نقش امامزادگان در رشد فرهنگی جامعه/پل‌های فرهنگی بین اعصار و قرون

قم - امامزادگان پل ارتباطی نسل‌ها در گذشته و حال و آینده محسوب می‌شوند که در رشد و تعالی فرهنگ بیشترین کارکرد را در جوامع اسلامی دارند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها - سمانه سادات فقیه سبزواری: گنبد و گلدسته‌های فیروزه‌ای با نقش و نگارهای اسلیمی با خطوط نستعلیق روی آن که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد، نشان از بارگاه مقدس امامزادگانی دارد که در جای جای خاک ایران آرمیده‌اند و مردم از نقاط دور و نزدیک برای زیارت مضجع شریف آنان به این اماکن مقدس می‌آیند.

وجود بیش از ۴۰۰ امامزاده واجب التعظیم در قم که تعدادی از آنان بدون واسطه فرزند امام معصوم(ع) هستند، نشان از اشتیاق قمی‌ها در پذیرایی از خاندان اهل بیت(ع) در این شهر دارد. صیقل روح و جسم در زیارت این بقاع متبرکه از اصلی ترین علل اشتیاق مردم برای حضور در این اماکن معنوی به شمار می‌رود.

مقبره این امامزادگان از سال‌های دور به عنوان مأمنی برای مردم به شمار می‌رود اما با توجه به اینکه دشمن همواره با استفاده سوء از حس معنویت افراد به دنبال طرح و اجرای برنامه‌های مختلف برای ضربه زدن به اصل دین و فلسفه زیارت بقاع متبرکه است، ضرورت دارد که روشنگری در این زمینه انجام شود تا نقشه دشمنان کور شود.

شخصیت امامزادگان به مردم معرفی شود

آیت الله سید محمد غروی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پیوندی خاص بین ملت ایران و اهل بیت(ع) وجود دارد، اظهار کرد: شیعی بودن مذهب مردم این کشور موجب فراوانی علاقه برای زیارت و احترام به خاندان اهل بیت(ع) شده است.

وی با تأکید بر اینکه امامزادگان با واسطه کمی با اهل بیت(ع) و ائمه معصومین(ع) نسبت دارند، تصریح کرد: همین مسئله سبب شده است که ایشان جایگاه ویژه‌ای نزد مردم داشته باشند و در زمان حیات مورد احترام فراوان و در زمان پس از وفات یا شهادت نیز به عنوان واسط امام معصوم(ع) مورد زیارت و توسل قرار بگیرند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: برای مردم این مسئله مطرح است که امامزادگان به دلیل ارتباط نزدیکشان با اهل بیت(ع) از جایگاه و تقرب خاصی نزد خداوند برخوردار هستند و به همین دلیل با حضور در بقاع متبرکه امامزادگان ضمن ادای احترام به ساحت مقدس این بارگاه‌های نورانی، ایشان را نزد امام معصوم(ع) واسطه قرار می‌دهند تا گره از مشکلاتشان باز شود.

وی با تأکید بر اینکه بقاع امامزادگان همواره پذیرای مردمی است که برای توسل و تمسک به واسطه نسبت ایشان با اهل بیت(ع) در این مکان‌ها گرد هم می‌آیند، گفت: نهادهای انقلابی باید از این ظرفیت بهره برده و برا تقویت فلسفه زیارت جلوگیری از برنامه‌های انحرافی برنامه داشته باشند و سیره زندگی این امامزادگان و علل حضورشان در ایران برای مردم باید تبیین شود.

سیره مبارزاتی امامزادگان مورد بررسی قرار بگیرد

پژوهش‌های علمی در ارتباط با حضور امامزادگان در قم نشانگر این است که علل حضورشان اغلب برای فرار از ظلم و جور دشمنان بوده و برای ادامه مبارزات خود و با توجه به همسو بودن عقاید قمی‌ها به مبارزه با دشمنان خاندان اهل بیت(ع) این شهر مکان امنی برای خاندان نبی مکرم اسلام محسوب می‌شده است.

امامزادگان در همه زمان‌ها مورد توجه و احترام ایرانی‌ها به ویژه قمی‌ها بوده‌اند

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با تأکید بر اینکه بقاع متبرکه از اماکن معنوی قم محسوب می‌شوند، اظهار کرد: امامزادگان در همه زمان‌ها مورد توجه و احترام ایرانی‌ها به ویژه قمی‌ها بوده‌اند و یکی از اصلی‌ترین علل مهاجرتشان به این شهر نیز مؤید همین مسئله است.

حجت‌الاسلام‌ محمدرضا آشتیانی با بیان اینکه امامزادگان به عنوان فرزندان و نوادگان اهلبیت(ع) نقش بی بدیلی در حفاظت و صیانت از دین مبین اسلام را داشته‌اند، تصریح کرد: امامزادگان در زمان حیات و پس از وفات یا شهادتشان همواره نقش فرهنگی خاصی را در جامعه برای تثبیت فرهنگ اسلامی ایفا کردند.

وی اضافه کرد: امامزادگان در زمان حیات خود با هجمه‌های فرهنگی مبارزه می‌کردند و اکنون نیز باید نقش مبارزاتی ایشان برای جامعه جوان و نوجوان تبیین شود.

نقش مؤثر امامزادگان در احیای فرهنگ دینی در جامعه

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با تأکید بر اینکه استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه در راستای احیای فرهنگ دینی قابل تأمل است، اظهار کرد: امامزادگان نماد مذهبی و دینی در کشورمان هستند و دین نقش اساسی در فرهنگ جامعه و سبک زندگی ما دارد.

حجت الاسلام محسن غرویان با بیان اینکه امامزادگان نقش مهمی در ترویج فرهنگ دینی این شهر دارند، تصریح کرد: امامزادگان علاوه بر تأثیر معنوی که بر روح و روان مردم دارند، بقاع متبرک ایشان نقش بی‌بدیلی می‌تواند در نشاط آفرینی داشته باشد.

مردم با حضور در امامزادگان احساس امنیت دارند و تأثیر مثبتی از نظر عاطفی بر روی آنان دارد

وی با تأکید بر اینکه مردم با حضور در امامزادگان احساس امنیت دارند و تأثیر مثبتی از نظر عاطفی بر روی آنان دارد، گفت: توقف و اسکان موقت در کنار بارگاه امامزادگان، تأثیر مثبتی بر روان مردم دارد که باید با برنامه ریزی از این ظرفیت‌ها برای بهبود وضعیت فرهنگ دینی جامعه بهره برد.

این استاد حوزه و دانشگاه پیشنهاد داد: استفاده از ظرفیت خاص امامزادگان در جذب نوجوانان و جوانان در دستور کار باشد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که نسل جدید ما در ارتباط با شخصیت امامزادگان و سیره ایشان آگاهی داشته باشند تا با استفاده از سیره امامزادگان در دشمن شناسی، بتوانند در جنگ نرم دشمن پیروز شوند.

امامزادگان بزرگترین پایگاه تبلور آموزه‌های دینی و آسمانی به شمار می‌روند و نقش اساسی و عظیمی در تأمین راهبردی بنیادی در حرکت تاریخ بشر داشته و دارند. آرامگاه‌های امامزادگان در شهرها و مناطق متعدد به مثابه پل‌های ارتباطی بین اعصار و قرون از دیدگاه مذهبی، تاریخی و هنری همواره در رشد و تعالی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی نقش بسزایی داشته و به عنوان مراکز مذهبی بعد از مساجد بیشترین کارکرد را در جوامع اسلامی دارند.

کد خبر 4681570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =