اولین نشست «کارگروه مردم و مشارکت» برگزار شد

اولین نشست کارگروه «مردم و مشارکت» با حضور رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اولین نشست کارگروه «مردم و مشارکت» با حضور ریاست پژوهشگاه علوم انسانی حسینعلی قبادی، معاونان او و جمعی از اعضاء هیات علمی باسابقه پژوهشگاه برگزار شد.

در ابتدای جلسه، دبیر این نشست، سیده زهرا اجاق به اهمیت مشارکت مردمی در جامعه و رابطه متقابل مشارکت و شرایط اجتماعی پرداخت و گفت: این کارگروه می تواند با ارائه بسته های فکری و اجرایی به مدیران، سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور کمک کند تا در شرایط موثر بتوانند از مشارکت عمومی بهره مند شوند. در این نشست، انسجام اجتماعی جامعه ایران سرمایه مهمی نامیده شد که با فراهم شدن فرصتهایی برای جلب اعتماد عمومی و مشارکت مردم میتواند مسیر فائق آمدن بر مشکلات معاصر جامعه از جمله تحریم، فقر و امنیت اجتماعی را هموار می سازد.

اعضای کارگروه بر این موضوع تأکید کردند که پژوهشگاه سرمایه نخبگانی قابل توجهی دارد و به عنوان گروه مرجع و رهبر فکری می تواند به تناسب شرایط و مسائل به موضوع مشارکت مردمی در امور اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بپردازد و پشتوانه علمی و فرهنگی لازم را در نقاط مختلف کشور فراهم سازد.

در این راستا، قبادی گفت: مشارکت مردم در رخداد سیل امسال نقش مهمی در کنترل این مشکل داشت و نشان داد که مردم چه اثرات مهمی در بهبود مشکلات و کمک به حل مسائل دارند. برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در زمستان ۱۳۹۸ هم فرصتی برای مشارکت مردمی است که پژوهشگاه علوم انسانی میتواند اهمیت آن را کاملا علمی و بدون توجه به رقابتهای جناحی مورد مطالعه، بحث و مناظره قرار دهد.

همچنین اعضاء کارگروه با تمرکز بر موضوع مشارکت مردمی در انتخابات به اظهار نظر درباره موضوعات قابل بحث و گفتگو پرداختند و موضوعاتی مانند مرور تجربه زیسته ۴۰ ساله مشارکت مردمی در انتخابات، نقش احزاب در انتخابات، مجلس و قانونگذاری، نشانه شناسی انتخابات، تحلیل محتوا و گفتمان پیامها در رسانههای سنتی و نو، هوش انتخاباتی، زمینههای باز شدن فضا، کمک به شنیده شدن صدای مردم، ایجاد فضای امید و نشاط آفرینی در جامعه را برای بحث، مناظره و گفتگو معرفی کردند.

کد خبر 4683376

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =