و چنانچه واحد تولیدی برای آموزش مهارت اقدام کند آن مقدار هزینه که در این راستا صرف کرده شامل تخفیف مالیاتی می شود.

عبدالکریمی همچنین از برگزاری دوره ایمنی برای سه هزار و ۳۰۰ نفر از کارگران ساختمانی خبر داد و گفت: با برگزاری این دوره ها در زمینه حوادث کاهش چشمگیری داشتیم.

کد خبر 4680468

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =