لزوم استفاده از هیئت‌های اندیشه ورز در دهیاری‌ها

آبادان – معاون امور دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور بر لزوم استفاده دهیاران از هیئت‌های اندیشه ورز به‌منظور جمع‌آوری ایده‌های نو در جهت عمران و آبادانی روستاها تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید جندقیان ظهر امروز در نشست دهیاران و اعضای شورای بخش مرکزی و اروندکنار در محل تالار الغدیر فرمانداری ویژه آبادان با بیان اینکه از زمان تشکیل دهیاری‌ها یعنی اواخر سال ۸۱ و اوایل سال ۸۲ تاکنون حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به‌حساب دهیاری‌های کشور واریز شده است که با افزوده شدن مبلغ امسال این رقم به ۲۱ هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود، اظهار کرد: ۸۱ درصد از این مبلغ در دوره دولت یازدهم و دوازدهم واریز شده است.

وی گفت: از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم سرانه شهرداری‌ها به ازای هر نفر از ۷۰۰ هزار تومان به حدود یک‌میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسیده است که این میزان ۵۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد، این رقم در بخش روستایی نیز از هفت هزار و ۴۰۰ تومان به ۲۴۰ هزار تومان بالغ شده که افزایشی ۲۲۲ برابری را نشان می‌دهد.

به گفته جندقیان، مشهد با دو میلیون تومان و تهران با یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بیشترین سهمیه دریافت را در کشور دارند که البته دریافتی‌ها کافی نیست اما به‌هرحال افزایش داشته‌ایم و اینکه دولت برای توسعه روستاها کمک می‌کند.

معاون امور دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور گفت: از نظر زیرساخت‌های خدماتی و تأسیسات زیربنایی روستاهای کشور، ما در بالاترین سطح و بهتر از کشورهای توسعه‌یافته قرار داریم.

جندقیان از توسعه به‌عنوان تعالی‌شان انسان نام برد و افزود: برای توسعه بایستی رویکردهای جدیدی که در پس ذهن شکل می‌گیرد را بکار ببریم، منابع و پتانسیل‌های زیادی در کشور داریم که بایستی به‌درستی از آنها بهره برد.

وی اظهار کرد: در بحث یارانه‌های پرداختی در حوزه روستایی اگرچه در سال گذشته با کاهش مواجه بودیم اما امسال به همت نمایندگان مجلس بودجه دهیاری‌ها در سال جاری به پنج هزار میلیارد تومان بالغ شد که نشان از افزایش ۷۰ برابر این رقم نسبت به سال گذشته دارد.

معاون امور دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور تصریح کرد: در سه‌ماهه امسال ۱۶۰ میلیارد تومان به‌حساب دهیاری‌های کشور واریز شده است.

جندقیان با بیان اینکه در سه سال گذشته هر یک از دهیاری‌ها در آبادان به طور تقریبی یک میلیارد تومان اعتبار دریافت کرده است، یادآور شد: باید دست در دست در جهت رسیدن آبادان به آنچه شایسته‌اش است، کمک و تلاش کنیم لذا تا زمانی که رویکردهایمان را تغییر ندهیم هیچ‌چیز تغییر پیدا نمی‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ۷۱ درصد از اعضای شوراهای روستا دارای مدرک زیر دیپلم هستند، گفت: با توجه به ابلاغ تشکیل هیئت‌های اندیش ورز در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره، دهیاران با استفاده از این ظرفیت در جهت جمع‌آوری ایده‌های نو و به کارگیری آنها در جهت عمران و آبادانی روستاها تلاش جدی کنند.

وی با قبول اعطای یک دستگاه خودرو آتش‌نشانی به بخش مرکزی آبادان برای استفاده منظومه‌ای در سطح روستاها، اظهار کرد: به ازای هر روستا تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان وام هیچ ضمانت‌نامه‌ای دریافت نمی‌شود اما برای وام‌هایی تا سقف ۲ میلیارد تومان نیاز به ضمانت هست، شرکت‌های تعاونی می‌توانند با ارائه طرح ماشین‌آلات عمرانی تا ۵ میلیارد تومان وام با بهره ۶ درصد به ازای هر تعاونی دریافت کنند.

کد خبر 4687722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =