لیزر سخنگو تولید شد

محققان لیزری ابداع کرده اند که می تواند با ایجاد توپ پلاسما با متجاوزان یا دشمنان احتمالی سخن بگوید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میلیتاری تایمز،  در آینده به جای  فریاد زدن در بلندگو یا متمرکز کردن اشعه لیزر روی افراد برای دور کردن آنها از مناطق حساس می توان با کمک لیزر به آنها هشدار صوتی داد.

در همین راستا فناوری جدیدی توسعه یافته که به نیروهای نظامی اجازه می دهد با کمک اشعه لیزر یک توپ پلاسما به وجود بیاورند که با متجاوزان احتمالی سخن بگوید.

برنامه «تاثیرگذاری پلاسمای منتشر شده از لیزر» (Laser Induced Plasma Effect) در حقیقت بخشی از  برنامه « مدیریت مشترک سلاح های غیرمرگبار»(Joint Non-lethal Weapons Directorate program ) است که طی آن از روش هایی برای دور کردن یا متوقف کردن دشمنان به جای کشتن آنان استفاده می شود.

با کمک انرژی های هدایت شده یا همان لیزرها می توان پوست فرد هدف گرفته شده را بدون سوزاندن آن داغ کرد، سروصداهای سردرگم کننده منتشر کرد یا دستوراتی مانند «توقف کنید یا مجبور می شویم به شما شلیک کنیم» را صادر کرد.

اشعه این لیزر می تواند از شیشه ساختمان بگذرد اما همچنان قابلیت گذر از موانع جامد دیگر ندارد. می توان از شکل ساده این فناوری برای محافظت از  مناطقی مانند مقرها استفاده کرد.

اما با در اختیار داشتن یک منبع نیروی مناسب می توان لیزر مذکور را روی یک خودروی کوچک سوار کرد و به این ترتیب یک خودروی گشت زنی مجهز نیز ایجاد کرد.

محققان نظامی آخرین مرحله از آزمایش های خود را در ماه ژوئن انجام دادند و طی آن صوت به وسیله لیزر منتقل شد و الگوریتم های توسعه یافته توانستند صوت را در طیف موج صحیح تکرار کنند.

کد خبر 4683020

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =