آموزه‌های اسلام می‌تواند کاستی‌های اعلامیه حقوق بشر را رفع کند

مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت ۱۴ مردادماه «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی»، بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن زیر بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت ۱۴ مردادماه «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» است که در ادامه می خوانید؛

حقوق بشر، حقوق بنیادین و پایه ایی است که هر انسان تنها از آن جهت که انسان است، فارغ از رنگ، نژاد، زبان، ملیت، جغرافیا و با پیدایش خلقت واجد آن شده است. حقوق بشر و کرامت انسانی، از موضوعاتی است که همه انسان های آزاداندیش و پاک فطرت، برای تعالی جوامع انسانی خواهان آن هستند.

«مجمع جهانی صلح اسلامی» به عنوان یک سازمان مردم نهاد که همواره فعالیت¬های متعدد و متنوعی را در ارتباط با حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی انجام داده؛ معتقد است، علیرغم اذعان همگان به حقوق ذاتی و فطری بشر و لزوم حفظ کرامت انسانی، در جهان معاصر شاهد افزایش تنش، ترور، جنگ و جنایات سازمان یافته ملی و بین المللی هستیم که حقوق اولیه و ذاتی انسان ها را دچار خدشه و آسیب ساخته است. همین عوامل سبب شده که در جهان امروز بحث و گفت و گو پیرامون حقوق بشر و میثاق و پیمان نامه های بین المللی ناظر بر روند این حقوق، بیش از دوران های گذشته ضرورت یافته است.

به نظر ما و بر اساس شواهد مختلف موجود در اوضاع جهان، وضع کنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر خود افرادی هستند که نه تنها حقوق بشر را محترم نمیشمرند، بلکه همواره از نقض کنندگان آن بوده و هرگاه بخواهند و منافعشان ایجاب کند از آن به عنوان ابزاری که دارای ظاهری قانونی است علیه دیگران مخصوصاً کشورهای اسلامی استفاده می کنند.

از طرف دیگر غرب همواره تلاش کرده است در تدوین و تصویب هنجارهای بین المللی از جمله حقوق بشر، ارزش ها و هنجارهای مادی و لیبرالی را بر جهان تحمیل کند.

بنابراین مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است:

۱.اعلامیه جهانی حقوق بشر به جهت نگاه مادی، تفاسیر مغرضانه و عدم نگاه جامع به تمامی انسانها با نواقص فراوانی روبرو است که از آن جمله عدم توجه جامع  و معنوی به حقوق انسانها و دستاویز قرار گرفتن حقوق بشر برای  اهداف غیرانسانی کشورهای استعماری است.

۲. به نظر ما، آموزه های اسلامی مبانی و اصول جامعی وجود دارد که به جهت نگاه انسان شمول و جهان شمول آن، می تواند کاستی های اعلامیه جهانی حقوق بشر را مرتفع کند.

۳.مجمع جهانی صلح اسلامی بر این باور است که جهان معاصر از یک سو شاهد نقض حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن توسط دولت های استعمارگر است و از سوی دیگر سکوت و بی تفاوتی برخی دولت‌های اسلامی را در برخورد با ظلم و تجاوز و بی عدالتی در جهان شاهد هستیم؛ از این رو وظیفه نخبگان و آزادی‌خواهان جهان می داند که به افشای این اقدامات پرداخته و زمینه های مقابله اصولی و علمی با آن را فراهم آورند.

۴. برخی از حاکمان کشورهای اسلامی از جمله رژیم سعودی ‌که از امضاء کنندگان اعلامیه حقوق بشر اسلامی هستند، عامل جنایت علیه بشریت و به ویژه برخی از مسلمانان بی دفاع هستند. مانند آنچه امروز در یمن و یا بحرین با حمایت و توسط این رژیم انجام می شود.

۵. امروز که حقوق بشر در اقصی نقاط جهان مورد نقض و تهدید قرار گرفته است، نخبگان جهان اسلام، آزادی خواهان جهان و سازمان های مردم نهاد مسئولیتی بس خطیر و بزرگ بر عهده دارند. بدین منظور باید در عرصه نظر و عمل با نگرشی دلسوزانه و انجام فعالیت های بشردوستانه، دیدگاههای خود برای صیانت از کرامت انسانی و راهکارهای شایسته برای بهبود وضعیت جامعه جهانی را ارائه کنند.

در پایان با احترام به حقوق ذاتی و فطری انسان و به ویژه محکوم کردن نقض حقوق مسلمانان در فسلطین، سوریه، یمن، نیجریه، افغانستان، بحرین و سایر نقاط جهان، بر ضرورت توجه به آموزههای اسلامی در برقراری حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی تأکید میکنیم و ضمن توجه سازمان¬های اسلامی مدافع حقوق بشر به کاهش اختلافات، مسلمانان را به وحدت بیشتر فرا می خوانیم و با بزرگداشت این روز از همه دولت های اسلامی به ویژه نخبگان و آزادی خواهان جهان تقاضا می کنیم برای تحقق جامعهای سرشار از رعایت حقوق بشر و کرامت انسانی و جهانی توام با صلح، امنیت و عدالت بیش از پیش عزم، همت و تلاش لازم را معمول دارند.

مجمع جهانی صلح اسلامی

مردادماه ۱۳۹۸

کد خبر 4684360

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =