مایه کوبی یک میلیون و ۹۴۵ هزار نوبت سر دام علیه بیماری در همدان

همدان - مدیرکل دامپزشکی استان همدان از مایه کوبی یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۵۱۰ نوبت سر دام علیه بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمودرضا رسولی پیش از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران از ضبط و معدوم سازی مقدار ۲۴ تن گوشت غیر قابل مصرف طی چهارماهه سالجاری در بخش کنترل و بازرسی لاشه های گوشت در کشتارگاه های استان همدان خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان اظهار داشت: در بخش واکسیناسیون مایه کوبی یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۵۱۰ نوبت سر دام علیه بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک از جمله بیماری شاربن، لمپی اسکین، PPR و تیلریوز، تب برفکی، آبله، آنتروتوکسمی، قانقرایا، آگالاکسی وبروسلوز (تب مالت) و همچنین واکسیناسیون هاری درسگ‌های گله و صاحب دار به تعداد سه هزار و ۶۷۸ قلاده انجام گرفته است.

وی با اشاره به عملیات خونگیری و توبرکولیناسیون علیه دو بیماری مهم سل وبروسلوز اعلام کرد: در گاو و گوساله تاکنون به تعداد ۷ هزار و ۱۲۰ رأس خونگیری انجام شده و در راستای مبارزه با سل گاوی تعداد ۱۲هزار و ۲۷۰ دام تحت تست توبرکولین قرار گرفته است.

رسولی بیان کرد: در بخش کنترل و بازرسی بهداشتی لاشه های گوشت در کشتارگاه های استان همدان نیز تعداد ۴۴ هزار و ۳۴۱ لاشه بازدید شد که مقدار ۲۴ هزار و ۳۲۵ کیلوگرم از لاشه های بازدید شده ضبط و معدوم شده است.

وی عنوان کرد: در بخش کنترل و بازرسی از کشتارگاه‌های صنعتی طیور استان  همدان نیز تعداد ۵ میلیون و ۳۵۹ هزارو ۳۱۶ قطعه به وزن ۱۰ هزار و ۷۱۹ تن طیور بازرسی شد که تعداد ۳۳ هزار و ۱۷۴ قطعه به وزن ۵۰ تن غیرقابل مصرف و ضبط شده است.

وی از سم پاشی ۱۰۷هزار و ۱۱ رأس دام  و ۲۶۰ هزار و ۳۲۱ مترمربع جایگاه دام علیه بیماری های انگلی خبرداد و افزود: از ۴۵۵ واحد مرتبط با فعالیت های دامپزشکی اعم از درمانگاه، مرکز مایه کوبی، داروخانه، مراکز بخش دارو و آزمایشگاه دامپزشکی بازدید و بازرسی به عمل آمده است.

رسولی اظهار داشت: طی چهارماهه اول سالجاری تعداد ۸۹۰ مجوز بهداشتی قرنطینه ای از مقصد همدان به سایر استان ها و تعداد ۴ هزار و ۲۱۱ مجوز وارده از مبدأ سایر استان ها به مقصد همدان توسط واحد قرنطینه این اداره کل صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان اعلام کرد: در مورد کنترل و بازرسی و نظارت برمواد خام دامی، بازرسی از واحدهای توزیع، نگهداری، بسته بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی در  استان همدان تعداد ۳۴هزار و ۴۷۴ مورد اماکن بازدید شده که میزان ۸۷هزار و ۵۱۷ کیلوگرم از فرآورده‌های بازرسی شده غیرقابل مصرف و ضبط شده که تعداد ۲۷۷ واحد متخلف نیز به مراجع قضایی ارجاع شدند.

وی گفت: مجموع کل پرونده های قضایی تشکیل شده به تعداد ۱۳۷ فقره بوده که بخش عمده ای از پرونده ها مربوط به موضوع تهدید علیه بهداشت عمومی است که به مراجع ذیصلاح معرفی و تعداد ۲۸۰ پرونده تخلف نیز به اداره تعزیرات حکومتی استان همدان ارجاع و تعداد ۱۱۸ مرکز متخلف عرضه مواد خام دامی با گزارش بازرسان بهداشتی دامپزشکی، توسط اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی استان پلمب شده است.

کد خبر 4681406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =