یخچال‌های خالی و نمایش کمبودهای بازار همدان/ مرغ کمیاب شد

همدان – این روزها بازار همدان با گوشت مرغ بیگانه شده و با گذشت یکی دو ساعت از شروع فعالیت مغازه‌های فروش مرغ با یخچال های خالی مغازه ها مواجه می شویم و خبری از گوشت مرغ در بازار همدان نیست.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: نوسان قیمت گوشت مرغ در روزهای پایانی تیرماه و افزایش قیمت آن تا مرز هر کیلو ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان منجر به آن شد که ۳۱ تیرماه سال جاری قیمت نهایی مرغ بر اساس پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و در راستای حمایت از تولید کنندگان طبق نظر ستاد تنظیم بازار کشور ۱۲۹۰۰ تومان اعلام و بر همین مبنا قیمت مرغ زنده نیز ۸۵۵۰ تومان تعیین شود.

هیچ واحد صنفی و فروشگاهی حق عرضه مرغ با قیمت بالاتر از ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان را ندارد پس از این مصوبه طبق آنچه وزارت صمت تاکید کرد باید همه کشتارگاه ها قیمت ۱۲۹۰۰ تومانی مرغ را روی بسته بندی های انجام گرفته اعمال کنند به این معنا که براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت مرغ برای مصرف‌کننده ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان در سراسر کشور است و هیچ واحد صنفی و فروشگاهی حق عرضه مرغ با قیمت بالاتر از ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان را ندارد.

موضوع نوسان قیمت عرضه گوشت مرغ در بازارهای کشور و از جمله همدان منجر به آن شد که با جدیت بیشتری به موضوع پرداخته شود تا آنجا که جلسه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار استان همدان که با ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان برگزار شد به طور خاص بر برنامه ریزی در راستای جلوگیری از بروز مشکل در بازار همدان و نظارت جدی بر نحوه توزیع و عرضه ارزاق موردنیاز تاکید شد.

ظاهر پور مجاهد ظهر در کمیسیون تنظیم بازار استان همدان با تاکید بر نظارت جدی بر بازار همدان گفت: قانون باید رعایت شود و اتحادیه‌ها، تولیدکننده‌ها و نهادهای مرتبط با بازار قوانین را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه حذف واسطه‌ها از بازار به خصوص در بازار مرغ باید انجام شود و نباید شاهد فشار به تولیدکننده و مردم توسط واسطه‌ها در بازار باشیم، گفت: باید نظارت بیشتری انجام شود تا تولیدات مرغ استان همدان در بازار استان همدان مصرف شود.

پور مجاهد با بیان اینکه باید واسطه‌های ایجاد اخلال در بازار شناسایی و به دستگاه قضائی معرفی شوند، افزود: باید قیمت نهایی مرغ در تابلو روان مرغ فروشی‌ها درج و به مشتری‌ها فاکتور ارائه شود.

جهاد کشاورزی مرغ استان همدان را تأمین کند

وی با تاکید بر اینکه انتظار داریم سیستم جهاد کشاورزی مرغ استان همدان را تأمین کند، تاکید کرد: حذف واسطه‌ها در اولویت برنامه‌های ستاد تنظیم بازار قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه مرغداران و اتحادیه صنف مرغ و ماهی باید افرادی که نقش واسطه گری دارند را از چرخه توزیع مرغ و ماهی حذف کنند، گفت: اتحادیه‌ها و تشکل‌ها باید نقش قوی‌تر و موثرتری را به عده بگیرند و حوزه کشتار و کشتارگاه‌ها نیز باید همکاری بیشتری داشته باشند.

کمبود مرغ زنده در استان همدان وجود ندارد

وی با بیان اینکه جوجه ریزی در ۴ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و کمبود مرغ زنده در استان همدان وجود ندارد، گفت: مرغداران باید با کمک تعاونی و اتحادیه‌ها مرغ زنده را در استان تأمین کنند و با همکاری دستگاه‌های مسئولتأمین کالاهای استان به شکل مناسب با اولویت انجام شود.

جلسات یکی پس از دیگری برگزار می شد تا کنترل بازار به خوبی انجام شود و حتی تعزیرات حکومتی استان همدان نیز در اقدامی۴ واحد مرغ فروشی را به دلیل گرانفروشی در همدان تعطیل کرد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان با بیان اینکه تیم‌های گشت مشترک تعزیرات حکومتی در سراسر استان همدان موظف به پیگیری و برخورد با تخلفات کشتارگاه‌ها، توزیع کنندگان مرغ و مرغ فروشی‌ها شده اند، گفت: با توجه به افزایش غیر قانونی قیمت مرغ در روزهای اخیر تعزیرات حکومتی همدان تمام توان خود را به کار گرفته تا با متخلفین این حوزه برخورد قاطع کرده و از حقوق مصرف کنندگان حمایت کند که در همین راستا با همکاری دادستانی دستور تعطیلی ۴ واحد مرغ فروشی صادر شد.

علیرضا حسن پور بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۴ واحد دیگر مرغ فروشی تعطیل موقت شده و تعداد ۲۰۵ فقره پرونده با محکومیت یک میلیارد و ۱۴۹ میلیون و ۳۴۸ هزار ریال در همین راستا رسیدگی شده است، اضافه کرد: یکی از کشتارگاه‌ها نیز به دلیل گران فروشی مرغ به ۴۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

سری به بازار همدان زدیم تا از نزدیک در جریان نحوه عرضه گوشت مرغ قرار بگیریم؛ مغازه‌های ابتدایی خیابان شهدا فروشگاه‌های عرضه مواد پروتئینی و گوشت مرغ و ماهی و میگو است که در برخی از آن‌ها گوشت بوقلمون نیز عرضه می‌شود؛ روی برگه ای سفید با ماژیک آبی رنگ نوشته شده قیمت مرغ هر کیلوگرم ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اما خبری از گوشت مرغ نیست.

یخچال های خالی که هیچ اثری از گوشت مرغ در آنها دیده نمی شود

این صحنه در سایر مرغ فروشی های خیابان شهدای همدان هم تکرار می شود؛ یخچال های خالی که هیچ اثری از گوشت مرغ در آنها دیده نمی شود و تنها چند بسته بال و کتف و یا پای مرغ را در خود جای داده اند تنها چیزی است که در یک مغازه بزرگ قابل مشاهده است.

تصویری که ارائه شد را روزهای قبل هم دیده بودم اما تصورم این بود که شاید چون در روزهای اخر هفته قرار داریم تقاضا برای گوشت مرغ بیشتر شده و خریداران تمامی آنچه در بازار بوده را به خانه برده اند ولی وقتی اول هفته جاری بار دیگر به بازار رفتم و تکرار اتفاق را مشاهده کردم یقین پیداکردم موضوع چیز دیگری است.

برای هر مغازه سهیمه ای در نظر گرفته شده که همان اول صبح توزیع و تمام می شود یکی از فروشندگان گوشت مرغ که مغازه اش چندتایی با مغازه پلمب شده هفته گذشته فاصله دارد را به گفتگو وا داشتم و در سئوالی از وی دلیل نایاب شدن گوشت مرغ در بازار همدان را جویا شدم که وی با بیان اینکه برای هر مغازه سهیمه ای در نظر گرفته شده که همان اول صبح توزیع و تمام می شود، گفت: سهمیه مغازه من حدود ۳۰۰ کیلوگرم است و همان یکی دوساعت اول که بار را تخلیه میکنیم فروخته شده و تمام می شود.

وی با بیان اینکه این مشکل فقط مختص مغازه من نیست و سایر مغازه ها هم همین رویه را دارند، گفت: قبلا توزیع مرغ به صورتی بود که تا آخر شب حتی تعدادی از مرغ ها هم داخل یخچال می ماند اما در هفته های اخیر این چنین نبوده است.

با وی خداحافظی کردم و راهی یک مغازه دیگر شدم؛ در این مغازه نیز هیچ اثری از گوشت مرغ نبود و وقتی با فروشنده صحبت میکردم جمله ای نظرم را به خود جلب کرد.

وی با بیان اینکه خانوم بیخود وقتت را تلف نکن الان مرغ در بازار پیدا نمی کنی به فعالیت دوبرادر در بازار مرغ همدان اشاره کرد و ادامه داد: تا وقتی این دو برادر در بازارمرغ همدان کار می کنند وضعیت بازار همدان همین است.

بازار مرغ همدان روی دست این دو نفر می چرخد

وی با بیان اینکه کل بازار مرغ همدان روی دست این دو نفر می چرخد، ادامه داد: مرغ گرم که حتی یک قطعه هم در بازار همدان وجود ندارد اما شاید مرغ منجمد دولتی را در مغازه های این دو برادر پیداکنید.

صحبت های این فروشنده مرغ مرا در فکر فرو برد و در حالی که یخچال های خالی مرغ فروشی های همدان را یکی پس از دیگری از نظر می گذراندم راهی محل کار شدم.

این مرتبه از زاویه دیگری پیگیر چرایی این مشکل در بازار همدان شدم چراکه در نظرم این شایعه که افزایش قیمت مرغ به دلیل عدم وجود واکسن و تلفات بالا در مرغداری ها رخ داده چندان بیراه نبود و شاید می توانستم نایاب شدن گوشت مرغ در بازار همدان را به آن ارتباط دهم که به همین علت در تماسی با مدیرکل دامپزشکی استان همدان پیگیر موضوع شدم.

شایعه افزایش قیمت مرغ به دلیل عدم وجود واکسن و تلفات بالا در مرغداری ها را به شدت تکذیب می کنم مدیرکل دامپزشکی استان همدان در همان ابتدا بابیان اینکه شایعه افزایش قیمت مرغ به دلیل عدم وجود واکسن و تلفات بالا در مرغداری ها را به شدت تکذیب می کنم، گفت: طی ۴ ماهه نخست امسال حدود ۸ میلیون و ۹۶۰ هزار جوجه ریزی در استان همدان انجام شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۰۰ هزار قطعه بیشتر است.

محمودرضا رسولی با بیان اینکه در زمینه تلفات نیز در ۴ ماهه اول سال گذشته ۲۷ کانون بیماری داشتیم که امسال به ۱۸ کانون رسیده است، گفت: امنیت بهداشتی در زمینه مرغداری ها در استان همدان خوب است.

وی با تاکید بر اینکه کانون های بیماری کاهش یافته و بر همین اساس هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و این موضوع که مرغ به دلیل بیماری کم شده باشد صحت ندارد و موردی گزارش و ثبت نشده است، گفت:  در خصوص تامین واکسن هم هر چند واردات و توزیع برخی واکسن های خارجی به دلیل تحریم ها ممکن است با مشکلاتی مواجه باشد اما تولیدات داخل موجود است و بر اساس سهمیه موجود به مرغداری ها داده می شود و از این نظر هم مشکلی وجود ندارد.

تلفات مرغداری ها در سال ۹۸ بسیار قابل قبول بوده و نزدیک به ۴ درصد است

رسولی در توضیح اینکه دلیل چیست که از چند روز قبل گوشت مرغ در بازار همدان کم شده و در واقع نایاب شده است، گفت: گاهی اوقات وقتی اتفاقی رخ می دهد برخی افراد به دنبال فرافکنی هستند تا علت را به گردن جاهای دیگر بیندازند اما واقعیت این است به خاطر مباحث تجاری و قیمت و این موارد شاهد کاهش گوشت مرغ در بازار همدان هستیم که البته توضیح در خصوص این اتفاق به مجموعه های جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت مرتبط است.

وی با بیان اینکه هیچ گونه مشکل و بیماری خاصی در همدان وجود ندارد و حتی تلفات مرغداری ها در سال ۹۸ بسیار قابل قبول بوده و نزدیک به ۴ درصد است، گفت: تلفات عادی در مرغداری ها باید کمتر از ۱۰ درصد باشد که طبق آنچه در سیستم جی آی اس دامپزشکی همدان ثبت شده حدود ۴ درصد است و بر همین اساس از نظر جوجه ریزی و امنیت بهداشتی تولید و کانون های بیماری هیچ مشکلی نداریم.

بررسی موضوع کمیاب شدن مرغ در بازار همدان باردیگر نشان می دهد همچنان مدیریت بازار به سختی انجام می شود و علت اینکه هر از چندگاهی شاهد ناپدید شدن یک کالا یا محصول در بازار همدان هستیم را باید در ضعف مدیریتی جستجو کرد.

کد خبر 4684122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =