احداث مجتمع آزمایشگاهی محیط زیست شمال خوزستان نیازمندتامین اعتبار

دزفول- رئیس اداره حفاظت محیط زیست گفت: احداث آزمایشگاه جامع محیط زیست شمال خوزستان در دزفول نیازمند اهتمام مسئولان برای تامین ۷۰ میلیارد ریال اعتبار است.

مصطفی استاد چینی گر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در حال حاضر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول با توجه به وجود رودخانه دز و رودخانه های جنبی آن، از یک آزمایشگاه در زمینه پساب برخوردار است که این آزمایشگاه شهرهای شمال استان شامل شوش، شوشتر و اندیمشک را نیز پوشش می دهد. 

وی با اشاره به وجود ۳۷ ایستگاه برداشت در دزفول افزود: در طول سال ۹۷ از این محل های برداشت که مربوط به رودخانه، صنایع و سایر حوزه ها است ۹۰ بار نمونه برداری شده و تعداد ۱۳۴۱ مورد آنالیز در این آزمایشگاه صورت پذیرفته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول، تعداد دفعات نمونه برداری از محل های برداشت سایر شهرستان های شمال استان توسط این آزمایشگاه را ۱۶۴ مورد و تعداد آنالیزها را دوهزار و ۲۶۱ مورد برشمرد و گفت: با توجه به توسعه شهرهای شمال خوزستان به ویژه دزفول در زمینه های مختلف از جمله صنایع پایش ها باید افزایش یابند که این امر منوط به افزایش امکانات و تجهیزات است.

استادچینی ‌گر تصریح کرد: در این راستا از چند سال پیش احداث مجتمع آزمایشگاهی شمال خوزستان به عنوان یک آزمایشگاه جامع محیط زیستی در تمام بخش های آب، هوا، خاک و غیره در دستور کار اداره حفاظت محیط زیست دزفول بوده است. 

وی عنوان کرد: پس از پیگیری های انجام شده سال گذشته زمین این آزمایشگاه در جنب اداره حفاظت محیط زیست دزفول خریداری و ثبت شد. مقرر شده بود عملیات ساخت و ساز این مجتمع آزمایشگاهی در سال ۹۷ آغاز شود اما با توجه به مشکلات اعتباری و تخصیص اعتبارات صرفا برای پروژه های نیمه کاره، این مهم عملی نشد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با بیان اینکه این پروژه را نمی توان به بخش خصوصی واگذار کرد، توضیح داد: اداره محیط زیست یک نهاد حاکمیتی است. برخی آزمایش های این اداره توسط آزمایشگاه های معتمد نیز انجام می شود اما این مجتمع آزمایشگاهی برای پایش تمام موارد محیط زیستی و حتی پایش آزمایشگاه های معتمد است.

استاد چینی گر با اشاره به پیگیری های انجام شده توسط این اداره برای تخصیص اعتبار احداث این مجتمع آزمایشگاهی، ‌گفت: در چندین مرحله مکاتباتی با فرمانداری، اداره کل محیط زیست استان و دو مرتبه پیگیری تلفنی با نماینده شهرستان در مجلس نیز صورت پذیرفته تا از طریق بودجه ملی یک ردیف اعتبار برای احداث این آزمایشگاه جامع اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه پیگیری ها تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت، افزود: بر اساس برآوردهای کارشناسی که اداره کل محیط زیست استان انجام داده احداث این مجتمع آزمایشگاهی که مقرر شده در چهار طبقه با تجهیزات و امکانات اساسی و پیشرفته ساخته شود نیازمند بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال اعتبار است.

استاد چینی گر تاکید کرد: با توجه به اهمیت احداث این مجتمع به عنوان یکی از نیازهای اساسی حوزه محیط زیست شمال خوزستان لازم است مسئولان به ویژه فرماندار، نماینده شهرستان در مجلس و مدیر کل محیط زیست استان اهتمام ویژه ای نسبت به تامین اعتبار از طریق بودجه ملی برای احداث این مجتمع به عمل آورند تا در چندسال آینده شاهد افتتاح یک آزمایشگاه جامع و ارزشمند برای محیط زیست شمال خوزستان در جنب اداره محیط زیست دزفول باشیم.

کد خبر 4680799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =