برگزاری همایش عدالت خواهی ازنهضت مشروطه تاگام دوم انقلاب در تبریز

تبریز- رئیس دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی و دبیرخانه مشروطه پژوهی از برگزاری همایش عدالت خواهی از نهضت ‏مشروطه تا گام دوم انقلاب اسلامی در تبریز خبر داد.‏

به گزارش خبرنگار مهر، عزیز جوانپور قبل از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران از برگزاری همایش «عدالت خواهی از نهضت مشروطه تا گام دوم انقلاب اسلامی» در روز ۱۴ مرداد همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت در دانشگاه آزاد تبریز خبر داد و گفت: بیش از ۱۲ سال است که همایش مشروطه پژوهشی در تبریز برگزار می شود و ما به خود می بالیم که در این زمینه مشارکت جدی وجود داشته است.

وی ادامه داد: سال گذشته همزمان با ۱۴ مرداد دبیرخانه دائمی مشروطه پژوهشی در دانشگاه آزاد تبریز افتتاح شد و شورای سیاست گذاری آن تبیین شده و قرار شد تمامی فعالیت هایی که در این حوزه صورت می گیرد با محوریت این دانشگاه و با مشارکت تمامی دانشگاه و نهادها باشد.

جوانپور با بیان اینکه نقش تبریز در مشروطه بر کسی پوشیده نیست، گفت: این نوع همایش ها کمک می کند تا آرمان هایی که نهضت مشروطه بر پایه آن شکل گرفت، دوباره بازخوانی شود که اصلی ترین آرمان نهضت را می توان آرمان عدالت خواهی دانست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان  با اشاره به انتخاب موضوع عدالت خواهی برای این همایش گفت: در کمیته علمی، موضوع عدالت خواهی برای همایش انتخاب شد تا در این راستا واکاوی لازم توسط محققان صورت پذیرفته و وظیفه ما در گام دوم در این حوزه مشخص شود.

دبیر این همایش ادامه داد: ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شده که ۳۶ مقاله پذیرفته شده است که از این تعداد نیز ۱۸ مقاله به شکل کامل و ۱۸ مقاله به صورت خلاصه مقاله چاپ می شود.

وی افزود: بعد از ظهر ۱۴ مرداد نیز شاهد برگزاری مراسم نکوداشت این روز در موزه مشروطه توسط میراث فرهنگی خواهیم بود.

جوانپور ادامه داد: امروز ما وارث تلاش های قهرمانان و علمای مبارزی که در طول تاریخ تلاش کرده اند، هستیم و باید راه همان سرداران و علما را در گام دوم انقلاب اسلامی ادامه دهیم.

وی با تاکید بر لزوم نامگذاری روز ۱۴ مرداد به نام روز تبریز گفت: برای برخی شهرها نام گذاری هایی در تقویم داریم که ۱۴ مرداد نیز می تواند به نام تبریز در تقویم ها ثبت شود که این امر زمینه ساز یادآوری نقش تاریخی تبریز در نهضت مشروطه خواهد بود.

کد خبر 4683379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =