برندگان جشنواره ابوذر بدون سفارش انتخاب می شوند

مشهد - رئیس سازمان بسیج رسانه با بیان اینکه محدودیت کمی در ارسال آثار برداشته شده است، گفت:  جشنواره ابوذر جشنواره ای است که برندگان آن بدون سفارش انتخاب می شوند. 

 به گزارش خبرنگار مهر، عباس محمدیان ظهر یکشنبه در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه های جشنواره ابوذر استان برگزار شد، اظهار کرد: ابوذر تنها جشنواره ای در مشهد است که بدون سفارش و جریان سیاسی آثار برگزیده را انتخاب می کند و اجازه نمی دهیم حق کسی در این مسیر ضایع شود. 

وی با توجه به نزدیک بودن هفته خبرنگار، افزود: تکریم خبرنگار نباید صرفا  منوط به این هفته باشد و باید همیشه جایگاه والای حرفه خبرنگاری که  بر هیچ کس پوشیده نیست، مورد تکریم قرار گیرد چراکه خبرنگاران در انقلاب اسلامی نیز جز ارکان دموکراسی بودند و حفظ شان آن ها از واجبات است. 

رئیس سازمان بسیج رسانه تصریح کرد: خراسان رضوی دومین قطب رسانه ای کشور است و در عرصه کمی و کیفی جایگاه بزرگی دارد.  همچنین اتفاقات سال ۹۷ و ۹۸ نشان از رشد کیفی رسانه های استان دارد که موجبات سرآمدی نسبت به استان های دیگر را فراهم آورد و ما در بسیج رسانه به عنوان عضو کوچکی از جامعه رسانه خدمتگزار اصحاب رسانه هستیم و نگاهی فرا جناحی نسبت به رسانه ها داریم. 

وی ادامه داد: همچنین سعی ما بر این بوده که دغدغه های صنفی و مشکلات متعددی که گریبان گیر جامعه رسانه است را پیگیری کنیم.

محمدیان با اشاره به اینکه جشنواره رسانه ای ابوذر وارد چهارمین سال شکوفایی خود شده است، خاطر نشان کرد: ما در روند صعودی کمی و کیفی آثار در کشور رتبه برتر را در سال ۹۶ و ۹۷ کسب کرده ایم و این یعنی سطح استان خراسان از سطح کشور هم بالاتر است.

وی گفت: شورای سیاست گذاری متشکل از همه جریان های صنفی و سیاسی است و مدیران رسانه، مدیر کل ارشاد، آستان قدس رضوی، سپاه امام رضا علیه السلام، شهرداری و صدا و سیما در برگزاری جشنواره امسال ما را یاری داده اند.

همچنین ریاست جشنواره برای سومین سال متوالی مدیر کل صدا و سیما خواهند بود و سازمان بسیج رسانه به عنوان دبیر جشنواره نقش خود را ایفا خواهد کرد.

رئیس سازمان بسیج رسانه با بیان اینکه استعداد هایی که در دوره های گذشته شناسایی شده است نشان از کیفی بودن جشنواره است، ابراز کرد :
شاخص متمایز جشنواره فراگیر بودن جشنواره است، به همین دلیل ما در سال ۹۷ نزدیک به دو هزار آثر به دبیرخانه ما ارسال شد با عنایت به این نکته که ترکیب داوران از تهران به مشهد آمده بودند. همه این زحمات همه به مجاهد و تلاش جامعه اصحاب رسانه بوده است.

محمدیان با تایکد بر اینکه جزئیات جشنواره ابوذر امسال، تفاوت هایی داشتهاست، گفت: امسال سعی ما بر این بوده است که آثار کیفی را تقویت کنیم و دنبال کمیت نیستیم به همین دلیل نیز از خرداد ماه کلاس های آموزشی تخصصی را در دستور کار قرار دادیم و کارگاه های مختلف را گذاشتیم تا فضای رقابتی بین اصحاب رسانه ایجاد شود.

وی در ادامه به اهداف جشنواره اشاره کرد و افزود: تبیین، توسعه و نهادینه سازی مواضع گفتمان اصولی انقلاب در مواجه با جنگ تمام عیار و همه جانبه نرم و نفوذ دشمن، بصیرت بخشی آحاد مردم، حمایت از تولید فاخر رسانه ای ارزشی و انقلابی در عرصه فضا رسانه استان، تقویت روحیه خودباوری اصحاب رسانه، افزایش تولیدات متناسب با اهداف انقلاب اسلامی در رسانه ها، معرفی استعداد های جدید به جامعه رسانه استان چراکه خراسان در دو سال آینده بیشترین بازنشسته را خواهد داشت، ایجاد فضای رقابتی سالم در راستا ترویج فرهنگ شهدا و ایثارگری، توجه به سبک زندگی اسلامی در جامعه کنونی، هشت هدفی هستند که امسال برای جشنواره در نظر گرفته شده است.

شرایط و ضوابط

محمدیان تاکید کرد: آثار تولیدی قابلیت این را دارد که در رسانه های رسمی و غیر رسمی منتشر شده باشد، اما آثار ارسالی باید سند انتشار مشخص داشته باشند و در بازه زمانی ۳۰ آذر ۹۷ تا ۳۰ آذر ۹۸ تولید شده باشند.

همچنین امسال اختتامیه پنجم دی ماه خواهد بود و به دلیل حضور میهمان های کشوری احتمال تغییر این تاریخ بسیار کم است و به احتمال زیاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره حضور پیدا خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه، هر رسانه ای می توانند بدون هیچ سقفی آثار خود را برای جشنواره بفرستند، گفت: اگر برگزیدگان در سال های گذشته از یک رسانه بیشتر بوده‌اند نشان از فعالیت بیشتر آن رسانه دارد.

رئیس سازمان بسیج رسانه در خصوص شرایط ارسال عکس به جشنواره بیان کرد: عکس های ارسالی عکس های باید اورجینال باشد و اگر از فوتوشاپ استفاده شود ما قبول نخواهیم کرد. همچنین فردی و گروهی بودن کار ها نیز باید دقیقا مشخص شود.

محورهای ارسال آثار

محمدیان با اشاره به محورهای اصلی ارسال آثار، خاطر نشان کرد: عزم ملی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، رونق تولید، فرهنگ زیارت، میزبانی و شهروندی، پیشرفت اقتصادی و مشارکت سیاسی و آسیب های اجتماعی پنج محور اصلی ارسال آثار است که هر کدام شامل چند زیر مجموعه است.

وی ادامه داد: بنابراین زیر مجموعه محور نخست یعنی عزم ملی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، شامل: نقش رهبر در عبور از پیچ های تاریخی، افزایش نشلط اجتماعی و روحیه امید در جامعه، جوان گرایی، دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل سال اخیر، مقاومت و دفاع مقدس، بصیرت و دشمن می شود.

همچنین زیر مجموعه های محور دوم عبارتند از : اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالا ایرانی، راهکار های رونق تولید و برطرف ساختن جالش های این حوزه.

محمدیان با اشاره به زیر مجموعه اهای محور سوم، گفت: زیارت و شبکه مسائل زائران، فرهنگ میزبانی، فرهنگ شهروندی، فرصت های بین المللی زیارت زیر مجموعه های این محور و سرمایه اجتماعی، توسعه مشارکت سیاسی و مسولیت پذیری، مثلث توسعه اقتصادی و الگو پیشرفت اقتصادی با بهره گیری از معین های اقتصادی، راه حل مشکلات اقتصادی استان خراسان رضوی زیر مجموعه های محور چهارم هستند.

همچنین محور پنجم حاشیه شهر، مسائل طلاق و اعتیاد و همه این ها را در بر می گیرد.

دبیر جشنواره ابوذر خراسان رضوی تصریح کرد: دبیرخانه دائمی جشنواره از اردیبهشت ماه فعالیت خود را اغاز کرده است و کانال جشنواره نیز بارگزاری شده است و سعی کردیم پل های ارتباطی ارسال اثر را امسال آزاد بگذاریم.

همچنین همکاران اگر بعد از ۶ ساعت از ارسال اثر اگر کد تایید در دریافت نکردید از طریق تلفن
۰۹۳۶۱۳۵۰۰۴۰ جویای وضعیت اثر خود باشید. امسال همه دستگاه ها برای نخستین بار برای جشنواره مسولیت قبول کردند و همه عنوان هایی که می توانند در حوزه رسانه استان نقش ایفا کنند، مسولیت پذیرفتند.

قالب های ارسال

وی گفت: قالب های ارسال آثار به صورت خبر، مصاحبه، گزارش، یادداشت، عکس، نشریات دانشجویی، کاریکاتورهای، گزارش تصویری، گزارش رادیویی، پادکست و آثار رادیوی، مستند، آثار نمایشی، موشن گرافی و آثار نمایشی هستند.

همچنین سال گذشته در حوزه خبر هیچ کس را شایسته رتبه ندانستند چراکه سطح آثار پایین بود و به همین دلیل از خرداد ماه کلاس های آموزشی را آغاز کردیم و این آمادگی را داریم که در هر عرصه ای که نیازمند آموزش هستید کلاس برگزار کنیم

رئیس سازمان بسیج رسانه تاکید کرد: جوایز برای نفر اول در هر قالب ۱۴گانه دو میلیون تومان، نفر دوم یک میلیون و نفر سوم ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی در خصوص نمود بیرونی آثار منتخب گفت: قرار بود آثار در قالب کتاب چاپ شوند اما با مشکلات کاغذ مواجه شدیم اما امسال در نظر داریم که اگر داوران اندکی زودتر نتایج را به ما اعلام کنند، با همکاری شهرداری نمایشگاهی از آثار آن ها را داشته باشیم.

کد خبر 4684369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =