توسعه یافتگی در رسانه دنبال شود/ لزوم ارتقای نگارش اخبار

شیراز- امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در فارس تاکید کرد که توسعه یافتگی باید در حوزه خبر و رسانه نیز دنبال و محقق شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله لطف الله دژکام ظهر چهارشنبه در دیدار با اصحاب رسانه استان با گرامیداشت یادروز شهید محمود صارمی، افزود: اینکه شهادت یک خبرنگار باعث بشود که ما تجلیل از خبرنگاران را در آن قرار دهیم به این معنا است که رفتار و فعالیت حرفه ای آن شهید سرلوحه رسانه ها قرار گیرد، وگرنه هر روز دیگری هم می شد این عنوان را بکار گرفت.

وی با بیان اینکه شهدا مسلما اولین چیزی که یاد می دهند ایثار و گذشت است، افزود: چیزی که در گام دوم انقلاب اسلامی در بیانیه رهبری مطرح شد زنده شدن موضوع ایثار است.

تا جامعه توسعه یافته شود ابتدای سخن گفتن است

نماینده ولی فقیه در فارس در ادامه عنوان کرد: در سنتی ترین محافل مشکل توسعه نایافتگی فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که باید به مرحله ای برسیم تا جامعه توسعه یافته شود و آن موقع ابتدای سخن گفتن است.

وی با تاکید بر توسعه یافتگی متناسب با ارزشهای ایرانی و اسلامی، ادامه داد: بسیاری از نکات مطرح شده در خصوص آنچه دبیر اداره کل اخبار استان های خبرگزاری مهر در ابتدای این نشست مطرح کرد، می شود گله ها و مشکلات را در این زمینه به بحث گذاشت و سامان داد.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: تلاش ما در گام دوم باید این باشد که توسعه یافتگی در ابعاد مختلف در عرصه خبر و رسانه هم ایجاد شود بنابر این، همه نیاز داریم این تحول را کمک دهیم تا در جامعه رخ دهد و این تحول برای اصحاب رسانه در فضایی رخ می دهد که دارید کمک به نوزایی تمدن ایرانی اسلامی می کنید، بدین خاطر توجه داشته باشیم یک نگاه بیرونی، ما را نیازمند به تحول می داند.

وی نتیجه عملکرد اهالی رسانه فارس را مورد اشاره قرار داد و افزود: انصافا خدمات شایانی برای جامعه از سوی خبرنگاران و اصحاب رسانه رسیده است.

ذهنیات قطعا در انعکاس خبرها تاثیر می گذارد

امام جمعه شیراز با اشاره به داشتن خبر واقعی و اطلاع رسانی شفاف، گفت: از نگاه معرفت شناسانه   دانشکده خبر و مجموعه های آموزشی نباید غافل باشند زیرا ذهنیات قطعا در انعکاس خبرها تاثیر می گذارد.

آیت الله دژکام با توجه به برگزاری جلسات «فقه خبر» اعلام کرد: معرفت شناسی و فقه خبر هم محل بحث است. نمی شود این نگاه ها را ناظر بر خبر ندانیم، زیرا اخلاق رسانه ای یک جاهای لطمه می خورد و آسیب هایی به رسانه ها البته وارد است.

نماینده ولی فقیه در فارس، تصریح کرد: باید به خطبه های نماز جمعه نقد وارد شود تا ما هم رشد کنیم.

وی با تصریح اینکه آنچه در اخلاق رسانه مهم است حریت و آزادگی خبرنگار در طرح مسئله است، افزود: توقع حریت در جایی که قدرت بیشتری است انتظار می رود بیشتر باشد.

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه کاری خبرنگاران است

آیت الله دژکام در ادامه امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه کاری خبرنگاران دانست و گفت: خیلی وقتها باید تشکر کنیم که آنان ما را مطلع می کنند و زمینه جلوگیری از منکر را فراهم می کنند.

وی در عین حال اظهار کرد: ادبیات خبر را برخی اوقات ضعیف می بینیم بنابر این باید تلاش کنیم برطرف شود و از بسیج رسانه دعوت می کنم وارد میدان شوند زیرا ترویج زبان و ادبیات فارسی توسط رسانه ها انجام می گیرد و توجه به لهجه هم در کنار زبان فارسی ارزشمند است.

به گفته امام جمعه شیراز، به تناسب اینکه ادبیات فارسی با قرآن و حدیث ممزوج می شود این هم باید رشد کند، چراکه متاسفانه در صحیح خوانی قرآن خیلی جاها گیر داریم؛ حال بماند صحیح نوشتن قرآن کریم که کار بس سخت تر است.

وی یادآوری کرد: بریدن نان، کار رسانه نیست؛ ما شدیم دو جریان رقیب که یکدیگر را از عرصه خارج کنیم.

در ابتدای این دیدار هژیر فتحی، دبیر اداره کل اخبار استان های خبرگزاری مهر پیرامون فضای رسانه ای حاکم بر استان گفت: پیرو پژوهش های محققان روزنامه نگاری توسعه مطرح شده است که شامل  دو مولفه معرفی برنامه های توسعه و یکی نظارت بر آن مهمترین ویژگی رسانه هاست.

از سوی دستگاه ها خیلی علاقه ای به نظارت دیده نمی شود

وی با تاکید بر اینکه جایگاه رسانه ها در معرفی اقدام های دولت در زمینه توسعه دارای پیشتازی است، افزود: اما آنجا که مولفه نظارتی رسانه ها به میان می آید از سوی دستگاه ها خیلی علاقه ای به نظارت دیده نمی شود، بدین خاطر از سوی رسانه ها، عملکرد دووجهی دستگاه ها را متوجه نمی شویم.

فتحی یادآور شد: رسانه ها در مولفه نظارتی با حجمی از بی تفاوتی از سوی دستگاه های روبه رو هستند و انتقادها از سوی نهادها با بی تفاوتی روبه رو می شود.

کد خبر 4687393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =