فاز دوم عملیات «اراده پیروزی»؛ «حشد شعبی» همچنان پیشروی می‌کند

فاز دوم عملیات «اراده پیروزی» در عراق درحالی ادامه دارد که علیرغم کارشکنی های متعدد آمریکایی ها در عرصه های سیاسی و میدانی، نیروهای «حشد شعبی» همچنان در حال پیشروی هستند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: فاز دوم  عملیات «اراده پیروزی» توسط نیروهای حشد شعبی و ارتش عراق درحالی از چندی پیش کلید خورده است که نیروهای حشد شعبی همچنان به سلسله پیشروی های گسترده خود در نقاط مختلف کشور ادامه می دهند و دستاوردهای جدیدی را نیز خلق می کنند.

در همین ارتباط، «حشد شعبی» گزارش جدیدی از روند پیشرفت فاز دومِ عملیات اراده پیروزی در عراق منتشر کرد. حشد شعبی اعلام کرده است که تنها تا روز چهارمِ فاز دوم عملیات «اراده پیروزی» ۳۰ منطقه به طور کامل پاکسازی شدند. حشد شعبی همچنین تأکید کرده است که در جریان فاز دوم عملیات اراده پیروزی موفق به کشف و ضبط مقادیری از تسلیحات تکفیری‌ها نیز شده است. این درحالی است که به تازگی دستاوردهای جدیدی نیز در جریان عملیات اراده پیروزی خلق شده است.

درهمین حال، منابع وابسته به حشد شعبی عراق از بازداشت داعشی موسوم به صدام حسین صالح الحمدونی خبر دادند. این منابع بیان کردند که اطلاعات حشد شعبی در ناحیه ملأ عبدالله در جنوب غرب کرکوک این داعشی را به چنگ انداخته اند. وی از ساکنان موصل است که در گردان‌های اطلاعات جاسوسی داعش فعالیت می‌کرد و پسر عمو ابولیث الانصاری والی داعشی موصل در سال ۲۰۱۴ است. حشد شعبی از تحویل صدام به دستگاه‌های ذی ربط خبر داد.

حدود 3 هفته پیش بود که مقامات امنیتی عراق از آغاز عملیات مشترک ارتش و حشد شعبی تحت عنوان «اراده پیروزی» علیه هسته‌های خفته داعش در مرزهای با سوریه خبر دادند. این عملیات علیه هسته‌های پنهان داعش در ۳ محور یعنی استان‌های صلاح الدین، نینوا و الانبار کلید خورد.

نیروهای عراقی و حشد شعبی در جریان فاز اول عملیات موسوم به «اراده پیروزی» در مرزهای مشترک با سوریه موفق شدند ۱۶ تونل متعلق به تکفیریها را کشف و منهدم کنند. این در حالی است که تاکنون در جریان این عملیات ۱۳ بمب کارگذاشته شده توسط تکفیریها نیز شناسایی و خنثی شدند.

علاوه بر این، «قطری السمرمد» یکی از فرماندهان نیروهای حشد شعبی اعلام کرد که یکی از سرکردگان تشکیلات تروریستی داعش موسوم به والی الجزیره به هلاکت رسیده است. وی در ادامه افزود: نیروهای حشد شعبی با همکاری عشایر توانستند در چارچوب عملیات «اراده پیروزی» این سرکرده داعش با نام «حامد عبد محل» را به هلاکت برسانند.

واقعیت آن است که آمریکایی ها همزمان با سنگ اندازی در مسیر فاز دوم عملیات اراده پیروزی، تلاش‌های خصمانه ای را در عرصه سیاسی آغاز کرده اند که از جمله آنها تلاش برای ایجاد فاصله میان مردم و نظام دموکراتیک عراق است. در واقع، آمریکایی ها قصد دارند علاوه بر تمرکز بر بُعد نظامی، در عرصه سیاسی هم زمینه ساز بروز بحران در عراق شوند. آن ها به خوبی می دانند که از اردیبهشت سال گذشته و با برگزاری انتخابات پارلمانی، پروسه تکمیل روند نظام دموکراتیک در عراق کلید خورد. ازهمین روی، واشنگتن که این نظام دموکراتیک را برنمی تابد، در راستای ضربه زدن به آن برآمده است.

مقامات ایالات متحده آمریکا نیک می دانند که علت اصلی بقای این نظام دموکراتیک پس از سرنگونی صدام معدوم، حمایت های اقشار مختلف مردمی بوده است. از همین روی، ایالات متحده آمریکا پروژه فاصله انداختن میان مردم عراق با نظام دموکراتیک این کشور را کلید زده است و امیدوار است تا از این رهگذر به سلسله اهداف توسعه طلبانه خود دست پیدا کند؛ هدفی که البته بسیار بعید به نظر می رسد، محقق شود.

از سوی دیگر، آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا مطالبات سیاسی و مردمی که احزاب و جریان‌های سیاسی از یک سوی و اقشار مختلف عراق از سوی دیگر خواستار تحقق آنها هستند، دستمایه ای برای مقابله و مواجهه اقشار مختلف با دولت بغداد قرار گیرد. هدف اصلی آمریکایی ها از این اقدام ایجاد بحران سیاسی در عراق است. این درحالی است که احزاب و جریان‌های سیاسیِ حامی دولت به صورت قاطعانه در مقابل این سیاست واشنگتن ایستاده اند و جریان های منتقد نیز به عنوان حلقه وصل میان مردم و نظام حاکم فعالیت می کنند تا مبادا آمریکایی ها موفق به نفوذ در صفوف برخی اقشار مردمی شوند.

در مقابل این تلاش های مذبوحانه، احزاب و جریان های سیاسی مختلف در عراق به درستی به این نتیجه رسیده اند که می بایست در مسیر تثبیت نکات مثبت دموکراسی و تقویت این نکات در ساختار سیاسی کشور گام بردارند. آن ها این اقدام را یک گام اصلی و اساسی برای خنثی سازی تلاش های خصمانه و مذبوحانه آمریکایی ها جهت تضعیف دموکراسی تلقی می کنند و معتقدند که از این راه می‌توان با اهداف شوم ایالات متحده مقابله کرد. عدم تأثیرپذیری دولت بغداد از فشارهای ایالات متحده به ویژه در عرصه سیاست خارجی همچون عدم تبعیت از تحریم های ضد ایرانی نیز ازجمله عواملی است که در زمره تلاش ها برای تقویت استقلال و دموکراسی نظام سیاسی عراق در مقابل اقدامات آمریکا، قرار می گیرد.

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، هدف اصلی و اساسی آمریکایی ها از تحرکات مشکوک و تلاش های خصمانه در عراق، بحران سازی و ایجاد هرج و مرج در این کشور است. آمریکایی ها در صددند تا از طریق نفوذ در برخی گروه های منتقدِ دولتی هدف خود در این زمینه را عملیاتی سازند؛ حال آنکه آنها در این زمینه دچار یک اشتباه استراتژیک شده و عملا میان دو واژه منتقد و معاند به اشتباه افتاده اند و نتوانسته اند که میان این دو تفکیک قائل شوند. علت این مسأله هم آن است که واشنگتن بسیار سخت می تواند با این واقعیت کنار آید که ساختار سیاسی و دموکراتیک عراق برای همه عراقی ها یک خط قرمز است محسوب می شود.

در هر صورت، علیرغم این تلاش های آمریکا در ابعاد نظامی و سیاسی، طبق آخرین اخبار و گزارش‌های میدانی، عملیات «اراده بزرگ» بزرگ‌ترین عملیات نظامی از زمان آزادسازی عراق از اشغال داعش محسوب می‌شود. این بدان معناست که عملیات مذکور، راه را بر روی هرگونه تلاشی برای ایجاد لانه‌های بزرگ تروریستی می‌بندد و در فشار به فعالیت‌های عناصر گروه داعش و تحرکات آنها در این بیابان کمک می‌کند.

درحال حاضر عزم نیروهای عراقی اعم از ارتش و حشد شعبی برای ریشه کن ساختن آخرین بقایای داعش در نقاط مختلف جزم است و دولت بغداد نیز بدون توجه به فشارهای مختلف داخلی و خارجی قصد دارد به حضور تکفیریها در مرزهای مشترک با سوریه پایان بخشد.

کد خبر 4680650

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =