دولت هر چه سریع‌تر وزیر آموزش و پرورش را معرفی کند

رشت- نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه نبود وزیر آموزش و پرورش قطعا مشکلاتی را در این حوزه ایجاد می کند از دولت خواست تا هر چه سریع‌تر گزینه مورد نظر خود را معرفی کند.

به گزارش خبرنگار مهر، جبار کوچکی نژاد عصر شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد با اشاره به سختی کار آموزش و پرورش در آغاز سال تحصیلی امسال، اظهار کرد: آموزش و پرورش در حالت طبیعی دچار تنش است و آغاز سال تحصیلی جدید بدون داشتن وزیر و با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور سبب افزایش سختی‌ها می شود.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر معرفی هرچه سریعتر وزیر آموزش و پرورش توسط دولت، افزود: تمام برنامه ریزی‌های مربوط به ۹ماهه سال تحصیلی در طول تابستان اتخاذ می شود.

دانشگاه فرهنگیان استان گیلان ضعیف ترین دانشگاه کشور 

وی با اشاره به کمبود سه هزار نیروی انسانی در آموزش و پرورش  کمبود سه هزار نیروی انسانی در آموزش و پرورش و با بیان اینکه تربیت و آموزش این معلمان توسط دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی انجام می شود، گفت: دانشگاه فرهنگیان استان گیلان ضعیف‌ترین دانشگاه کشور به لحاظ امکانات و فضای فیزیکی است.  

کوچکی نژاد بر ضرورت تأسیس یک شعبه از دانشگاه شهید رجایی در استان گیلان تأکید و تصریح کرد: دانشگاه شهید رجایی تنها یک شعبه در تهران دارد و این دانشگاه مسئول آموزش و تربیت دبیران هنرستان‌ها و مدارس کار و دانش است که این امر سبب توسعه استان گیلان در بخش هیئت علمی و جذب دانشجویان از سراسر کشور می شود.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به محدودیت فرهنگیان استان گیلان به لحاظ امکانات رفاهی، بیان کرد: تمام استان‌های کشور به غیر از استان گیلان به لحاظ داشتن استخر و امکانات مربوط به آن و مجتمع ‌های رفاهی در شرایط مطلوبی قرار دارند.

وی با اشاره به اصلاح قانون ماده ۱۷،  گفت: براساس این قانون آموزش و پرورش باید نیروی انسانی مورد نیاز خود را شامل مشاور پرورشی، معاون اجرایی و سایر موارد را در درجه اول از طریق نیروهای خرید خدمات، حق التدریسی‌ها و پیش دبستانی‌ها تأمین کند.

کوچکی نژاد با تأکید بر اینکه دولت موظف است بعد از تصویب این قانون طی شش ماه ۲ هزار نفر از افراد مذکور را ساماندهی کند، افزود: معلمان حق التدریسی افرادی با تجربه هستند که باید از ظرفیت آنها استفاده شود تا در سال تحصیلی جدید هیج کلاسی بدون معلم نباشد.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره معافیت مدارس از پرداخت قبوض آب، برق و گاز، گفت: این قانون برای نخستین بار امسال در مدارس کشور اجرا می شود و دولت باید تا ۲ ماه نخست سال تحصیلی الگوی مصرف را به مدارس ابلاغ کند که تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

۵۰ درصد از پول وصولی گاز به تجهیز و نوسازی مدارس تعلق می گیرد

وی با بیان اینکه امسال ۵۰ درصد ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پول وصولی گاز به تجهیز و نوسازی مدارس و ۵۰ درصد دیگر به گازرسانی به روستاها تعلق می‌گیرد، تصریح کرد: ۲۰ درصد عوارض سیگار نیز برای واحدهای آموزشی و ۱۵ درصد از۱۰۰۰ میلیارد تومان از یک درصد ارزش افزوده متعلق به ورزش مدارس است.

کوچکی نژاد با اشاره به تأسیس بانک فرهنگیان و ادغام این بانک با صندوق ذخیره برای جلوگیری از فساد و رانت تأسیس بانک فرهنگیان و ادغام این بانک با صندوق ذخیره برای جلوگیری از فساد و رانت، گفت: در حوزه آموزش و پرورش تأسیس بانک فرهنگیان در شهرستان‌های کشور سبب شفافیت عملکرد این صندوق در دریافت و نگهداری ۵ درصد فرهنگیان و ۵ درصدی که دولت بر اساس قانون برنامه موظف به پرداخت آن به فرهنگیان بود،  می شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه با تأکید بر اینکه مدارس غیر دولتی کمک‌ آموزش و پرورش هستند نه رقیب این سازمان، بیان کرد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند و در تلاشیم قانونی در راستای ایجاد یک مرکز مستقل برای اداره و نظارت مدارس غیردولتی در هر استان تصویب شود زیرا عدم سازماندهی و نظارت سبب ایجاد رانت و فساد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از فضاهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت خالی است، افزود: پنج شیفته کردن مدارس مسکن مهر هم پاسخگوی تعداد دانش آموزان این منطقه نیست و دولت می‌تواند به کمک آموزش و پرورش مشکل کمبود فضای مدارس غیردولتی را از این طریق حل کند.

کد خبر 4683814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =