خبرنگاران در مسیر عدالت حرکت کنند

کرمان - نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: خبرنگار باید عادل باشد و در مسیر خود عدالت را در نظر بگیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن علیدادی سلیمانی پیش از ظهر چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار و گردهمایی فعالان فضای مجازی استان کرمان و در جمع اصحاب رسانه بیان داشت: خبرنگاران چند رکن را باید مورد توجه قرار دهند اولین رکن که بسیار مهم است توجه به مخاطب است یعنی هرکسی می‌خواهد کسی را به خبری متوجه کند باید به مخاطب خود توجه کند که در چه رده و سنی است در کدامین جایگاه قرار دارد مخاطب شناسی اگر به صورت جدی مد نظر قرار بگیرد در کسی که ماموریت جدی را بر عهده دارد بسیار مهم است.

وی افزود: محور دوم که بسیار مهمتر است بحث محتوا است که چه محتوایی قرار است مخاطب دریافت کند ما هر چه می‌فهمیم و به وسیله آن معلومات خود را افزایش می‌دهیم در دو محور است که یا می‌بینیم یا می‌شنویم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: در واقع خداوند دو بندر وارداتی را در وجود انسان تعبیه کرده لذا دانش علم و فهم بشر به این بندر وابسته است آن چه می‌بینیم و می‌شنویم را با قوه‌ای که خدا در وجودمان گذاشته می‌توانیم تحلیل کنیم و متناسب با اینکه چه در ضمیرمان است و می‌خواهیم منتقل کنیم یا باید بنویسیم یا بگوییم.

علیدادی سلیمانی یادآور شد: تمام این چهار بندرگاه در اختیار صنف و گروه خبرنگار است یعنی آن مجاری که انسان‌ها می‌فهمند در اختیار شماست.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: مطلب مهم دیگر این که همه مطالب نیاز به محتوای صحیح و درست دارند یک رسانه می‌تواند در بعد ملی یا فراملی حرفی را منتقل کند و آن مطلب را پررنگ یا کمرنگ نشان دهد.

وی افزود: مطلب سوم که خیلی مهم است وثاقت یک خبر است لذا در شرع و اسلام به آن بسیار تاکید شده، خبرهای مطمئن خبرهایی هستند که به همان اندازه توسعه و گسترش پیدا می‌کنند که در پیشگاه خدا پاداش دارد.

علیدادی سلیمانی یادآور شد: در فضای مجازی کسانی که در ابتدا مطلبی را می‌فرستند و کسانی که بعد از آن مطلب را  منتشر می‌کنند اگر مطلب کذب باشد چگونه می‌توانند در مقابل خداوند پاسخ باشند.

وی خطاب به خبرنگاران افزود: شما خبرنگاران در کاری مشغول شدید که وثاقت بسیار مهم است مخصوصا با قدرت اعجازآمیزی که در اختیار رسانه‌هاست به صورتی که خبری را می‌توانند بسیار مهم جلوه دهند و بر عکس آن خبری را بی اهمیت و کم اهمیت جلوه دهند.

وی گفت: شما خبرنگاران در جایی قلم می‌زنید و در میدانی پا گذاشتید که بسیار مهم است هم در بعد مثبت که می‌تواند خدمات خوبی انجام دهید هم در بعد منفی که ضرر و زیان به بار می‌آورد.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: رسانه‌ها و مراکز خبری محل اتصال توده‌های مردم به حاکمیت و مسئولان هستند به طوری که هم می‌توانند به مردم خدمت کنند و هم می‌توانند خبرهای خوب را منتقل کنند همچنین انتقادها را به بهترین وجه ممکن می توانند منتقل و منعکس کنند.

وی بیان داشت: خبرنگاران می‌توانند هم به انتقادها و هم زبان نقد دلسوزانه و درست و خوب بپردازد و هم آن جا که واقعا باید تشویق کنند تشویق کنند لذا خبرنگار باید عادل باشد و در مسیر خود عدالت را در نظر بگیرند.

کد خبر 4687220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =