برخورداری از معافیت مالی خواست اصلی تعاونی‌های مرزنشین است

بیرجند- نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس گفت: برخورداری از معافیت مالی خواست اصلی تعاونی‌های مرزنشین است.

به گزارش خبرنگار مهر، نظر افضلی ظهر یکشنبه در مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی اظهار کرد: چهار شهرستان مرزی خراسان‌جنوبی حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و از  این نظر تقویت تعاونی مرزنشینان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تعاونی‌های مرزنشینان مشکلات عدیده‌ای از جمله در بحث مالیات دارند چرا که تعاونی های مرزنشینان برعکس تعاونی های روستایی از مالیات معاف نیستند.

افضلی ادامه داد: این در حالی است که از منظر اقتصادی مناطق مرزنشینی نیاز به حمایت‌های جدی‌تر دارند که این موضوع را در مجلس پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از درخواست‌های متولیان تعاونی‌های مرزنشینی بازتعریف شعاع مرزنشینی است، افزود: تقاضای آنان این است که شعاع فعلی در تعریف مرزنشینی که در حال حاضر ۲۰ تا ۲۵ کیلومتراست، بیشتر شود که این موضوع نیاز به تصویب هیأت دولت دارد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه با بیان اینکه بحث سوخت مرزنشینان نیز نقشی مؤثر در ماندگاری جمعیت در مرز داشته است، اظهار کرد: البته از محل این سوخت می‌توان در بهبود زیر ساخت‌های خود مناطق مرزی نیز بهره برد.

 افضلی با تأکید بر اینکه توزیع مناسب ثروت در جامعه یک ضرورت و امری متناسب با فرهنگ اسلامی است، بیان کرد: بی شک این امر با تقویت و حمایت از تعاونی‌ها به نتیجه می‌رسد.

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم طبس، سرایان، بشرویه وفردوس در مجلس نیز در این جلسه بیان کرد: تعاونی‌ها بی شک در تقویت بنیه اقتصادی جامعه تأثیرگذار هستند ولی اینکه چرا در کشور ما موفق نبوده‌اند نیاز به پژوهش دارد.

وی با اشاره به اینکه باید جایگاه تعاونی‌ها در کشور را بازتعریف کنیم، اظهار کرد: بازتعریف کردن جایگاه تعاونی‌ها در کشورنیازمند حمایت دانشگاه‌ها است.

نماینده مردم طبس، سرایان، بشرویه و فردوس در مجلس با بیان اینکه راهی که برخی در حوزه تعاونی ها می‌روند غلط است، یادآور است: باید بیش از گذشته برای تعاونی‌ها اهمیت قائل شده و مسیر رشد، پیشرفت و تقویت آنان را تسهیل کنیم.

کد خبر 4684560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =