استقرار ۹۶ درصد زائران ایرانی حج تمتع در سرزمین وحی

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: ۹۶ درصد زائران ایرانی امسال یعنی بالغ بر۸۴ هزار و ۸۶۳ نفر تاکنون وارد عربستان شده و در مکه استقرار یافته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی رضا رشیدیان افزود : این جمعیت با ۳۴۳ پرواز به فرودگاه های مدینه و جده وارد شده اند که ۱۹۱ پرواز آن با جمعیت ۴۳ هزار و ۷۵۳ نفر به مقصد مدینه و ۱۵۲ پرواز دیگر به مقصد جده بوده است.

وی با بیان اینکه عملیات انتقال زائران ایرانی امسال توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام می شود، افزود :۶۰ درصد پروازهای انجام شده بدون تاخیر بوده است اما در عین حال به دلیل یکی دو مورد نقص فنی متوسط تاخیر درپروازها تا کنون به حدود ۲۶.۱ دقیقه رسیده است.

وی عنوان کرد : از کل این زائران و نیز عوامل اجرایی و دست اندرکار حج، هم اکنون ۹۵ درصد در مکه حضوردارند که شامل ۵۲۹ کاروان با جمعیت ۷۵ هزار و ۸۶۸ زائر می شود.
به گفته وی، از کل این جمعیت ۳۷ هزار و ۴۴۷ زائر در قالب ۲۶۷ کاروان زائران مدینه اول بودند که نخست وارد مدینه شده و پس از چند روز اسکان در این شهر عازم مکه شدند و بقیه از طریق فرودگاه جده به مسجد شجره و مکه مکرمه انتقال یافتند.

 آخرین زائران ایرانی در مدینه امروز وارد مکه می شوند

وی افزود : امروز نیز ۱۱ کاروان باقیمانده با جمعیت یک هزار و ۴۲۷ نفراز مدینه به مکه عزیمت می کنند و عملا کل زائران ایرانی حاضر در مدینه این شهر را به مقصد مکرمه ترک می کنند.
وی با بیان اینکه روند صدور ویزاهای زائران وعوامل اجرایی ما امسال از شرایط خوبی برخوردار بود، گفت : تمامی ویزاهای ما الکترونیکی صادر و به سرعت تحویل شد چنانکه در مجموع ۸۸ هزار و ۴۸۵ ویزا صادر گردید و در این زمینه امسال خوشبختانه مشکل خاصی نداشتیم.

ویزیت ۱۱۲ هزار نفر در مطب ها و بیمارستانهای مرکز پزشکی حج

وی با بیان اینکه تلاش شده در حوزه های مختلف خدمات شایسته ای به زائران ارائه شود، گفت : در حوزه پزشکی و بهداشتی از ابتدای ورود زائران تا کنون ۱۱۲ هزار و ۲۸۳ نفر درمطب ها و مجموعه های پزشکی در مکه و مدینه ویزیت شده اند.

رشیدیان عنوان کرد : در این میان ۱۱ هزار و ۱۱ نفر هم در این مراکز ویزیت تخصصی شده اند.

وی ادامه داد : همچنین ۲۳۷ نفرهم به روانپزشک مراجعه کرده اند.

وی با بیان اینکه علی رغم متوسط سن ۵۷ سال زائران با تلاش ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشتی و پزشکی و نیز تغذیه و سایر حوزه ها مشکل خاصی و گسترده ای نداشتیم اما متاسفانه دو زائر به دلیل عارضه قلبی جان باختند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود : طی این مدت ۵۴۴ نفر در مراکز پزشکی حج و زیارت بستری شدند ضمن آنکه ۱۸۶ زائر دیگر هم در بیمارستانهای سعودی بستری و خدمات دریافت کردند.
به گفته وی، هم اینک ۱۳ نفر در بیمارستان های سعودی و ۲۹ نفر در مرکز پزشکی مکه بستری هستند.

کد خبر 4683563

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =