نابرابری عرضه و تقاضا/جوجه ریزی در استانهای گرمسیر کاهش یافت

سنندج – نوسان در قیمت گوشت مرغ به دلیل نابرابری در میزان عرضه و تقاضا بار دیگر بازار را در کردستان و اکثر استان های کشور درگیر کرده و این نوسان همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری مهر – گروه استانها: نوسان در قیمت گوشت مرغ در بازار استان کردستان همپای دیگر استانهای کشور از هفته قبل آغاز شده است و این نوسان قیمت در بازار همچنان ادامه دارد.

قیمت گوشت مرغ از سال گذشته در کشور دچار نوسانات شدید شده است و بعد از یک دوره گرانی، چند ماهی به ثبات نسبی رسید ولی طی هفته گذشته تاکنون بار دیگر افزایش قیمت ها در بازار استان کردستان نیز همسمان با اکثر مناطق کشور آغاز شده است.

در حالی نوسان قیمت گوشت مرغ در استان کردستان نیز همپای دیگر نقاط کشور ادامه دارد که بر اساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، این استان یکی از قطب های اصلی تولید گوشت مرغ به شمار می رود.

کردستان هم اکنون در چرخه تولید مرغ نه تنها نیاز خود را به راحتی تامین می کند که بخش زیادی از تولید این استان برای مصرف راهی سایر استانها می شود ولی این روزها قیمت این فراورده مهم و مورد نیاز مردم نیز با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است.

بعد از افزایش قابل ملاحظه گوشت قرمز در بازار، مصرف گوشت مرغ نیز با افزایش مواجه شده و میزان قیمت آن نیز در ابتدای سال قبل دو برابر شد و این روزها بار دیگر قیمت گوشت مرغ در بازار کردستان با افزایش مواجه شده است.

قیمت گوشت مرغ در بازار کردستان از ۱۵ هزار تومان عبور کرد

طی روزهای گذشته قیمت گوشت مرغ در بازار شهر سنندج در نوسان بوده و در بعضی از محلات مرغ با قیمت هر کیلوگرم با ۱۵ هزار تومان و حتی بیشتر نیز معامله شده است.

در حالی قیمت که قیمت گوشت مرغ بر اساس محلات در سنندج متفاوت بود که سازمان حمایت از مصرف کننده قیمت گوشت مرغ برای مصرف کننده را ۱۲ هزار ۹۰۰ تومان اعلام کرده است.

فعالان و تولیدکنندگان گوشت مرغ دلایل مختلفی را برای افزایش قیمت ها اعلام شده و عده وجود واسطه ها را یکی از عوامل اصلی این افزایش قیمت اعلام می کنند که البته این وضعیت در بازار نیز به خوبی قابل مشاهده است.

یکی از تولیدکنندگان گوشت مرغ در استان کردستان به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی ما افزایش قیمت در حمل و نقل و بعضی از مایحتاج از جمله خوراک است.

محمد عباسی با اشاره به اینکه در بعضی از شرایط دولت تسهیلاتی را برای کنترل قیمت ها اعلام می کند که موردی است، افزود: انتظار می رود که در این بخش به یک راهکار مشخص برسیم تا بتوانیم شاهد تثبیت قیمت ها در بازار باشیم.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از افزایش قیمت ها مربوط به سایر بخش هاست، عنوان کرد: در حوزه حمل و نقل و حتی هزینه های دیگر نیز ما با افزایش قیمت مواجه هستیم و به همین دلیل نوسان و افزایش قیمت در گوشت مرغ در کردستان و البته سایر نقاط کشور نیز ادامه دارد.

کاهش جوجه ریزی در استان های گرمسیر کشور عامل اصلی افزایش قیمت مرغ

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت قیمت گوشت مرغ در بازار این استان، اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار کردستان کاهش میزان جوجه ریزی در استان های گرمسیر کشور است.

شهریار حنیفی ادامه داد: متاسفانه به دلیل گرمای هوا، در بعضی از استانهای جنوبی و گرمسیر کشور میزان جوجه ریزی با کاهش شدید مواجه شده و در نتیجه بخشی از مرغ تولیدی استانهای کردستان و سایر استانهای همجوار به این استان می رود و در نهایت این کاهش تولید عامل اصلی افزایش قیمت است.

وی گفت: متاسفانه در کنار کاهش جوجه ریزی در استان های گرمسیر کشور میزان تقاضای این فراورده با افزایش قابل ملاحظه ای همراه بوده است و به همین دلیل هم اکنون میزان عرضه و تقاضا همخوانی نداشته و در نتیجه ما شاهد افزایش قیمت ها در بازار هستیم.

وی با اشاره به افزایش قیمت مرغ در بازار استان کردستان طی روزای اخیر، گفت: ما در سازمان جهاد کشاورزی کردستان از چندی قبل این موضوع را پیش بینی کرده بوده و به همین دلیل در گام اول میزان جوجه ریزی در دوره تیر و مرداد ماه سال جاری را افزایش دادیم.

جوجه ریزی در کردستان ۸۰۰ هزار قطعه افزایش یافت

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان یادآور شد: در همین راستا در دوره جدید میزان جوجه ریزی در مرغداری  های استان کردستان به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: این میزان جوجه ریزی در مقایسه با دوره قبلی آن با افزایش ۸۰۰ هزار قطعه ای مواجه بوده است و انتظار می رود که با عرضه این میزان مرغ طی روزهای آینده شاهد ثبات قیمت ها در بازار باشیم.

وی با اشاره به دیگر اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته در راستای کمک به تثبیت قیمت ها در بازار استان کردستان، بیان کرد: در همین راستا حمایت های مختلفی نیز در خصوص تامین نهاده برای مرغداران در دستور کار قرار داشته و به صورت جدی دنبال می شود.

وی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار در استان کردستان به صورت مستمر نشست ها و جلسات خود را برگزار می کند، اظهار داشت: انتظار می رود که در سایه اقدامات صورت گرفته و همچنین نظارت بهتر بر بازار بتوانیم بخشی از نوسانات قیمت گوشت مرغ در بازار استان کردستان را کنترل کنیم.

نوسان در قیمت ها در بازار استان کردستان و دیگر استانهای کشوری چند سالی است که به یک عادت همیشگی تبدیل شده و هر بار و به یک بهانه قیمت یک محصول خاص با افزایش مواجه شده و متاسفانه بعد از یکی دو هفته التهاب در بازار این قیمت هیچ گاه به شرایط قبلی باز نمی گردد.

نظارت بهتر بر بازار و برنامه ریزی برای جلوگیری از التهاب های این چنین یکی از انتظارات جدی مردم از مسئولان و متولیان امر است و به همین دلیل در جریان بازدید میدانی خبرنگار مهر، اقشار مختلف مردم این مهم را به عنوان یکی از مطالبات اصلی و جدی خود مطرح می کردند.

کد خبر 4684957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =