شورای عالی پسته کشور با محوریت کرمان تشکیل شود

کرمان - نماینده مردم کرمان و راور بر لزوم تشکیل شورای عالی پسته کشور با محوریت استان کرمان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی عصر چهارشنبه در جلسه ستاد پسته استان کرمان بیان داشت: بحث وضعیت تسویه ارزی سال گذشته پسته‌داران مشخص نشده و نگران نحوه نگرش بانک مرکزی هستند گرچه بانک مرکزی بیش از ۳۲ بخشنامه داده که خود باعث سردرگمی برای کشاورزان شده لذا اولین موضوع تسویه سال گذشته است که باید برطرف کنیم.

وی افزود: دوم تصمیم گیری در موضوع پسته است؛ چیزی که در حال حاضر وجود دارد این است که بانک مرکزی نگران برگشت ارز به کشور است لذا مجموعه ای از تصمیماتی که در بانک مرکزی گرفته می‌شود متناض با وزارت صنعت است و یکی از چالش‌های ماست.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: بانک مرکزی در راستای ماموریت‌های خود باید به نحوی عمل کند که دغدغه برگشت ارز وجود نداشته باشد و هم این که صادرکننده متضرر نشود لذا پنج برابر سال گذشته امسال پسته تولید شده که باید صادر شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم در حوزه وزارت جهاد کشاورزی و اصلی‌ترین بحث تشکیل شورای عالی پسته کشور با  محوریت کرمان است زیرا ۸۰ درصد پسته صادراتی مربوط به استان کرمان است.

وی یادآور شد: پیشنهاد می‌کنم باید شورای پسته با حضور نمایندگان مجلس و حضور نمایندگان استان‌های تولید کننده پسته تشکیل شود؛ باید به سرعت شورای عالی پسته را ایجاد و بحث واردات در مقابل صادرات را مطرح کنیم.

پورابراهیمی گفت: سالانه نزدیک ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان واردات داریم؛ موضوع نگران کننده در این خصوص ما به تفاوت سامانه نیما و سنا است.

وی به پیشنهاد دوم مبنی بر تشکیل فوری شورای گفتگوی مشکلات صادرات پسته اشاره کرد و گفت: باید این مطلب در سطح وزرا و هیئت دولت مطرح تا تبدیل به مصوبه شود لذا تمام تصمیمات باید تا قبل از. ۱۵ شهریور گرفته شود.  

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسئله دیگر ظرفیت بورس پسته است که دو سال است این موضوع را پیگیری کردیم، افزود: در بحث صادرات زعفران کاری که انجام شد در ارتباط با پسته هم انجام شود.

وی عنوان کرد: پیشنهاد بعدی ما این است که جلسه مشترکی با مدیر بورس کالای ایران و بازرگانان پسته داشته باشیم تا پسته کاملا استاندارد و با قیمت خوب صادر شود لذا ۳۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی به صادرکنندگان تعلق گرفت.

کد خبر 4687664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =