زوایای تازه از بازگرداندن شمسایی به تیم ملی/ فیفا را قبول ندارند!

رئیس کمیته فوتسال با بیان اینکه مدارک ۳۹۲ گل ملی به ثمر رسیده توسط وحید شمسایی موجود است، دلایل بازگرداندن کاپیتان پیشین تیم ملی فوتسال ایران را برای رقابت با فالکائو تشریح کرد.

داوود پرهیزکار در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تشریح برنامه های تیم ملی فوتسال ایران و برگزاری یک تورنمنت با حضور تیم های اروپای شرقی پیش از جام ملت‌های آسیا، به دلایل تدارک بازی دوستانه با قطر برای بازگرداندن وحید شمسایی پرداخت. پرهیزکار در صحبت هایش تاکید کرد که صرفنظر از پاسخ فیفا درباره بحث آقای گلی فوتسال جهان، کمیته فوتسال می خواهد این افتخار را به ایران اختصاص بدهد!

مشروح گفتگوی پرهیزکار با خبرنگار مهر که شامل وضعیت تیم فوتسال زیر ۲۰ سال و انتخاب سرمربی این تیم هم می‌شود، در ادامه می آید:

* خبرگزاری مهر- بعد از ناکامی تیم فوتسال زیر ۲۰ سال در مسابقات آسیایی برابر ژاپن و عنوان سومی در این رقابت ها، چه تصمیمی برای این تیم گرفته شد؟

- داوود پرهیزکار: دلایل نتایج تیم ایران بعد از مسابقات در کمیته فنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آقای شاندیزی سرمربی تیم توضیحاتی را ارائه کرد. ایراداتی وجود داشت که دو طرف پذیرفتند. یکسری از اتفاقات هم در بازی رخ داده بود مثل بحث داوری. روی آقای شاندیزی برای مربیگری سرمایه گذاری شده است و نباید این مربی را به راحتی از دست بدهیم.

* گفته می شود محمدرضا حیدریان مجددا گزینه هدایت تیم زیر ۲۰ سال است. این موضوع صحت دارد؟

- همه قبول داریم که حیدریان از بزرگان فوتسال است و می تواند یکی از گزینه های این تیم باشد؛ همانطور که قبلا هم به عنوان سرمربی انتخاب شده بود ولی یکسری اتفاقات دیگری افتاد.

* کمیته فوتسال چه زمانی سرمربی بعدی جوانان را معرفی می کند؟

- فکر می کنم هفته بعد یا دو هفته دیگر این اتفاق رخ بدهد.

* یکی از اقدامات خوب کمیته فوتسال این بود که بعد از بازی های آسیایی، بحث استعدادیابی در فوتسال را زمین نگذاشت. این برنامه تا کجا پیش رفته است؟

- احساسمان این بود که بعد از بازی های زیر ۲۰ سال آسیا، فرصت را از دست ندهیم و برای این رده سنی استعدادیابی را شروع کردیم. آقای صانعی مسئول استعدادیابی همچنان مشغول کار است تا به یک تعداد مشخص بازیکن برسیم. به این ترتیب مربی بعدی تیم جوانان دیگر وقتش را بابت استعدادیابی هدر نخواهد داد و تعداد مشخصی از بازیکنان را در اختیار دارد.

* قرعه کشی مرحله مقدماتی جام ملت های فوتسال آسیا هم برگزار شد و ایران از همین حالا صعودش را به مرحله نهایی قطعی کرده است. ارزیابی شما از این قرعه کشی عجیب AFC چیست؟

- به هر حال سایر قرعه کشی ها هم همینطور بوده است. در منطقه آسیایی مرکزی و جنوبی هفت تیم حضور دارند که قاعدتا یک گروه، سه تیمه خواهد بود. از شانس ما تیم میزبان مرحله نهایی (ترکمنستان) هم در گروه ایران حضور دارد. به هر حال کادر فنی تیم ملی می تواند به این مسابقات به چشم بازی های تدارکاتی نگاه کند. ایران در فوتسال آسیا حرف اول را می زند و در دنیا هم عنوان سوم را به دست آورده ولی نباید هیچ تیمی را دست کم گرفت. اینطور نیست که چون صعودمان قطعی شده، دست و پا شکسته در مرحله مقدماتی شرکت کنیم.

* آیا بازی با پرتغال قبل از جام ملت های آسیا قطعی شد؟

- خیر اما فروردین ماه سال آینده با آرژانتین بازی می کنیم.

* تیم ملی پیش از حضور در جام ملت های آسیا چه بازی های تدارکاتی را پشت سر می گذارد؟

- یک تورنمنتی را در آذرماه با حضور اسلواکی، صربستان و بلاروس هماهنگ کرده ایم. این تورنمنت در فیفادی خواهد بود. برای فیفادی بهمن ماه و قبل از اعزام تیم هم سه تیم اروپایی مدنظر داریم که هنوز برنامه آن بازی نهایی نشده است.

* به بحث بازی دوستانه با قطر برسیم. آیا هدف شما از برگزاری این بازی صرفا خداحافظی وحید شمسایی از تیم ملی فوتسال بود؟

- من گزارش های خبرگزاری مهر را در این خصوص دیدم. باید بگویم نظرات ما با شما متفاوت است. باید بپذیریم شمسایی یکی از اسطوره های فوتسال ما است. همانطور که دنیا فوتبال ما را با بزرگانی مثل علی دایی و دیگران می شناسد، فوتسالمان را هم با محمدرضا حیدریان، شمسایی و علی اصغر حسن زاده می شناسد.

* در بزرگ بودن وحید شمسایی بحثی نیست. استعلام ما از فیفا نشان می دهد چیزی تحت عنوان «آقای گل فوتسال جهان» وجود ندارد.

- وقتی کنفدراسیون فوتسال برزیل، فالکائو را دوباره به تیم ملی دعوت می کند، حتما یک چیزهایی هست که دنبالش هستند وگرنه همه می دانند که برزیل هم در فوتسال و هم در فوتبال از ما جلوتر است. آنها بی برنامه نیستند. برای همین این افتخار می تواند برای کشور ما باشد. مردم می خواهند این اتفاق رخ بدهد.

* یعنی شما بر خلاف فیفا می گویید فالکائو با ۴۰۱ گل ملی آقای گل جهان است؟

- بله در حال حاضر ایشان با این تعداد گل، آقای گل است.

* بحث بازگشت فالکائو به تیم ملی فوتسال برزیل پیش از آنکه برای افزایش تعداد گل هایش باشد، به واسطه پیشنهاد مالی یکی از شرکت های تولید البسه بود که قصد داشت از کنار این ستاره، درآمدزایی قابل توجهی داشته باشد. در واقع بیش از آنکه این موضوع یک بحث بین المللی باشد، یک بحث ملی و مالی است.

- اگر بخواهیم از دید شما هم به این موضوع نگاه کنیم، این افتخار می تواند برای کشور ما باشد. مگر این بحث در کشور ایران کم جذابیت دارد؟ انگیزه شمسایی بعد از ۴۰ سال واقعا قابل توجه است. این بحث شاید ملی باشد ولی می گویم می تواند برای ما هم ارزشمند باشد.

* موضوع قابل تامل دیگر در این زمینه، تعداد گل هایی است که به ثمر رسیده. آیا شما آمار و مستندات ۳۹۲ گل شمسایی را در اختیار دارید؟

- بررسی های من هم در حد اطلاعاتی است که در کشورم وجود دارد.  شمسایی ۸ یا ۹ گل کمتر از فالکائو دارد. این آماری که ما به دست آورده ایم از آرشیوی است که در فدراسیون داشتیم و صحت و سقم آن مسجل است. اگر هم کمتر بوده، بنده مدرکی ندارم.

* آیا این مدارک موجود است؟

- بله موجود است. البته خود آقای شمسایی هم خیلی از اطلاعات را دارد.

* پس چرا فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال تاکنون این تعداد گل را منتشر نکرده است؟

- گل ها را منتشر کنیم؟ این همه گلی که زده است اخبارش موجود نیست؟

* خیر تمام اخبارش موجود نیست ولی شما اگر مدارکی دارید باید آنرا منتشر کنید.

- ان شاءالله بعد از بازی با قطر از شمسایی می خواهم آماری که هست و تعداد گل هایش را در اختیار شما بگذارد تا این موضوع برای شما و دیگر عزیزانی که فوتسال برایشان مهم است روشن شود!

* شما اعلام کردید مدارکی در فدراسیون وجود دارد. چرا این آمار را منتشر نکردید؟

- دو موضوع است. شما یا منکر بحث آقای گلی هستید و بازی با قطر وقت تلف کردن است. یا روی تعداد گل ها بحث دارید. سن من که قد نمی دهد بگویم از گل اول را نوشته ام. مطمئنم آمار و اطلاعاتی بوده است. من هم تقریبا این آمار را به دست آورده ام. شما درباره صحت و سقمش شبهه دارید.

* موضوع اول این است که از نظر ما و فیفا این عنوان وجود ندارد. حالا با فرض بر اینکه چنین عنوانی وجود داشته باشد، آیا مدارک این گل ها در فدراسیون وجود دارد؟

- بله مدارکش هست که شمسایی ۳۹۲ گل به ثمر رسانده و در کدام مسابقات گل زده است.

* پس چرا این مدارک را منتشر نکردید تا شبهه در این خصوص برطرف شود؟

- به نظرم فقط خبرگزاری مهر است که در این بحث شبهه دارد. همه از این موضوع استقبال می کنند. این اتفاق و بازگشت شمسایی خواست مردم و جامعه است و کمیته فوتسال و فدراسیون فوتبال آن را انجام می دهد. شما می گویید جنبه بین المللی ندارد؛ من می گویم برزیل دنبالش بوده است. حداقل جنبه ملی که دارد. اگر این اتفاق برای خود ایرانی ها رخ بدهد و در کشورمان بماند، کجایش با ورزش کشور منافات دارد؟ این افتخار برای برزیل باشد چه نفعی به خبرگزاری مهر می رسد؟

* ما هیچ مشکل شخصی نداریم و اتفاقا اگر این عنوان در صورت وجود خارجی به ایران برسد، خوشحال هم می شویم.

- سئوال من این است که مردم این عنوان را می خواهند یا خیر؟!

* افکار عمومی تحت تاثیر رسانه ها هستند؛ رسانه هایی که چند سال عنوان کرده اند شمسایی آقای گل فوتسال جهان است در حالی که فیفا چنین عنوانی با مشخصات آقای گلی فوتبال ندارد.

- به هر حال خیلی از اتفاقات مشابه هست که چون مردم می خواهند مسئولان انجام می دهند تا مردم حداقل خوشحال باشند!

* با این فرض که شمسایی به تیم ملی برگردد و بتواند به زعم شما با به ثمر رساندن چند گل دیگر رکورد آقای گلی جهان را بگیرد. در اینصورت اگر بازهم فالکائو به تیم ملی برزیل دعوت شود و بخواهد مجددا گلزنی کند، تکلیف چیست؟ آیا این چرخه دعوت از شمسایی ادامه می یابد؟

- اگر برزیل دوباره فالکائو را دعوت کند که نشان می دهد ما کار درست را انجام داده ایم! در واقع آنها ثابت می کنند که یک چیزی وجود دارد.

* از بحث شما قانع نشدم ولی این شایعه ایجاد شده است که شاید در بازی با قطر سرمربی دیگری به جای سیدمحمد ناظم الشریعه روی نیمکت تیم ملی بنشیند. این موضوع صحت دارد؟

- به هیچ عنوان. کادر فنی ما همان کادر فنی رسمی است و ناظم الشریعه روی نیمکت می نشیند. شمسایی هم از روز اول در اردوی تیم ملی خواهد بود.

کد خبر 4681220

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 3 =

  نظرات

  • جعفری IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   0 0
   شمسایی باید برگردد. عده ای بخاطر بخل و حسد ورزی از بودن وحید در تیم ملی برای سالها سال جلوگیری کردند. وحید افتخار فوتسال ایران و آسیا هستش. لطفا بخاطر منافع ملی هم شده و بخاطر ملت وحید را دعوت کنید
  • CA ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   0 0
   منظور ایشان از اینکه "صحت و سقم آن مسجل است" چیه؟!! مگه می شه یک ادعایی هم صحت داشته باشد هم سقم؟!! دیگه اینکه، ایشان بر اساس کدام نظر سنجی فهمیده اند که مردم خواهان بازگشت شمسایی هستند؟!