«دره زاغه» دوباره جان می‌گیرد/تامین آب روستا در گرو اختصاص اعتبار

بروجرد- با بازگشت روستاییان به «دره زاغه»، بار دیگر این روستا جان گرفته اما تامین امکانات و زیرساخت‌های ماندگاری اهالی روستا نیازمند اقدام ویژه مسئولان و تامین اعتبارات است.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: روستای «دره زاغه» از توابع بخش مرکزی در چند کیلومتری بروجرد واقع شده است که در سالیان دور به دلیل نبود امکانات رفاهی و عمومی خالی از سکنه شده و مردمان این دیار برای ادامه زندگی به شهر مهاجرت کرده اند.  

این درحالی است که پس از مدتی برخی از اهالی روستا به دلیل گذران زندگی و کار کشاورزی تصمیم می گیرند به روستا برگردند و آهنگ زندگی را دوباره سر دهند.

روستای دره زاغه مشکلات زیادی از جمله نبود آب شرب دارد که اخیرا با همکاری بسیج سازندگی بروجرد یک حلقه چاه نیمه عمیق آب در کنار روستا حفر شده است.

روستای «دره زاغه» دارای ۲۰ خانوار است که از بدو ورود به روستا تا کنون آب شرب نداریم

یکی از اهالی روستا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تا کنون هیچ مسئولی برای سرکشی و رفع مشکلات به روستا نیامده است، اظهار داشت: این روستا دارای ۲۰ خانوار است که از بدو ورود به روستا از پنج سال گذشته تا کنون آب شرب نداریم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر روستا از نعمت برق برخوردار است اما متاسفانه برای مصرف آب از قنات بالای روستا و برای مصارف دیگر از آب موجود مصرفی کشاورزی استفاده می کنیم.

این پیرمرد روستایی گفت: در ماه های اخیر بسیج سازندگی بروجرد توانسته یک مخزن بتنی در بالای روستا احداث کند تا از طریق لوله کشی در آینده ای نزدیک آب به منازل مسکونی روستا هدایت شود.

برای مصارف شستشو، نظافت، استحمام و ... از آب کشاورزی موجود در روستا استفاده می کنیم

کاووسی از دیگر اهالی روستای دره زاغه نیز در این رابطه افزود: برای مصارف شستشو، نظافت، استحمام و ... از آب کشاورزی موجود در روستا استفاده می کنیم و زندگی با این وضعیت برای اهالی سخت است.

به گفته وی، اهالی روستا با یک انگیزه برای کار کشاورزی به روستا برگشته اند و انتظار داریم مسئولین برای ماندگاری مردم در روستا خدمات اولیه را مهیا کنند تا روستاییان بهتر بتوانند زندگی در روستا را تحمل کنند.

این زن روستایی تاکید کرد: ‌برای ادامه زندگی در روستا به آب شرب نیاز داریم و با وجود رفت و آمد برخی مسئولین برای رفع این مشکل اما هیچ ارگانی حاضر نیست هزینه لوله کشی آب به داخل منازل روستایی را متقبل شود.

چاه آب نیمه عمیق توسط بسیج سازندگی احداث شد

رضا ارکانی رئیس بسیج سازندگی بروجرد در این رابطه گفت: در ماه های اخیر تلاش کرده ایم مشکل آب شرب اهالی روستای دره زاغه را حل کنیم.

وی افزود: در حال حاضر یک حلقه چاه نیمه عمیق در کنار روستا حفر کرده ایم که قرار است با نصب دستگاه پمپاژ بر روی آن آب شرب را به مخزن بتنی که جهت ذخیره آب بروی تپه بالای روستا احداث شده منتقل کند و آب مورد نیاز را از طریق لوله کشی که در آینده باید انجام شود به داخل منازل روستایی هدایت کنیم.

رئیس بسیج سازندگی بروجرد تاکید کرد: اگر شرکت آب و فاضلاب روستایی بروجرد برای هزینه این پروژه اعتبارات لازم را متقبل شود لوله کشی آب به زودی توسط نیروهای جهادگر بسیج سازندگی در سطح روستا انجام خواهد شد.

پیگیری برای تامین اعتبار لوله کشی آب شرب روستا

محمد بشیری رئیس شبکه آب و فاضلاب روستایی بروجرد نیز در گفتگو با خبرنگارمهر در این رابطه اظهار داشت: لوله کشی آب شرب روستای دره زاغه جزو پروژه های پیشنهادی سال ۹۸ بوده که اگر اعتبار آن تامین شود عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: مردم به صورت فصلی در روستای دره زاغه سکونت دارند و باید برای اجرای لوله کشی آب شرب صبر کنند چراکه در استان پی گیر هستیم که این پروژه مصوب و تامین اعتبار شود.

به گفته رئیس شبکه آب و فاضلاب روستایی بروجرد، به محض تامین اعتبار عملیات اجرایی لوله کشی آب شرب روستای دره زاغه بخش مرکزی بروجرد آغاز خواهد شد.

به هر روی امید است با توجه به سال رونق تولید و در راستای تحقق کشاورزی پایدار و ماندگاری روستاییان و جلوگیری از مهاجرت مردم روستا به شهر، مسئولان امکانات رفاهی حداقلی را برای روستاییان مهیا کنند و مانع مهاجرت روستاییان شوند.

کد خبر 4680519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =