بازسازی ۵۰ درصد ذخایر ماهیان خاویاری استان‌های شمالی در گیلان

انزلی- مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به اینکه تولید ماهیان خاویاری یکی از برنامه‌های نوین این سازمان است، گفت: بازسازی ۵۰ درصد ذخایر ماهیان خاویاری استان های شمالی بر عهده گیلان است.

به گزارش خبرنگار مهر، صمد درویشی بعد از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات اداره کل شیلات با اشاره به فعالیت هشت مرکز تکثیر مصنوعی و طبیعی پرورش ماهی در استان گیلان، اظهار کرد: گیلان با سابقه ۵۳ ساله یکی از استان‌های پیشرو در آبزی پروری است.

وی با بیان اینکه از ۱۲۶ هزار مزرعه پرورش ماهی در کشور ۴۶ مزرعه در گیلان قرار دارد، افزود: استان گیلان رتبه نخست مزارع پرورش ماهیان خاویاری دارد.

درویشی با اشاره به اینکه متوسط سرانه مصرف ماهی در کشور ۱۱ کیلوگرم است که این رقم در گیلان به ۱۶ کیلوگرم می رسد، گفت: یکی از اقدامات ما برای افزایش سرانه مصرف ماهی افزایش تولید ماهی و عرضه آن به بازار است.

ماهی سفید ۷۰ درصد ماهیان صید شده دریای خزر را تشکیل می دهد

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه ۷۰درصد صید دریای خزر را ماهی سفید تشکیل می دهد، تصریح کرد: در گیلان چهار هزار و ۱۰۰ مزرعه گرمابی، ۳۵۶ مزرعه سردآبی، ۴۶ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری و ۳۶۹ مزرعه در راستای مشاغل خانگی وجود دارد.

درویشی با اشاره به وجود ۷۶۵ آب بندان در استان گیلان، تاکید کرد: ۱۷۰ مزرعه نیز در گیلان وظیفه تولید ماهیان زینتی را بر عهده دارند و گیلان تنها استانی است که ماهیان قرمز خود را به استان‌های دیگر صادر می کند.

وی با بیان اینکه با وجود کاهش اعتبارات و منابع مالی از کیفیت تولید کاسته نشده است، ادامه داد: شیلات گیلان تولید ۴۵ میلیون قطعه بچه ماهی سفید، ۱۵ میلیون قطعه ماهی سیم و یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه کولیان شامل سیاه کولی، شاه کولی و کپورهای تالابی را در دستور کار خود دارد.

درویشی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد از تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های غرب گیلان صورت می گیرد۲۰ درصد از تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های غرب گیلان صورت می گیرد، اظهار کرد: سه رودخانه و دو تعاونی صید پره وظیفه تکثیر طبیعی بچه ماهی را برعهده دارد و همچنین شیلات گیلان با احداث استخر در حاشیه رودخانه و استفاده از بستر آن، بچه ماهیان تولیدی را وارد رودخانه می کند.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه حاشیه سفید رود و پلرود قابلیت مهاجرت ماهیان خاویاری به دریا را دارند، گفت: حدود ۵۰ هزار تن انواع ماهیان سردآبی و گرمابی در این استان تولید و ۱۲ هزار تن کیلکا ماهیان و ماهیان استخوانی نیز صید می شود.

تولید ۲ میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری در گیلان

درویشی با اشاره به اینکه گیلان با تولید ۲ میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری وظیفه بازسازی ۵۰ درصد از ذخائر ماهیان خاویاری استان های شمالی کشور را برعهده دارد، افزود: ۳۲ میلیون قطعه ماهیان زینتی در گیلان تولید می شود که عمده تولیدات از گونه‌های ماهیان آکواریومی و قرمز است.

وی در ادامه تصریح کرد: تولید ماهیان خاویاری یکی از برنامه‌های نوین شیلات است و گیلان با دارا بودن ۴۶ مزرعه ماهیان خاویاری رتبه اول در کل کشور را به خود اختصاص داده است.

درویشی با اشاره به کسب مقام اول شیلات گیلان در حوزه تولید ماهیان گرم آبی اظهار کرد: شیلات گیلان سالانه حدود ۴۰۰ میلیون عدد لارو تولید می‌کند که از این تعداد حدود ۸۰ میلیون آن به بچه ماهی تبدیل می شود شیلات گیلان سالانه حدود ۴۰۰ میلیون عدد لارو تولید می‌کند که از این تعداد حدود ۸۰ میلیون آن به بچه ماهی تبدیل می شود اما با توجه به اینکه نیاز استان کمتر از ۳۰ میلیون قطعه بچه ماهی است مابقی بچه‌ ماهی های گرمابی به استان های دیگر صادر می شود.

مدیرکل شیلات گیلان پرورش ماهی در قفس را یکی از ۱۰ طرح اقتصاد مقاومتی ابلاغی به وزارت جهاد کشاورزی عنوان و بیان کرد: هفت پهنه آبی به مساحت ۲۷ هزار هکتار و با ظرفیت ۷۵ هزار تن تولید  در گیلان وجود دارد و ۲۰ موافقت اصولی برای تولید ۳۵ هزار تن برای جذب سرمایه گذاران متقاضی اخذ شده است.

درویشی با بیان اینکه در گیلان چهار مزرعه فعال پرورش ماهی با ظرفیت اسمی هشت هزار و ۵۰۰ تن و ظرفیت واقعی هزار و ۶۰۰ تن فعالیت می کنند، افزود: سازمان محیط زیست با تولید ۵۰۰ تن برای هر مزرعه و با قابلیت پرورش ماهیان قزل آلا، خاویاری، کپور دریایی و سوف مجوز داده است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها برای جذب سرمایه گذار، ادامه داد: متاسفانه امروزه به دلیل نوسانات ارز و غیر بومی بودن قفس برای پرورش ماهی و لزوم وارد کردن آن از کشور نروژ و ترکیه، سرمایه گذاران با مشکل مواجه هستند.

مدیر کل شیلات گیلان بر لزوم کاهش حق بیمه بازنشستگی صیادان شرکت‌های تعاونی پره صیادی نیز اشاره و تاکید کرد: در سال گذشته کاهش نرخ ۱۰ درصدی حق بیمه صیادان تصویب و به مدت دو ماه با تامین اعتبار ۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات هدفمندی یارانه ها و از سوی دولت اعمال شد اما به دلیل کاهش اعتبارات و منابع مالی دولت این طرح متوقف و عملا مسکوت ماند که در تلاش هستیم علاوه بر اجرایی شدن مجدد آن صیادی نیز در ردیف مشاغل سخت و زیان آور قرار گیرد.

کد خبر 4681747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =