۳۴۰۰ کتابخانه عمومی در ایران اسلامی وجود دارد

سمنان - معاون اداری مالی کتابخانه‌های عمومی کشور، با بیان اینکه سه هزار و ۴۰۰ باب کتابخانه در کشور فعال است، گفت: امروز دورافتاده‌ترین روستاهای کشور نیز کتابخانه دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل شفاعی ظهر چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و کنونی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان به میزبانی سالن اجتماعات این اداره کل، ضمن بیان اینکه نهاد کتابخانه‌ها پس از تفکیک از وزارت ارشاد به‌مثابه یک‌نهاد عمومی غیردولتی آغاز به کارکرد، تأکید داشت: این نهاد متولی فرهنگ کتاب، کتاب‌خوانی و توسعه کمی و کیفی کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه کارکرد سنتی که سابقاً کتابداران داشتند و تنها به ارائه کتاب وامانت دادن آن محدود می‌شد، امروز در سیاست‌گذاری و فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی دیگر جایی ندارد، افزود: امروز این نهاد به مقوله فرهنگ مطالعه می‌پردازد و درنتیجه توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی را با ابزارهای نوین در دستور کار دارد.

فعالیت کتابخانه‌های عمومی در دورافتاده‌ترین روستاها

معاون اداری مالی کتابخانه‌های عمومی کشور بابیان اینکه کتابخانه‌ها یک‌نهاد فرهنگی هستند لذا ترویج و اشاعه آن‌ها اولویت این نهاد است، تأکید کرد: امروز سه هزار و ۴۰۰ باب کتابخانه در سطح کشور وجود دارد که در اقصی نقاط کشور به لحاظ پراکندگی جغرافیایی، به کتاب دوستان خدمات ارائه می‌کنند.

شفاعی بابیان اینکه امروز در دورافتاده‌ترین روستاهای کشور نیز شاهد فعالیت کتابخانه‌های عمومی هستیم، گفت: این تعداد کتابخانه، نشان از سیاست‌گذاری‌های وسیع فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه است.

وی افزود: با تغییر در سبک زندگی افراد در جامعه ضرورت دارد که سبک اداره کتابخانه‌های عمومی نیز ارتقا یافته و تغییر یابد لذا از سال ۹۳ با تغییر دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نگاه به کتابخانه‌های عمومی تغییر کرد و عنصر کتابدار در این سیاست‌های جدید محور قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات نورعلی سماکوش و سعید دهقان لو مدیرکل و سرپرست سابق کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، حسین شاکری به‌عنوان مدیرکل جدید این اداره آغاز به کارکرد.

کد خبر 4687275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =