مشکلات حوزه رسانه و خبرنگاران استان گیلان بررسی شد

رشت- نشست بررسی مشکلات حوزه رسانه و خبرنگاران گیلان برگزار و جمعی از اصحاب رسانه نبود سواد رسانه‌ای در میان مدیران و سکوت در برابر مشکلات این استان را برخی دغدغه‌های خود عنوان کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از ظهر یکشنبه با حضور معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه نشستی با محوریت بررسی مشکلات حوزه رسانه در دفتر خبرگزاری فارس استان گیلان برگزار شد.

خبرنگاران با خانه مطبوعات ارتباط ندارند

معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد گیلان در این نشست با تأکید بر اینکه در حوزه خبرنگاران دیدگاه سیاسی نداریم، اظهار کرد: ۱۰۹ خبرنگار در خانه مطبوعات عضو هستند که جدی نگرفتن فعالیت‌های صنفی، عدم استفاده از ظرفیت خانه مطبوعات توسط خبرنگاران از جمله نقاط ضعف حوزه خبرنگاران است.

حسین ابراهیمیان با اشاره به ایجاد امکانات رفاهی و تسهیلات در حوزه رسانه و برای خبرنگاران، گفت: تشکیل صندوق مشترک برای پرداخت وام‌های اندک، هماهنگی با مکان‌های تفریحی و ورزشی به آسانی قابل انجام است و تنها نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت فضای مجازی باید جدی گرفته شود، افزود: تولید محتوا، برگزاری دوره‌های سواد رسانه‌ای و بالا بودن سطح اطلاعات و سواد خبرنگاران سبب جدی‌تر گرفتن رسانه و قشر خبرنگاران می‌شود.

ابراهیمیان با اشاره به اینکه خانه مطبوعات صندوق قرض‌الحسنه‌ای ندارد که از طریق آن برخی از مشکلات خبرنگاران را مرتفع کند، افزود: نقش فضای مجازی را نباید نادیده گرفت.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد گیلان با بیان اینکه جوانان توجه چندانی به فضای مکتوب ندارند و به همین دلیل باید در فضای مجازی برای آن‌ها برنامه‌ریزی مناسب انجام شود، ادامه داد: باید بودجه مشخصی برای بخش فضای مجازی در نظر گرفت.

وی در ادامه به موضوع بیمه خبرنگاران نیز اشاره کرد و گفت: مدیران نشریات باید خود را مدیر تشکل صنفی بدانند و حق بیمه فعالان حوزه رسانه ۲۷ درصد است که این مسئله از دیگر مشکلات حوزه رسانه است.

ابراهیمیان با اشاره به برگزاری دوره آموزش خبرنگاری در سال گذشته، بیان کرد: سعی می‌کنیم دوره‌های آموزشی  را بیشتر برگزار کرده و برای سواد رسانه‌ای برنامه‌ریزی کنیم زیرا برخی از مدیران به این بخش توجه نکرده‌اند.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد گیلان با بیان اینکه معیار مدونی برای ارزیابی نشریات الکترونیکی و مجازی وجود ندارد، گفت: ارزیابی درست رسانه‌ها سبب ارتقای سطح کیفی آن‌ها و توزیع عادلانه یارانه مطبوعاتی می‌شود.

افزایش برگزاری دوره های آموزش خبرنگاری

رئیس گروه امور فرهنگی اداره کل ارشاد گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه خانه مطبوعات یک تشکلی صنفی است، اظهار کرد: خبرنگاران ارتباط چندانی با خانه مطبوعات ندارند و این‌ یکی از دغدغه‌های ما است.

محمد نیک بخش با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزش خبرنگاری، گفت: رسانه‌ها می‌توانند پیشنهادها و انتقادات خود را از طرق مختلف به ما منتقل می‌کنند.

سکوت و خنثی بودن خبرنگاران سبب آسیب به نسل‌های آینده می‌شود

مدیر خبرگزاری فارس گیلان با تأکید بر اینکه نگاه به خبرنگاری نباید صرف خبرنویسی باشد، اظهار کرد: خانه مطبوعات باید همگن و برنامه محور باشد و خبرنگاران باید اطلاعات خود را در حوزه‌های مختلف بیشتر کنند تا از طریق پرسشگری به مطالبه گری برسند.

ابراهیم افشاری با انتقاد از سکوت رسانه‌ای در حوزه‌های اولویت‌دار استان از جمله موضوع بایوجمی و بهداشت و درمان، گفت: برخی از چالش‌ها از جمله بایوجمی تا نسل‌ها سلامت مردم گیلان را تحت شعاع قرار می‌دهد ولی با سکوت رسانه‌ای یا خنثی بودن اصحاب رسانه مواجه هستیم.

افشاری با تأکید بر موضوع سواد رسانه ای در رده پایه و خانواده‌ها، بیان کرد: پرسشگری در ذات کودکان است و خانواده‌ها برای پاسخگویی به سؤالات فرزندانشان مجبور به مطالعه در موضوعات مختلف هستند که این موضوع سبب افزایش آگاهی والدین می‌شود.

وی تصریح کرد: آموزش‌ و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز باید روی مسئله سواد رسانه در مدارس بیشتر تلاش کنند.

کد خبر 4684758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =