حفاظت مطلق و بازسازی مناطق تخریب شده جنگل های هیرکانی

گرگان- در نشست خانه گفتمان شهر گرگان تاکید شد: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به تنهایی کافی نیست و حفاظت مطلق و بازسازی مناطق تخریب شده این جنگل ها بابد در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه چهارشنبه برنامه پنجاه و یکم خانه گفتمان شهر گرگان و نشست سوم از دفتر ششم این مجموعه به موضوع جنگل های هیرکانی و ثبت جهانی آن اختصاص یافت.

در این نشست که با حضور رمضانعلی قائمی، مدیر استانی پرونده ثبت جنگل های هیرکانی در میراث طبیعی جهانی یونسکو و مزدک دربیکی، عضو هیئت علمی دانشگاه و داور میراث طبیعی جهانی در اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت یونسکو برگزار شد بر حفاظت مطلق و بازسازی مناطق تخریب شده جنگل های هیرکانی تاکید شد.

در این نشست داور میراث جهانی در اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت بونسکو گفت: سابقه تشکیل پرونده برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به یک دهه گذشته باز می گردد و یکی از انتقادات جدی این است که در روند تهیه این کار مسئولان بسته عمل کردند.

مزدک دربیکی افزود: یکی از انتقادات که در حین داوری پرونده جنگل های هیرکانی هم به آن اشاره کردم این بود که در لیست تهیه کنندگان این پرونده نام هیچ یک از افراد تاثیرگذار گلستانی که برای تهیه این پرونده تلاش کرده اند دیده نمی شود.

مدیر استانی پرونده ثبت جنگل های هیرکانی در میراث طبیعی جهانی یونسکو هم در این نشست تاکید کرد: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی مزایای بسیاری دارد و علاوه بر اینکه توجه همه کشورهای جهان را به دنبال دارد اعتبارات ملی برای حفاظت، تحقیقات و ارزیابی جنگل های هیرکانی و ردیف مستقل از سازمان ملل و... را به همراه دارد.

رمضانعلی قائمی متذکر شد: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به تنهایی کافی نیست و باید حفاظت مطلق از جنگل های هیرکانی انجام و ساختا نیروی انسانی آن تقویت و همچنین تعارضات موجود رفع و بازسازی مناطق تخریب شده جنگل های هیرکانی در دستور کار قرار گیرد.

کد خبر 4687725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =