مقابله سازمان بهداشت جهانی با مصرف دخانیات در شهرهای مذهبی

قم - نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت: این سازمان به منظور مقابله با مصرف دخانیات در شهرهای مذهبی به دنبال حذف دخانیات از شهرهای مکه، مدینه، مشهد و قم به عنوان نمونه و الگو است.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطیما الآوا ظهر چهارشنبه در دیدار با آیت‌الله سعیدی که در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار داشت: یک معاهده جهانی با عضویت ۱۸۲ کشور در راستای مبارزه با دخانیات منعقد شده است.

وی با بیان اینکه امروزه جمهوری اسلامی ایران رهبری این معاهده جهانی را در خاورمیانه بر عهده گرفته است، افزود: ایران به عنوان رئیس نهمین کنفرانس کنوانسیون جهانی مقابله با دخانیات انتخاب شده است.

نماینده سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه هدایت‌ بزرگان دین در کاهش مصرف دخانیات تأثیر قابل توجهی خواهد داشت، گفت: عملکرد ۷۰ درصد افرادی که پیام دین را در خصوص معضلات دخانیات دریافت کرده‌اند تغییر کرده که این امر نشان دهنده نقش مؤثر دین در مقابله با مصرف دخانیات است.

وی اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی به منظور مقابله با دخانیات در شهرهای مذهبی به دنبال حذف دخانیات از شهرهای مکه، مدینه، مشهد و قم به عنوان نمونه و الگو است.

فاطیما الآوا گفت: با توجه به آغاز مراسم حج، در کشور عربستان با کمک وزارت بهداشت برای تشویق به کاهش مصرف دخانیات اقداماتی در حال انجام است که امیدواریم این اقدامات در شهرهای مذهبی ایران نیز انجام پذیرد.

معرفی حرم حضرت معصومه(س) به عنوان محیط بدون دخانیات

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این جلسه گفت: امروزه سازمان‌های جهانی نسبت به اهمیت معنویت و نقش آن در سلامت جوامع بشری آگاهی بسیاری دارند.

ابوالفضل ایرانی خواه ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت برای مبارزه با مصرف دخانیات به دنبال ترویج معنویت و کمک گرفتن از علمای دینی است.

وی با بیان اینکه حرم حضرت معصومه(س) و محیط پیرامون آن می‌تواند به‌عنوان محیط بدون دخانیات معرفی شود، افزود: در این راستا خادمان حرم حضرت معصومه(س) و افراد فعال در شهر قم می‌توانند مروجان فرهنگ مبارزه با دخانیات باشند.

برای مبارزه با مصرف دخانیات نیازمند کمک بزرگان دینی هستیم

در ادامه این جلسه، رئیس هیئت مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات استان قم طی سخنانی اظهار داشت: اقدامات بسیاری در راستای مبارزه با مصرف دخانیات توسط این جمعیت انجام گرفته است.

سید حسن عادلی اضافه کرد: برای گسترش فرهنگ مبارزه با دخانیات در میان اقشار مختلف مردم نیازمند کمک بزرگان دینی هستیم.

وی بیان کرد: قم می‌تواند آیینه‌ای برای سایر شهرهای کشور و همچنین سایر شهرهای مذهبی در جهان در زمینه مقابله با دخانیات باشد.

رئیس هیئت مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات استان قم گفت: ترویج فرهنگ مبارزه با دخانیات در شهر قم می‌تواند بعد بین‌المللی نیز داشته باشد.

کد خبر 4681669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =