ترویج روز شمار محرم و دهه‌های ساختگی جایز نیست

همدان - امام جمعه همدان با بیان اینکه ترویج روز شمار محرم و دهه‌های ساختگی جایز نیست، گفت: باید از ترویج عزاداری‌های ساختگی دوری کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی صبح  پنج شنبه در جمع اعضای مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی (ع) استان همدان اظهار داشت: منطق اهل بیت(ع) به قدری قوی است که فرزند شش ماهه این خاندان می تواند در سراسر جهان به عنوان الگو و سند مظلومیت و اوج بی رحمی دشمنان خدا معرفی شود.

وی افزود: آن قدر اندیشه و آموزه های این خاندان قوت و قدرت دارد که توانسته عقلانیت بشر را اشباع کند و به تمام سئوالات اساسی بشر پاسخ دهد.

امام جمعه همدان با بیان این که اگر آموزه های این خاندان مطابق با فطرت انسان ها نبود این همه گستردگی پیدا نمی کرد، اظهار داشت: امروز مکتب های زیادی در دنیا وجود دارد اما هیچ کدام از آنها نتوانسته است همانند اندیشه های این خاندان در جوامع مختلف توسعه پیدا کند.

وی تصریح کرد: دلیل این موضوع در آن است که هیچ مکتبی را در عالم نمی توان نام برد که توانایی صحبت با فطرت انسان را داشته باشد و به همین دلیل است که امام رضا (ع) می فرماید تنها حرف ما را برای مردم بگویید خواهید دید که مردم خودشان طرفدار ما خواهند شد.

آیت الله شعبانی با اشاره به ظهور حضرت حجت(عج) خاطر نشان کرد: زمانی که حضرت ظهور می کنند و بر کعبه تکیه می کنند خودشان را در پنج جمله معرفی می کنند که در اکثر این جملات معرفی با اسم امام حسین (ع ) است.

برگزاری مجمع جهانی شیرخوارگان و پیاده روی اربعین نشان از آن دارد که ما در مسیر ظهور قرار داریم و حرکت می کنیم وی تاکید کرد: این که حضرت حجت خود را با نام امام حسین (ع) معرفی می کنند به این معنی است که در زمان ظهور، امام حسین (ع) در تمام دنیا شناخته شده است و برگزاری این مجمع و پیاده روی اربعین نشان از آن دارد که ما در مسیر ظهور قرار داریم و حرکت می کنیم.

وی با بیان این که در روایات غصه خوردن بر دو نوع است،یادآور شد: گاهی اوقات غصه خوردن جنبه مادی دارد و انسان برای دنیا آه می کشد که نتیجه این آه کشیدن و اندوه ایجاد اضطراب، افسردگی و نگرانی در جامعه است.

امام جمعه همدان اظهار داشت: اگر جامعه اندوه و فکرش دائما دنبال مادیات باشد از آن جایی که مادیات امری ظلمانی است جامعه را هم ظلمانی خواهد کرد و این خاصیت حزن برای دنیا است که انسان را افسرده می کند.

وی ادامه داد: در مقابل حزن مادی، حزن معنوی و اشک برای امام حسین (ع ) قرار دارد که این اشک و حزن بر خلاف حزن مادی آرامش و اطمینان را در جامعه رواج می دهد.

وی متصل شدن واقعی به اهل بیت (ع) و حزن برای این خاندان را زمینه ساز رهایی از افسردگی عنوان کرد و گفت: خاندان عصمت و طهارت و منش و سیره ایشان منشا مسرت است و شاهد مثال آن افرادی هستند که متصل به این خاندان بوده و هستند.

وی در ادامه بابیان اینکه  عدم ترویج عزاداری های ساختگی و دهه های مختلف باید مورد توجه باشد، گفت: آنچه ازگذشته در سیره و روش علمای قبلی ما بوده، عزاداری ایام محرم، صفر، سه روز فاطمیه اول و سه روز فاطمیه دوم، یک روز شهادت حضرات و ماه مبارک رمضان بوده  اما امروز با برخی از دهه ها که واقعا مستندی هم ندارد مواجه شده ایم.

امام جمعه همدان ترویج روز شمار محرم و دهه های ساختگی را جایز ندانست و گفت: وظیفه ما حفظ این سیره است و نباید فارغ از آن عمل کرد چرا که در نهایت تبدیل به یک جریان اجتماعی خواهدشد.

جامعه توان و تحمل رعایت این دهه ها را ندارد

وی تاکید کرد: جامعه توان و تحمل رعایت این دهه ها را ندارد و زمانی که نمی توانند نسبت به آن مراقبت کنند به تقابل و توهین روی می آورند.

وی با اشاره به اینکه برخی مراجع معظم و علما نیز بر این موضوع تاکید دارند، تصریح کرد: البته که اگر شب و روز هم برای مظلومیت این خاندان گریه کنیم باز هم کم است اما نباید این مساله تبدیل به یک موضوع اجتماعی شود چرا که قرار نیست همه مردم در یک سطح باشند و این انتظار غیر واقعی است.

امام جمعه همدان با اشاره به نزدیک بودن به ایام عید غدیر یادآور شد:  این ایام بهترین فرصت برای ترویح مساله غدیر است و باید به خاطر داشت که بعد از غدیر تا قبل از شروع محرم اتفاقات بسیار مبارکی افتاده که واقعا در اسلام قابل توجه هستند.

وی ادامه داد: اما گاهی اوقات تا روز غدیر تمام می شود مراسم سیاه پوشان برگزار می شود که البته این مراسم به صورت شخصی مشکلی ندارد اما نباید تبدیل به جریان عمومی شود.

کد خبر 4681975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =