تسهیل روند صادرات به افغانستان زمینه ساز کاهش قیمت تمام شده کالا

بیرجند-رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: تسهیل روند تجارت و مبادله کالا با کشور افغانستان نقش بسیار مؤثری در کاهش قیمت تمام شده کالاهای مورد مبادله خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام عصر چهارشنبه در کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات، حمل و نقل و ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: برای موفقیت بیشتر در ارتباطات بازرگانی با همسایگان باید شناخت بیشتری از بازار افغانستان و محیط کسب و کار در این کشور داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با اشاره به نمایشگاه محصولات ایران در مزار شریف  ادامه داد: روز به روز نیازهای کشور افغانستان افزایش می‌یابد و تمایل آنان به وارد کردن کالا از ایران است.

تسهیل روند مبادله قیمت تمام شده کالا را کاهش می‌دهد

احتشام افزود: بی‌شک تسهیل روند تجارت و مبادله کالا با کشور افغانستان نقش بسیار مهم و مؤثری در کاهش قیمت تمام شده کالاهای مورد مبادله خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه باید این امکان ایجاد شود که کالای خراسان‌جنوبی بیش از گذشته در افغانستان  شناخته شود، بیان کرد: این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که الفبای تجارت و بازاریابی شناساندن کالا و محصول در بازار هدف است.

بازاریابی مشکل واحدهای تولیدی خراسان‌جنوبی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند یادآور شد: این موضوع در خراسان‌جنوبی که بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان‌جنوبی صادرات محور بوده و عمده آنان با مشکل بازاریابی رو به رو هستند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

علیرضا خامه زر، رئیس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات، حمل و نقل، تزانزیت و گمرک اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه گفت: تمایل بر این است فرهنگ مصرف، تأثیر انتخابات افغانستان بر روند تجارت و سایر سؤالات در ذهن فعالان اقتصادی پاسخ داده شود.

اشاره‌ای به پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی

وی با اشاره به پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حوزه تولید مرغ و تخم مرغ ۸۰ درصد مازاد مصرف استان تولید داریم و در حوزه معدن و پرورش شتر و صنعت نیز ظرفیت‌های بسیار خوبی در خراسان‌جنوبی وجود دارد.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات، حمل و نقل، ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به ظرفیت خراسان‌جنوبی در حوزه تولید سیمان و تایر و کاشی ادامه داد: از این ظرفیت نیز می‌توان برای مبادله با کشور افغانستان استفاده کرد که به ویژه در مورد سیمان این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

استفاده از توان فنی و مهندسی خراسان‌جنوبی در افغانستان

خامه زر با بیان اینکه خراسان‌جنوبی در یک کریدور مهم کشور واقع شده است، افزود: تمایل بر این است که از توان فنی و مهندسی خراسان‌جنوبی در حوزه تولید مسکن و تولید برق نیز در افغانستان استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی خراسان جنوبی با بیان اینکه بخش اعظمی از مشتقات نفتی از مرز ماهیرود وارد افغانستان می‌شود، گفت: خراسان‌جنوبی در مرز ماهیرود خدمات دهنده به سایر استان‌های کشور است.

خامه زر با اشاره به برخی از اتفاقات چون ممانعت از ورود برخی از کالاها به کشور افغانستان که گاه به طور متناوب رخ می‌دهد، اظهار کرد: به عنوان مثال در سال گذشته برای مدتی ورود چهار قلم کالا به افغانستان ممنوع شد که این موضوع برای صادر کنندگان مشکلات عدیده‌ای ایجاد کرد.

توجه به کشت فرا سرزمینی در ارتباط با افغانستان

محمدعلی بیجاری، مدیرتوسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه اظهار کرد: یک اتفاق بسیار مهم در تجارت و تبادلات با افغانستان بحث کشت فراسرزمینی به ویژه در زمینه محصول چغدر قند است.

وی با اشاره به ضرورت رونق گرفتن گردشگری بین ایران و افغانستان بیان کرد: باید شرایط به گونه‌ای پیش رود که از خراسان‌جنوبی و ایران به فرا و از فراه گردشگر به خراسان‌جنوبی بیاید.

 مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: در زمینه صادرات دام از کشور افغانستان و موضوع گواهی بهداشت از مبدأ کالاها نیز باید رایزنی‌هایی با کشور افغانستان و متولیان امر داشته باشیم.

کد خبر 4681833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =