سند توسعه فرش خراسان جنوبی تدوین شود

بیرجند- استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر لزوم تدوین سند توسعه فرش استان، گفت: فرش یکی از ظرفیت های مهم اشتغال استان بوده که باید از آن استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادق معتمدیان ظهر یکشنبه در نشست سامان دهی و بهبود کسب و کار حوزه فرش استان اظهار داشت: در حال حاضر یکی از اولویت‌های استان بحث تولید و اشتغال بوده که در این راستا طی ماه‌های اخیر مزیت‌های نسبی استان شناسایی و روی آن تمرکز شده است.

وی با اشاره به اینکه تدوین سند توسعه روستایی با استفاده حداکثری از پتانسیل ها و ظرفیت های موجود یکی از نیازهای جدی است، بیان کرد: با وجود مهاجرت بالا از روستاهای استان هنوزهم ۴۱ درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند.

استاندار خراسان جنوبی همچنین بر لزوم تدوین سند توسعه فرش استان تأکید کرد و گفت: نخستین ماموریت این کمیته تدوین سند توسعه فرش در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است.

معتمدیان از ضعف آمارها در حوزه فرش استان، عنوان داشت: یکی از الزامات تدوین سند توسعه داشتن اطلاعات دقیق از این حوزه است در همین راستا باید کمیته فرش در استان تشکیل و بانک اطلاعاتی به روز نیز تکمیل شود.

مطالبه استان برای بیمه ۲۰ هزار بافنده فرش

وی، فرش را یکی از مزیت های مهم استان دانست و افزود: با بسیج امکانات در سطح استان و کشور تفاهم‌نامه ای با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری منعقد می‌شود که تمرکز آن روستاهایی با این ظرفیت و مزیت است.  

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی (ره) با داشتن چرخه تولید فرش می تواند الگوی مناسبی در جهت توسعه صنعت فرش استان باشد، بیان داشت: امیدواریم با محوریت این نهاد و مشخص شدن دستگاه‌های معین تا پایان دولت دوازدهم عدد اشتغال این بخش به رقم مطلوبی برسد.

معتمدیان با اشاره به اینکه تحت پوشش قرار گرفتن ۲۰ هزار نفر در بیمه یکی از مطالبات مهم استان است، عنوان داشت:  حمایت و توانمندسازی قالی‌بافان و ارائه تسهیلات ارزان قیمت در راستای کمک به قالیبان نیز پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه با توجه به اقلیم خشک خراسان جنوبی توسعه کشاورزی به مشکلات استان اضافه می کند، افزود: تدوین سند جامع آب مطالبه جدی استان بوده که در دستور کار شورای عالی آب قرار گرفته و به تصویب رسیده است.

کد خبر 4684553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =