ساخت و نوسازی کتابخانه‌های عمومی در هشترود با مشارکت خیران

هشترود- فرماندار هشترود بر ضرورت ساخت و نوسازی کتابخانه‌های عمومی در هشترود با مشارکت خیران تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امین امینیان صبح امروز سه شنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان هشترود که با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد، افزود: ریشه بسیاری از مشکلات ما فرهنگی بوده و حل آن نیازمند ارائه رهکارهای فرهنگی است.

امینیان با اشاره به لزوم کسب آگاهی و معرفت و اهمیت این مسئله در نگاه دینی و تجربه تاریخی بشر خصوصا در جوامع توسعه یافته اظهار داشت: در زبان قرآن افراد مومن از افرادی که ایمان نیاورده‌اند همواره با جملاتی مانند کسانی که تفکر می‌کنند، کسانی که تعقل می‌کنند و کسانی که تدبر می‌کنند بازشناخته شده‌اند و همچنین در گفتار و سیره پیامبر و امامان همواره زیست عالمانه بر سایر انواع زندگی‌ها فضیلت و برتری داشته است.

وی افزود: تجربه جوامع توسعه یافته نیز حکایت از این دارد که مادامی که جوامع بلحاظ فرهنگی رشد و توسعه پیدا نکنند امکان تحقق توسعه در سایر ابعاد (سیاسی، اقتصادی و اجتماعی) همواره با مشکلاتی همراه بوده است و یکی از شاخصه‌های جدی برای ارزیابی جوامع از لحاظ توسعه فرهنگی به میزان و کیفیت مطالعه افراد آن جامعه برمی‌گردد. از این رو کشورهایی که سرانه مطالعه بالایی دارند سایر شاخصه‌های توسعه همچون عدالت اجتماعی، برخورداری افراد از رفاه نسبی، بهداشت جسمی و روانی و ... در آن‌ها از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.

وی ادامه داد: وجه اصلی تمایز کشورهای توسعه یافته با سایر کشورها باورپذیری و پایبندی فرهنگی این کشورها به مسائلی همچون مشارکت عمومی شهروندان در حل مسائل و مشکلات جامعه از طریق عضویت در سازمان‌ها مردم نهاد و تقویت جامعه مدنی بوده است از این رو یکی از راه‌های رسیدن به توسعه پایدار و همه‌جانبه در کشور ما تغییر در نگاه فرهنگی مردم از طریق افزایش سرانه مطالعه خواهد بود و بهترین بستر برای تقویت این نگاه مدارس و دانشگاه‌ها است.

وی اظهار داشت: لازم است باتوجه به در پیش بودن مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید کتابخانه‌های عمومی شهرستان سطح همکاری های مشترک خود با مدارس و دانشگاه‌ها را افزایش دهند.

امینیان با بیان اینکه قانون به صراحت تاکید کرده که شهرداری‌ها نیم درصد از درآمد خود را به کتابخانه‌های عمومی اختصاص دهند گفت: البته شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد فرهنگی وظایف ذاتی در خصوص ارتقای سطح فرهنگ عمومی نیز دارند از این رو نباید صرفا به این نیم درصدها در شهرستان هشترود که جزو شهرستان‌های کم برخوردار است اکتفا نمود و کمک به کتابخانه‌ها می‌بایست در برنامه‌های فرهنگی شهرداری‌ها لحاظ شود.

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات صورت گرفته در کتابخانه‌های عمومی شهرستان در راستای تشویق افراد به مطالعه از اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خواست تا در راستای شناسایی خیران و تشویق آن‌ها به ساخت و توسعه کتابخانه‌ها تلاش مضاعفی داشته باشند و تاکید کرد: مسائل فرهنگی زنجیروار به هم متصل شده و نمی‌توان با جزیره‌ای عمل کردن انتظار حل مشکلات فرهنگی را داشته باشیم.

وی سپس گفت: همگان مسئول پیشرفت یا عقب ماندگی فرهنگی یک منطقه هستند و اینکه یکسری افراد صرفا به انتقاد بسنده می‌کنند اما هیچگونه راهکار خلاقانه و سازنده‌ای جهت حل مشکلات ارائه می‌دهند پذیرفتنی نیست.

کتابخانه‌های عمومی هشترود وضعیت مناسبی ندارند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هم با بیان اینکه کتابخانه‌ها متولی آموزش غیررسمی در کنار مدارس و دانشگاه‌ها که متولی آموزش رسمی به افراد هستند، گفت: باید همه خیران و مسئولان برای رشد جایگاه کتابخانه ها تلاش کنند.

شهرام خدایی اظهار داشت: متاسفانه کتابخانه‌های عمومی شهرستان هشترود به لحاظ فیزیکی از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند و سعی می کنیم طی سال جاری و سال آینده نسبت به تکمیل بازسازی و نوسازی کتابخانه‌ها اقدام کنیم.

کد خبر 4686096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =