روز حقوق بشر اسلامی و رسالت ما

روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، فرصتی برای امت اسلامی است تا مسلمانان بتوانند حقوق بشر در اسلام را به جامعه جهانی معرفی کرده و در خصوص چالش‌های حقوق بشری جهان به تبادل نظر بپردازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «محسن پاک آئین» سفیر سابق ایران در آذربایجان و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در یادداشتی نوشت: چهاردهم مردادماه در تقویم رسمی کشور ما « روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامیده شده است. یکی از اقدامات قابل توجه سازمان همکاری اسلامی این بود که بنا به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران با صدور قطعنامه‌ای، روز ۵ آگوست میلادی مطابق با ۱۴ مرداد شمسی را به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری کرد.

در این قطعنامه بر اینکه براساس شریعت اسلام، حقوق بشر ناشی از کرامت و ارزش ذاتی انسان است تصریح شده است. این قطعنامه همچنین ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی فعال در میان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به منظور دستیابی به ابزار و راه‌های نشر، ارتقاء و حفظ تعالیم و ارزش‌های اسلامی در حوزه حقوق بشر و هم‌چنین حمایت و دفاع از تصویر واقعی اسلام و نیز مبارزه علیه اهانت به اسلام و تشویق گفت‌وگوی بین مذاهب را خاطر نشان نموده و اعلام کرده که روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، فرصتی برای امت اسلامی است تا مسلمانان بتوانند حقوق بشر در اسلام را به جامعه جهانی معرفی کرده و در خصوص چالش‌های حقوق بشری جهان امروز به تبادل نظر بپردازند.

حقوق بشر، حفظ کرامت انسانی و ساز وکارهای منطقه ای و بین المللی حمایت از آن، از جمله دغدغه های جهانی است که در آموزه های اسلامی و احادیث و روایات منقول از معصومین(س) مورد توجه قرار گرفته است. امروز سازمان های بین المللی، و بسیاری از کشورها و نهادهای غیردولتی خود را ملزم به استیفای حقوق بشر می دانند، در حالی که بسیاری از مفاد مرتبط با اعلامیه حقوق بشر، از تعالیم اسلامی مستفاد شده است.

مقام معظم رهبری در تاریخ ۵/۲/۱۳۹۶ در این رابطه خاطر نشان کردند:

«دعوت اسلام، دعوت به نور است؛ یعنی دعوت به علم است، دعوت به انصاف است، دعوت به محبّت است، دعوت به وحدت است، دعوت به عدالت است؛ در زندگی جوامع بشری اینها همه نورانیّت است، اینها همه نور است. مهم این است که این دعوت در زبان و برروی کاغذ نمانْد؛ امروز هم [اگر] شما به اسناد سازمان ملل یا حتّی اسناد بعضی از کشورهای مستکبر نگاه کنید از این حرفهای خوب در آن هست. شما اعلامیّه‌ی حقوق بشر را و بقیّه‌ی چیزها را نگاه کنید همین حرفهای خوب در آن هست، امّا اثری از آن در عالمِ واقع وجود ندارد».

با توجه به مفاد قطعنامه سازمان همکاری اسلامی، ضرورت دارد در جمهوری اسلامی ایران نیز جهت معرفی و تقویت گفتمان حقوق بشر اسلامی در سطح نخبگی با الهام از گفتمان انقلاب اسلامی، اندیشه های امام راحل و دیدگاه های مقام معظم رهبری اقداماتی صورت پذیرد.

دوره فعلی را می توان عصر گفتمان سازی در جهان دانست و در این دوره قدرت های بزرگ با استفاده از عنصر رسانه به خصوص در فضای مجازی با خلق گفتمان های جدید، افکار عمومی را در جهت منافع خود هدایت می کنند. در این دوره لازم است حقوق بشر اسلامی با پایه‌های متقن و عقلانی در افکار عمومی جهان و مجامع حقوقی تبیین و پیگیری شود.

بعد از پیروزی انقلاب، گفتمان انقلاب اسلامی با هدف طرف‌داری از حقوق بشر با محوریت عدالت، توجه نخبگان جهان را به خود جلب کرد. حقوق بشر اسلامی یعنی اینکه استیفای حقوق انسانها جز با استقرار عدالت در جهان و از بین رفتن زمینه‌های استکبار و استعمار محقق نمی گردد. گفتمان انقلاب اسلامی در مقابل گفتمان ظالمانه و متکبّرانه قدرت های انحصارطلب و یکجانبه گرا، به خصوص ایالات متحده آمریکا ،نظام بین الملل را با مفاهیم جدیدی را آشنا کرد. یکی از مفاهیم، ضرورت نابودی نظام سلطه برای احقاق حقوق بشر در جهان است. در واقع تا زمانی که در دنیا دو جناح سلطه‌گر و سلطه‌پذیر وجود داشته باشند، انسانها از حقوق خود محروم خواهند ماند.

به عبارت دیگر نظام اسلامی مبتنی بر عدالت است چرا که آرزومند و مشتاق ظهور خورشید مهدویت در آخرالزمان است و خصوصیت اصلی مهدی موعود، استقرار صلح و عدالت در جهان مبتنی بر کرامت انسانی است. معنای حقوق بشر اسلامی این است که در سایه برقراری قسط و عدل، انسانها بتوانند رشد کنند، به مقامات عالی بشری برسند و کمال انسانی خودشان را به دست آورند. در واقع قسط و عدل، مقدمه‌ی واجب برای کمال نهایی انسان است.

قدرتهای سلطه‌گر، امروز در پوششهای گوناگون و با واژه های زیبا، مثل حقوق بشرسعی در فریب ملت ها داشته و سعی در توجیه جنایت ضد حقوق بشری خود دارند. در حالی که حمایت مستقیم یا پنهان آنها از جنایات حقوق بشری همچون چشم بستن بر جنایت و کودک‌کشی در فلسطین و یمن باعث رسوایی آنان شده است.

امروز سؤال ساده‌ افکار عمومی جهان این است که چرا آمریکا در ازای دریافت حق السکوت از حکام سعودی از جنایات حقوق بشری عربستان نظیر کشتار مردم یمن و قتل خاشقچی حمایت می کند.

استکبار در صدد آن است که شعارهای تکراری و کلیشه‌ای مورد نظر خود در زمینه  حقوق بشر را به مردم دنیا تحمیل کند. این رویکرد مبتنی بر سلطه‌طلبی و یکجانبه گرائی است و ربطی به مفاهیمی همچون حقوق بشر و مردمسالاری ندارد. آنها انتظار دارند کشورهای مستقل از جمله جمهوری اسلامی ایران، این مفاهیم تحمیلی را بپذیرند و طبق فهم و ادبیّات آنها موضع بگیرند. درحالی‌که انقلاب اسلامی، خود یک منظومه‌ی فکری دارد و اصول و مبانی حقوق بشر در اسلام به عنوان یک اصل کلی و مشترک در جهان اسلام مورد توجه قرار گرفته است.

روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی فرصت مغتنمی است که دولت های اسلامی و نخبگان مسلمان در عرصه نظر و عمل دیدگاه های خود را برای معرفی مبانی حقوق بشر اسلامی و افشای مظاهر غیر انسانی حقوق بشر غربی ابراز نمایند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام و پیشقراول در معرفی حقوق بشر اسلامی باید در این حرکت جلودار بوده و کشورهای مسلمان و نهادهای حقوق بشری را برای اتخاذ اقدامات جدی و ترویج گفتمان حقوق بشری با تأکید بر عدالت و کرامت انسانی تشویق نماید.

کد خبر 4683369

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =