سهم اعتبارات ملی استان البرز متناسب با مهاجرپذیری نیست

کرج - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان البرز گفت: سهم اعتبارات ملی استان البرز متناسب با مهاجرپذیری نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا عربشاهی پیش از ظهر امروز در جریان نشست خبری با خبرنگاران در خصوص میزان اعتبارات و بودجه تخصیصی به استان ها اظهار کرد: طبق قانون فروش نفت، ۳ درصد حاصل از فروش آن برای مناطق نفت خیز  و مناطق محروم کشور احصاء می شود، در این میان‌ استان هایی مانند تهران و البرز جزو مناطق نفت خیز و یا محروم نیستند به همین دلیل از این ۳ درصد سهمی دریافت نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات عمرانی استانی البرز در سال جاری نسبت به سال ۹۷ حدود  ۱۵ درصد افزایش داشته است، گفت: این میزان در کل کشور برابر ۱۱.۵ درصد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی البرز در بخش دیگری در خصوص وضعیت درمانی استان و کمک به بالا بردن سرانه تخت بیمارستانی، بیان کرد: در سال های قبل اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته و عقب ماندگی ها در حوزه سرانه درمان تا حدود زیادی رفع شده است اما هنوز از سرانه متوسط کشوری فاصله داریم.

وی توضیح داد: یکسری از طرح ها و پروژه ها مانند افزایش سرانه تخت بیمارستانی از اعتبارات ملی  که دولت در نظر می گیرد استفاده می شود و اعتبارات استانی ندارد.

عربشاهی افزود: در بخش کمک به توسعه سرانه درمانی سازمان برنامه و بودجه بخشی از اعتبارات متوازن ملی را برای طرح های ملی درمانی پیشنهاد و تخصیص می دهد، اما از اعتبارات استانی برای مواردی مانند ایجاد مراکز بهداشت شهری و روستایی استفاده می شود.

 وی در ادامه با اشاره به وجود زندان ها در البرز که یک مشکل ملی است، ادامه داد: کشور در شرایطی نیست که بخواهد هزینه کند و زندان ها را از البرز جابجا کند و ما این را درک می کنیم، اما انتظار داریم که دولت در این خصوص سهم خود را بدهد تا مشکلاتی که به تبع وجود زندان ها و به دلیل مواردی مانند حضور خانواده زندانی ها در البرز ایجاد شده است، کاهش یابد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی البرز در خصوص مهاجرت نیز افزود: از سال ۹۵ به بعد در خیلی از شهرهای البرز رشد مهاجرت بسیار قابل توجه است اما این موضوع آنچنان در دریافت سهم بیشتر اعتبارات عمرانی ملی از سوی دولت تاثیری ندارد؛ چون فاکتور مهم و اصلی در تزریق اعتبارات  به پروژه های با پیشرفت بیش از ۷۰ درصد است تا زودتر به بهره برداری برسد.

وی در بخش دیگری در خصوص طرح آمایش سرزمینی البرز گفت: اطلاعات جمعیتی و آماری آن اکنون بروز رسانی شده است، آمایش طرحی الگو و پایه است و بر اساس تعریف آن هر کدام از دستگاه‌اجرایی در استان هر طرح توسعه ای که دنبال می کنند باید با توجه به طرح آمایش سرزمین باشد.

عربشاهی با بیان‌ اینکه در طرح آمایش سرزمینی البرز برش های بخشی و منطقه ای به دستگاه های اجرایی اعلام شده است، عنوان کرد: اکنون بحث سند توسعه ملی استان را دنبال می کنیم که به تبع بعد از انجام این مهم، بازنگری و بروزرسانی در طرح آمایش سرزمینی البرز را خواهیم داشت.

کد خبر 4687183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =