مبارزه با رانت اطلاعاتی موثرترین گام در مبارزه با مفاسد اقتصادی

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت: مبارزه با رانت اطلاعاتی یکی از اولین گام های موثر مبارزه با مفاسد و جرایم اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار محمدرضا مقیمی استفاده از رانت اطلاعاتی را یکی از عوامل موثر در بوجود آمدن مفاسد اقتصادی دانست و اظهار داشت: دستیابی زود هنگام و انحصاری به اطلاعات اقتصادی در زمینه های پولی بانکی، بازار سهام، ارز، طرح های عمرانی و ... منشاء بوجود آمدن رانت اطلاعاتی است و باعث می شود تا افراد بدون زحمت و تنها به دلیل برخورداری سریع و به هنگام از اطلاعات، به سودهای هنگفتی دست یابند.

وی با بیان اینکه نتیجه مخرب و اصلی رانت اطلاعاتی که صاحبان سرمایه را به سوی فعالیت های اقتصادی غیر مولد کشانده و سرمایه های مردم را به خرید و فروش ارز، سکه، اتومبیل، املاک و تلفن همراه سوق می دهد، افزود: براین اساس، رعایت عدالت در توزیع اطلاعات در بازار سرمایه و مبارزه با رانت اطلاعاتی یکی از اولین گام های موثر درمبارزه با مفسد و جرایم اقتصادی خواهد بود.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا گسترش رشوه خواری در جهت اخذ اطلاعات، عدم سرمایه گذاری در تولید و گرایش به سرمایه گذاری در فعالیت های غیرمولد، نپرداختن مالیات توسط رانت خواران، نهادینه شدن فساد مالی و گسترش قاچاق کالا و ارز، افزایش نرخ تورم و بیکاری و در نتیجه از بین رفتن امنیت اقتصادی را از  پیامدهای پدیده رانت اطلاعاتی برشمرد و گفت: مبارزه با این پدیده شوم تا تحقق عدالت در توزیع اطلاعات باید در دستور کار قرار گیرد.

کد خبر 4683353

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =