آیین نامه مراکز دانشگاهی کشور در حال بازنگری و تحول است

اراک- رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات وفناوری مجلس گفت: کارگروهی خارج ازمجلس باهماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دفتر رهبری باهدف تحقق بیانیه گام دوم و تغییر آیین نامه دانشگاه ها تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی زاهدی شامگاه چهارشنبه در جلسه مشترک روسای دانشگاه های استان مرکزی با اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در اراک اظهار داشت: این کارگروه با هدف تحقق بخشی از پیام گام دوم انقلاب و تحول و تغییرات اساسی در آیین‌نامه مراکز عالی کشور با حضور جمعی از کارشناسان و صاحبنظران و متخصصین در این حوزه تشکیل شده است.

وی افزود: این کارگروه سه محور اصلی را دنبال می‌کند، از جمله تغییر و تحول اساسی در آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی با این اعتقاد که این آیین نامه باید از اساس تغییر کند تا تحول جدی اتفاق بیفتد.

زاهدی ادامه داد: آیین نامه اجرایی مدیریت دانشگاه ها بسیار ضعیف است و این آیین نامه در شرایط کنونی کشور در شان نظام جمهوری اسلامی ایران نیست که باید نگاه عمیق به مدیریت دانشگاه‌ها صورت بگیرد و مدیریت دانشگاه از یک مدیریت اجرایی به یک رهبری دانشگاهی تغییر پیدا کند.

وی مورد دیگر را نیز تغییر در موضوع آیین نامه هیئت امنای دانشگاه ها ذکر کرد و افزود: چنانچه این سه مورد از اساس تغییر کند یک تحول جدی بر اساس آن تمدن سازی که حضرت آقا در بیانیه گام دوم انقلاب مطالعه می کند اتفاق می‌افتد و با این آیین نامه های فعلی امکان رسیدن به اهداف مقام معظم رهبری و تحقق  نظر ایشان امکان پذیر نیست.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر سخنان خود در مورد طرح آمایش آموزش عالی بیان داشت: این که باید طرح آمایش سرزمین صورت بگیرد و در دانشگاه ها طرح ادغام به وقوع بپیوندد، شکی نداریم اما ممکن است در سطح گسترده تبعات اجتماعی به همراه داشته باشد. اما در مواردی هم اجتناب ناپذیر است. این طرح باید کاملا کارشناسی تخصصی با برنامه‌ریزی کاملاً حساب شده دنبال شود.

وی افزود: در بازدیدی که از دلیجان داشتیم سه دانشگاه آزاد با فاصله کم، یعنی در دلیجان، نراق و جاسب با سرمایه عظیم وجود دارد. اصلا وجود چنین دانشگاه هایی در کنار هم نیاز نیست.

زاهدی خاطر نشان کرد: در بودجه امسال منابع خوبی برای دانشگاه ها به صورت وام کم بهره با تنفس دو ساله پیش بینی شده است و دانشگاه ها فقط برای خرید تجهیزات می‌توانند از این وام استفاده کنند و این شرایط برای دانشگاه ها فرصت مناسبی است.

وی تصریح کرد: همچنین امسال ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه از درآمدزایی بخش های مختلف در اختیار وزارت آموزش و پرورش به منظور مناسب سازی مقاوم‌سازی مدارس و اصلاح سیستم گرمایش و سرمایش قرار گرفته است.

کد خبر 4681905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =