ناظران در اجرای نماهای رومی نظارت بیشتری کنند

قزوین- معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین بر نظارت دقیق ناظرین بر ممنوعیت نمای رومی و اجرای نماهای مناسب معماری ایرانی و اسلامی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن اسماعیلی صبح دوشنبه در جلسه کمیته سیما و منظر استان در اداره کل راه و شهرسازی اظهار کرد: ممنوعیت استفاده از نمادهای غیر ایرانی و فاقد هویت که باعث آسیب جدی به فرهنگ و تاریخ معماری ایران اسلامی می شود، باید به صورت جدی پیگیری و برای جامعه مهندسین و طراحان و همچنین عموم مردم شفاف سازی و اجرا شود.

وی افزود: نمادها و جزئیاتی که با معماری ایران و هویت ایران اسلامی مغایر باشند ممنوع بوده و در این راستا نیازمند همراهی و حضور موثر همه دستگاه های متولی، مهندسین ناظر و بهره برداران هستیم.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی بیان کرد: در همین راستا لازم است نظام مهندسی و شهرداری، تمهیداتی را به منظور اطلاع رسانی دقیق برای مهندسین ناظر، جهت نظارت دقیق در اجرای نما انجام دهند.

اسماعیلی با توجه به مصوبات جلسه افزود: اداره نظام مهندسی در خصوص انواع نماها و اثرات منفی آنها و مفاهیم آنها، با تاکید بر معماری ایرانی اسلامی گزارشی را تهیه و با ارائه پیشنهادات به منظور غنی سازی مصوبات پیشین، ارائه کند.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: لازم است موضوع تشخیص نمای ساختمان مورد نظر توسط همکاران نظارت عالیه با حضور طراح نما ، مورد بررسی قرار گرفته و به کمیسیون ماده 100 ارسال شود.

وی در پایان افزود: بازیابی معماری ایرانی در شهرها نیازمند آن است که نمادهای غیر ایرانی و فاقد هویت مانند: سنتوری، گنبد، پیش آمدگی زیاد، سرستون رومی و قوس های غیرایرانی و ستون های مرتفع و غیره به منظور ممنوعیت در اجرا، به صورت شفاف اطلاع رسانی شوند .

کد خبر 4684989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =