نبود رهبری آگاه و بصیر علت اصلی شکست انقلاب‌های معاصر

رشت- نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه اسلام، مردم و رهبری سه رکن اصلی موفقیت انقلاب اسلامی است، گفت: عدم وجود رهبری آگاه و بصیر علت اصلی شکست انقلاب‌های معاصر در دنیا است.

آیت‌الله رسول فلاحتی در گفتگو با خبرنگار مهر عدد چهل را در شریعت اسلام و در دیگر شرایع آسمانی و حتی در نظام تکوینی جهان به عنوان یک عدد مقدس برشمرد و اظهار کرد: در ادیان آسمانی به ویژه اسلام عدد «چهل» در برنامه‌های تربیتی و معرفتی جایگاه مهمی دارد.

وی در ادامه به برخی رموز عدد چهل اشاره کرد و گفت: در روایات معصومین(ع) آمده است اگر انسانی چهل روز شکم خود را از حرام مصون بدارد، خداوند حکمت را بر زبانش جاری می‌سازد.

عمر چهل ساله انقلاب یکی از چله‌های مهم تاریخی است

امام جمعه رشت با بیان اینکه یکی از رموز عدد چهل رسیدن به مقصدی است که نقطه شروع مقاصد بزرگ‌تر خواهد بود، تأکید کرد: کسی که چهل روز خودسازی کرده و شکم خود را از حرام دور نگهداشته در واقع با تسلط بر نفس خود، قدرتی به دست می‌آورد که این قدرت او را برای رسیدن به مقاصد پاک و بزرگ‌تر آماده خواهد کرد.

آیت‌الله فلاحتی در ادامه حضور زینب کبری(س) در اربعین اباعبدالله الحسین(ع) را به واسطه آماده‌شدن بسترهای اجتماعی آن روز سرزمین‌های اسلامی علیه بنی‌امیه دانست و اظهار کرد: حضرت زینب(س) در اربعین به کربلا آمد زیرا بنیان‌های بنی امیه در حال متلاشی‌شدن بود و مردم انگشت اتهام را به سمت این حکومت به ویژه یزید و خاندان معاویه به خاطر مرتکب‌شدن به بزرگترین و زشت‌ترین فاجعه تاریخ اسلام، یعنی به شهادت‌رساندن خانواده رسول‌الله(ص) گرفته بودند.

وی همچنین با اشاره به اینکه عمر چهل ساله انقلاب اسلامی یکی از مهمترین این چله‌ها است، تصریح کرد: عده‌ای همواره تلاش کرده‌اند تا نشان دهند انقلاب در طول چهل سال گذشته نتوانسته به مقاصد که البته هنوز تا آرمان های اصلی آن فاصله داریم، برسد اما همین مدت نیز دستاوردهای چشمگیری به‌دست آمده است.

نماینده ولی فقیه در گیلان، دستاوردهای انقلاب اسلامی را قابل مقایسه با انقلاب‌های کوچک و بزرگ جهانی از جمله انقلاب اکتبر روسیه ندانست و گفت: مردم در مصر، لیبی و تونس به واسطه بهار عربی یک طاغوت را از بین بردند اما دوباره قدرت‌های سلطه‌گر جهانی که دشمنان اسلام هستند انقلاب‌های آنان را مصادره کرده و مردم را از متن جامعه به حاشیه راندند و با جاسازی مهره‌های دست نشانده، به خواسته‌های خود در این کشورها رسیدند.

وی با اشاره به اعتراف اندیشمندان دنیا به دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته، افزود: انقلاب اسلامی ایران بدون آنکه دست به ماشه ببرد و یا جنگی علیه همسایگان به‌راه بیاندازد، توانسته راه خود را به قلوب ملت‌های آزاده جهان باز کند. امروز جنبش وال‌استریت در آمریکا و حرکت‌های مردمی در فرانسه نشان می‌دهند که مردم دیگر نظام‌های کاپیتالیستی و سرمایه‌داری را نمی‌خواهند لذا باید با تحلیل و تفسیر به افرادی که هنوز در مسیر انقلاب اسلامی قرار نگرفته‌اند فهماند که این جنبش‌ها و این حضور جمعی مردمی نشان‌دهنده ناکارآمدی سیاست‌های قدرت‌های جهانی است.

چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یک نوع بلوغ است

امام جمعه رشت با تأکید بر اینکه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یک نوع بلوغ است، گفت: اما امروز جمهوری اسلامی ایران به جایگاهی رسیده که به دنبال توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط انگلیسی‌ها، نیروی دریایی سپاه دو کشتی آنان را توقیف کرده و گران‌ترین پهپاد آمریکایی‌ها را که هزینه آن برابر با ۱۱ فروند هواپیمایی جنگی است،  سرنگون می‌کند. البته نظام جمهوری اسلامی قدرت انجام کارهای بسیاری همانند دولت‌های سلطه جو دارد اما این انقلاب و نظام بر مبنای عدالت و گفتمان مدارا و تعامل با همه ملت‌های دنیا شکل گرفته است.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به یک وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های غیر الهی، گفت: انقلاب اسلامی ایران پرتوی از نهضت انبیا است لذا وجه تمایز آن با سایر انقلاب‌ها این است که براساس دین اسلام و برای حمایت از ارزش‌های دینی و احیای تمدن اسلامی شکل گرفته است و این ایده، عقیده و منش را می‌طلبد که همه بحران‌های درونی و بیرونی را تحمل کند.

وی بحران‌های درونی را مشکلات اقتصادی و بحران‌های بیرونی را تحریم‌های اقتصادی، تهدیدات نظامی، حملات مجازی و سایبری عنوان و بیان کرد: کسانی که نظام اسلامی را نمی‌پذیرند هر چه در توان دارند به کار بسته‌اند تا این حرکت بزرگ ملت ایران را سرکوب کنند.

اسلام، مردم و رهبری سه رکن اصلی انقلاب اسلامی 

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه اسلام، مردم و رهبری سه رکن اصلی انقلاب اسلامی است، افزود: این سه ضلع اگر در هر کجای پازل دنیا تحقق پیدا کند موفقیت حاصل می‌شود. امروز یمن، عربستان را وادار به عقب‌نشینی کرده و عراق، سوریه و لبنان بر قدرت‌های سلطه‌گر پیروز شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مقاومت و ایستادگی ملت ایران در طول چهل سال گذشته مایه شگفتی تحلیل‌گران و نظریه‌پردازان غربی شده است، اظهار کرد: به گفته غربی‌ها اگر این تحریم‌ها علیه هر ملت دیگری انجام شده بود آن کشور ساقط می‌شد اما ملت ایران همچنان ایستاده‌اند.

امام جمعه رشت با تأکید براینکه منابع انسانی ارکان اساسی هر جامعه و انقلابی هستند، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با ائمه جمعه سراسر کشور مردم‌داری، توجه به مشکلات مردم، مدارا با مردم، سعه‌صدر در مقابل مردم و بودن در کنار مردم را به مسئولان توصیه کردند.

وی یکی از علل سقوط انقلاب‌های تاریخ معاصر به ویژه انقلاب‌های عربی را عدم وجود رهبری مدیر، بصیر، آگاه، مستحکم و مقاوم دانست و تصریح کرد: دنیای امروز تشنه حضور یک پیشوا همانند رهبر معظم انقلاب است.  

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به آگاهی، بصیرت و اشراف کامل مقام معظم رهبری نسبت به مسائل منطقه و جهان، اظهار کرد: به دنبال توقیف کشتی ایران در تنگه جبل الطارق، رهبر انقلاب فرمودند که دشمن در هر نقطه مکانی و زمانی باید منتظر پاسخ ما باشد.

تلاش‌های خوب شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان در برگزاری مناسبت‌ها

وی در ادامه با اشاره به ۱۲ مرداد سالروز تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، گفت: تلاش‌های گسترده آیت‌الله جنتی در رأس این شورا در سال‌های اخیر شایسته ستایش و تحسین است.

امام جمعه رشت به برگزاری مناسبت‌های ملی به ویژه راهپیمایی‌ها در استان گیلان و نقش شورای هماهنگی در برگزاری این مناسبت نیز اشاره و اظهار کرد: برگزاری باشکوه جشن یوم‌الله ۲۲ بهمن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گیلان با وجود بارش شدید باران و برودت هوا، برگرفته از ریشه‌های ایمانی و اعتقادی است تا مردم مسئولان را در کنار خود ببینند و احساس آرامش کنند.

آیت‌الله فلاحتی ضمن قدردانی از تلاش‌های حجت‌الاسلام اشجری ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان، یادآور شد: طی یک‌سال و نیم حضور بنده در این استان شاهد تلاش‌های گسترده، کمی و کیفی ایشان نه تنها در اربعین انقلاب، بلکه در همه مناسبت‌هایی که نیاز به‌زمینه‌سازی حضور جمعی و ملی مردم در صحنه جامعه است، بوده‌ام.

وی ادامه داد: البته گلایه‌هایی در زمینه عدم حضور برخی از مسئولان در مراسم انقلاب وجود دارد که نشان‌دهنده دقت ایشان بوده تا همه مسئولان پای کار نظام باشند و زمینه‌های لازم برای حضور مردم در میادین انقلاب و صحنه‌های دفاع از ارزش‌های اسلامی و انقلابی را فراهم شود.

کد خبر 4683890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =