استعفای شهردار نیشابور؛ واکنشی به سلب اختیار برای کوچکترین اقدام

نیشابور- تصویب سلب اختیار شهردار در بستن قرارداد، وضع ممنوعیت خرید کوچک ترین اقلام توسط شهرداری بدون کسب اجازه از شورای اسلامی شهر نیشابور و عامل استعفای شهردار این شهر به شمار می رود.

خبرگزاری مهر - اموراستان ها - سید متین رضوی: پس از کش و قوس های فراوان و حواشی اخیر در شهرداری نیشابور ، شورای شهر نیشابور در جلسه چهارشنبه ۹ مردادماه لغو کامل تفویض اختیارات شهردار نیشابور را مصوب کرد.

این مصوبه باعث شده است که شهردار نیشابور حتی برای خرید خودکار باید مصوبه شورای شهر را داشته باشد و این اقدام باعث ضرر شهر نیشابور می شد.

گفتنی است در جلسه ای که در رابطه با لغو تفویض اختیار شهردار در شورای شهر برگزار شد، بدون آنکه شهردار و معاونین وی بتوانند در این رابطه توضیحی ارائه دهند شورا در اقدامی یک طرفه با وجود اصرار برخی از اعضا این اختیار را لغو کردند.

باید در نیشابور برای کار کردن جنگید

شهردار مستعفی نیشابور در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره اظهار کرد: بنده این اقدام شورای شهر را نمی دانم به چه دلیل بوده است ولی باید از خود اعضای شورای شهر جویا شد که دلیل این اقدام چه بوده است.

علی نجفی با اشاره بر اینکه تمام اختیارات شهردار طبق مصوبه تفویض اختیار شورای شهر نیشابور گرفته شده است، افزود: تمام اختیارات بنده گرفته شده است و حتی اجازه خرید یک خودکار را به استناد بند ۳ اصلاحیه ماده ۴۵ و ماده ۳۵ آیین شهرداری ها هیچ اختیاراتی در بحث خرید ندارم.

وی بیان کرد: با این اتفاق کل شهر فلج خواهد شد و اگر امروز اتفاق و حادثه ای رخ دهد برای اجاره یک موتور پمپ باید نامه به شورا ارسال کنم و از شورای شهر اجازه بگیرم.

شهردار مستعفی نیشابور ابراز کرد: این اقدام شورای شهر به ضرر شهر خواهد بود و در هیچ جای کشور چنین اتفاقی وجود ندارد.

وی عنوان کرد: شورای شهر نیشابور در انتصابات دخالتی نداشته اند اما برخی اعضای شورای شهر در امور اجرایی شهرداری دخالت می کردند و در واقع نقش شورا باید نظارتی باشد اما در همه امور اجرایی دخالت می کردند.

نجفی ادامه داد: برخی از اعضای شورای شهر مانع تراشی هایی در اجرای برخی پروژه های مهم در شهر می کردند.

وی با اشاره بر اینکه هیچگونه گزارشی را به استانداری منبی بر دخالت اعضای شورای شهر در امور اجرایی شهرداری ارائه نکرده است، اظهار کرد: در واقع طبق مصوبه ای که تعریف شده است هرکسی در هر جایگاهی باید وظیفه خود را انجام دهد.

شهردار مستعفی نیشابور افزود: البته بنده در این هفته به معاونت امور عمرانی استانداری خراسان رضوی این موضوع را اعلام کردم که با این وضعیت شرایط کار در نیشابور مناسب نیست.

وی ادامه داد: قرار شد جلسه ای مشترکی با اعضای شورای شهر و معاونت امور عمرانی داشته باشیم که برخی از اعضای شورای شهر به هر دلیلی گفته اند امکان حضور در جلسه را ندارم.

نجفی تصریح کرد: من برای نیشابور آمدم کار کنم و روز اول گفتم نیشابور بهشت کار است و هنوز هم بر این عقیده هستم ولی در شهرداری مشهد مسئولیت داشتم و درگیری های ما در اجرای کار بود اما بدلیل وجود برخی ها در نیشابور باید برای کار کردن جنگید.

وی ابراز کرد: جنگیدن برای کار راحت نخواهد بود و من فکر می کنم با نقطه نظراتی که برخی از اعضای شورای شهر دارند به قطع یقیین نیشابور نمی تواند به آن خواستگاه و جایگاه واقعی برسد.

شهردار مستعفی نیشابور در پاسخ بر اینکه اگر شورای شهر با استعفای شما مخالفت کند آیا حاضر به ماندن در شهرداری نیشابور هستید گفت: من امیدوار هستم با استعفای بنده موافقت کنند به دلیل اینکه با این شرایط نمی شود کار کرد. با شرایط موجود شهردار معنا ندارد.

وی اظهار کرد: شهرداری یعنی اورژانس که اگر اتفافی رخ دهد باید به لحظه تصمیم گیری و اجرا کنی و فرق شهرداری با مابقی ادارات این مورد است.

شورای شهر جای تسویه حساب های شخصی نیست

 رییس کمیسیون عمران شورای شهر  نیشابور نیز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متاسفانه با این مصوبه ای که اعضای شورای شهر آن را عجولانه مصوب کرده اند حتی اختیاری که شهرهای دیگر برای معاملات متوسط به شهردارانشان داده اند نیز لغو شده بنا بر این اختیار خرید دستمال کاغذی هم از شهرداری گرفته شده است، با این روند شهردار چگونه می تواند فعالیت های مختلف و عمرانی را انجام دهد؟ آیا این مساله به افزایش بوروکراسی های اداری و کند شدن برنامه ها و پروژه ها نمی انجامد؟

هادی ترقی با انتقاد از این تصمیم شورا گفت: به دلیل اینکه شهرداری به درخواست های شخصی برخی اعضا جواب نداده است متاسفانه با عجله و با توجه به اینکه دنبال تسویه حساب های شخصی هستند با این اقدام تمام اختیارات را از شهرداری سلب کرده اند تا جایی که شهرداری برای یک خودکار نیز باید تایید شورا را بگیرد.

وی بیان کرد: یکی از اعضا گفته است شورا قبلا این اختیارات را داده و هم‌اکنون می خواهد پس می گیرد، شورا محل کارهایی که اعضا دلشان می خواهد نیست، بلکه محل استدلال و منطق و حفظ منافع شهر است. با تعقل و تکیه بر حفظ منافع مردم و شهر اختیار دادیم و باید بر همین اساس عمل کنیم.

این عضو شورای شهر با انتقاد از صحبت های یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر حیف و میل شدن اموال بیت المال ابراز کرد: اگر این موضوع صحت داشته باید با سند و مدرک‌پیگیری حقوقی می‌کرد که اگر وجود داشته و شما می دانستید و انجام نداده اید که ظلم در حق مردم بوده است. اگر انتخاب نکردن دوستتان به عنوان ناظر پروژه های شهرداری و یا انتخاب شدن شرکتی که قبلا شریک شما بوده و هم اکنون با او مشکل دارید به عنوان پیمانکار شهرداری را حیف و میل بیت المال می دانید ما بقیه اعضای شورای شهر نمی دانیم.

رئیس کمیسیون عمران گفت: عضو دیگری وعده پرداخت فاکتور های هیات های ورزشی را داده است و چون در راستای منافع مردم این پرداخت ها صورت نمی گیرد ، متاسفانه از شهردار سلب اختیار کرده است.

باید شورای شهر برای شهردار نیشابور سقف بودجه ای معینی در نظر بگیرید

نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: معمولا باید مسئولیت ها و اختیارات با هم متناسب باشد تا انتظاراتی که ما از شخص داریم به انجام برسد.

حمید گرمابی با اشاره به تفویض اختیار ۵۰۰ میلیون تومانی شهردار نیشابور افزود: طبق روال قبل این اختیار را به شهردار برای سقف بودجه ای که می تواند خود شهردار هزینه کند بود و که خوشبختانه معمولا کارها به این صورت بهتر پیش می رود و انجام می گیرد.

وی با اشاره به مصوبه شورای شهر نیشابور ادامه داد: این امکان وجود دارد که شهرداری با مشکلات بودجه ای روبرو شده باشد و شورای شهر با توجه به محدودیت های بودجه ای این محدودیت را برای شهردار نیشابور بوجود آورند.

نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تصمیم گیری ها در حجم کار شهرداری نیشابور باید بصورت آنی تصمیم گرفت و اگر دست شهردار بسته باشد موجب تاخیر و بلاتکلیفی شهر می شود.

وی خاطرنشان کرد: تجارب قبلی نشان داده است که اگر بخواهیم کارها زودتر انجام بگیرد با توجه به اعتماد و شناختی که از شخص وجود دارد یک سقف بودجه ای برای آن مشخص کرد حالا ممکن است این سقف بودجه ای ۵۰۰ میلیون تومان باشد یا کم تر را باید شورای شهر تصمیم بگیرد.

گرمابی عنوان کرد: باید شورای شهر برای شهردار نیشابور سقف بودجه ای معینی در نظر بگیرد تا شهردار بتواند بصورت آنی در حوادث و اتفاقات تصمیم بگیرد.

وی تاکید کرد: نباید شهردار منتظر شورای شهر برای هفته بعد و یا دو هفته بعد باشد و باید بصورت آنی تصمیم خود را بگیرد.

نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: من با اعضای شورای شهر تاکنون در این مورد صحبتی نداشته ام ولی باید شورای شهر سقف بودجه را برای شهردار در نظر بگیرند تا شهردار در لحظه تصمیم خود را بگیرد.

وی گفت: تعیین سقف بودجه ای برای شهردار به نفع شهر و شورای شهر نیشابور است و قطعا در این امر صحبت هایی صورت می گیرد.

۵۰۰ میلیون تومان چیزی نیست که اختیار آن را از شهردار نیشابور بگیریم

نماینده دیگر نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مشکلی وجود دارد که برخی از شهرها مانند نیشابور خیلی سیاسی هستند و وجود ۹ نفر در شورای شهر که بر یک شهردار نظارت کنند تا کارها را انجام دهد ولی باید قبول کنیم که نیازمند بودجه است.

هاجر چنارانی با اشاره به لغو تفویض اختیار شهردار نیشابور از سوی شورای شهر افزود: محدود کردن یک شهردار در سطح شهرستانی مانند نیشابور کار درستی نیست که اختیارات شهردار را لغو کنند.

وی بیان کرد: اعضای شورای شهر می توانستند این کار را دوستانه پیش ببرند تا اینکه فشار بر شهردار و شهرداری وارد کنند.

نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: من شاید رابطه خوبی با آقای نجفی ندارم و نگرش مان با ایشان یکی نیست ولی آن چیزی که من از نظر عدالت محوری می بینم ایشان برای شهر کار انجام داده اند.

چنارانی عنوان کرد: ۵۰۰ میلیون تومان برای مرکز شهرستان نیشابور چیزی نیست که ما اختیار آن را از یک شهردار بگیریم.

وی گفت: متاسفانه دیدگاه های متفاوتی وجود دارد که البته آقای نجفی باید تعاملات بیشتری با شورای شهر داشته باشد که کار به این اقدامات از سوی شورای شهر نرسد.

لازم به ذکر است روز سه شنبه ۱۵ مردادماه به دعوت شورای شهر در جلسه ای غیر علنی شهردار نیشابور برای توضیح استعفای خود دعوت شده است.

کد خبر 4686835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =