دولت میانمار: مسلمانان روهینگیا شهروند ما نیستند!

در حالیکه مسلمانان میانمار خواهان شهروندی کامل کشورشان هستند، وزیر خارجه این کشور در اظهاراتی مضحک مدعی شد: مسلمانان روهینگیا شهروند اصلی ما نیستند!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، مسلمانان ایالت راخین در میانمار با رد پیشنهاد دولت کشورشان برای اعطای تابعیت «اکتسابی» به آنها تاکید کردند که خواهان شهروندی اصلی، به‌رسمیت شناخته‌شدن حقوق قومی و تامین امنیت خود با نظارت بین‌المللی هستند.

«مینت تو» وزیر خارجه میانمار پس از نشست ۲ روزه با مسلمانان راخین در منطقه «بازار کاکس» بنگلادش در ادعائی مضحک مدعی شد: قصد داریم به درخواست راخینی ها  به عنوان مهاجر رسیدگی و به آنها شهروندی اکتسابی اعطا کنیم. مسلمانان روهینگیایی شهروند اصلی میانمار نیستند!

وی ادعای خود را اینگونه ادامه داد: براساس قانون ۱۹۸۲ میانمار، تنها آن دسته از مسلمانان راخین می توانند شهروندی را دریافت کنند که حداقل ۳ نسل آنها در این کشور زندگی کرده باشند. 

نماینده هیات مسلمانان راخین نیز با انتقاد از این رویکرد دولت میانمار تاکید کرده است تا زمانی که حق شهروندی به آنها داده نشود و امنیت آنها با حضور ناظران بین المللی تضمین نشود، حتی یک مسلمان راخینی نیز به میانمار بازنخواهند گشت. 

«نای سان لوین» یکی از اعضای ائتلاف روهینگیای آزاد (از سازمان های مردم نهاد) در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ضمن رد اظهارات مینت تو تأکید کرد: هیچ کدام از مسلمانان راخین بدون اخذ تابعیت کامل، به میانمار بازنخواهند گشت. مسلمانان یک قوم بومی در منطقه روهینگیا هستند. پیشنهاد اعطای شهروندی به عنوان مهاجر، انکار هویت تاریخی ما در این منطقه است. دولت میانمار باید چنین رویکردی را کنار بگذارد. خواسته ما شهروندی کامل، شناسایی حقوق قومی و تامین امنیت با نظارت بین المللی است.

هیئت میانماری به ریاست مینت تو پس از دیدار ۲ روزه با ۳۵ نفر از نمایندگان مسلمانان راخین در منطقه بازار کاکس بنگلادش اعلام کرد درباره حق شهروندی آنها به توافق نرسیدیم. 

گفتنی است ارتش میانمار در ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ حملات خود به منطقه راخین را آغاز کرد. در این حملات هزاران غیرنظامی آراکانی جان باخته و حدود ۳۵۰ روستا توسط ارتش میانمار و بوداییان افراطی به آتش کشیده شد. 

طبق آخرین گزارش سازمان ملل، شمار مسلمانانی که از ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ به این سو از خشونت‌های ارتش میانمار و بودائیان افراطی گریخته و به اردوگاه‌ها و اقامتگاه‌های موقت در حومه کاکس بازار بنگلادش پناه برده‌اند به ۷۲۵ هزار نفر که ۶۰ درصد آنها را کودکان تشکیل می دهند، رسیده است. 

از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۸۴ درصد از جمعیت ۲ میلیونی مسلمانان ایالت غربی راخین در پی خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر خشونت علیه مسلمانان آراکان در میانمار را «پاکسازی قومی» و «نسل‌کشی» توصیف می کنند. 

کد خبر 4680676

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =