پره های توربین ساخت داخل به کمک صنعت نیروگاهی آمدند

یکی از شرکت‌های دانش بنیان داخلی توانسته است یکی از نیازهای اساسی صنعت نیروگاهی کشور را با فناوری بومی تولید کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پره‌های توربین، از محصولات راهبردی در زمینه تولید توربین‌های گاز و بخار و همچنین نگهداری و انجام تعمیرات و خدمات در نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال موجود است. 

فایق زرافشان مدیر یک شرکت دانش بنیان درباره تولید محصولات این شرکت گفت: ما پره های توربین و محصولات یکبار مصرف آزمایشگاهی را تولید می کنیم که پره های توربین هم در صنایع هوایی و هم در صنایع نیروگاهی کاربرد فراوانی دارد. این محصولات پیش از این از خارج وارد می کردیم که ارز بری زیادی داشت. 

وی افزود: محصولات پزشکی و آزمایشگاهی به شدت ارزبری دارند که متاسفانه آنها را نیز از خارج کشور وارد می کردیم، اما بعد از این که نوسانات ارز ایجاد شد و قیمت ارز بالا رفت و همچنین تحریم ها، وارد کردن این گونه محصولات بسیار سخت و همراه با هزینه بالا بود بنابراین تصمیم گرفتیم که خودمان این محصولات را تولید کنیم و از خارج شدن ارز از کشور جلوگیری کنیم بنابراین سبد محصولات مان را توسعه دادیم.

این فعال در حوزه صنعت درباره مشابه داخلی و خارجی محصولات تولیدی شرکت خود گفت: پره های توربین را در طی ۱۰ سال بومی کردیم و شرکت های داخلی که این محصولات را تولید کرده اند موجب شده اند تقریبا ایران در این زمینه خودکفا شود.

وی به قیمت تمام شده محصولات تولیدی داخل اشاره کرد و گفت: قیمتی که در داخل کشور تولید می شود نسبت به مدل خارجی خیلی پایین تر است به دلیل این که مواد اولیه این دو محصول خوشبختانه در کشور وجود دارد. در واقع می توان گفت قیمت محصولات داخل یک دهم محصولات خارجی هم در محصولات نیروگاهی، نفت و گاز  و هم در قطعات آزمایشگاهی تمام می شود. 

زرافشان افزود: با توجه به این که مواد اولیه پلیمری فراوانی در کشور داریم معتقدم اصلا نیازی نیست که ارزی به چنین محصولاتی اختصاص داده شود اگر ما محصولات داخل را حمایت کنیم هم مشکل بیکاری را حل می کنیم و هم از خروج ارز جلوگیری کرده ایم. 

وی درباره میزان اشتغالزایی این شرکت گفت: بصورت مستقیم و غیرمستقیم برای ۵۰ خانواده کار ایجاد کرده است.

زرافشان گفت: هر دو محصول تولیدی شرکت زمینه صادراتی دارد؛ البته مدت کوتاهی برای کردستان عراق صادر می کردیم اما به دلیل این که تولیدات ما بیشتر به مصارف داخلی صرف می شود بنابراین محصولی نمی ماند که بخواهیم صادر کنیم. 

این فعال در حوزه صنعت درباره رونق تولید دانش بنیان گفت: اگر دست دلال ها کوتاه شود می توانیم در تولید موفق باشیم. در واقع حمایت از تولید کننده با حذف شعارها و گام های عملی محقق می شود.

کد خبر 4680586

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =