مرور زمان و تکرار مسائل حسگرهای خبرنگاران را تضعیف نکند

زنجان-امروز باید بیشتر مراقب باشیم تا مرور زمان و تکرار مسائل، حسگرهای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را تضعیف نکند. همچنان باید در مواجهه با معضلات، مشکلات و کاستی‌ها حساس باشیم.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- سولماز شهبازی*: امروز باید بیشتر مراقب باشیم تا مرور زمان و تکرار مسائل، حسگرهای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را تضعیف نکند. همچنان باید در مواجهه با معضلات، مشکلات و کاستی‌ها حساس باشیم و متعهد به پیگیری تا حصول نتیجه.

اینکه تسری یک معضل و چالش همچون رانت یا فساد، ناامنی یا بی‌تفاوتی به حوزه‌های مختلف، خبرنگار را نیز بی‌تفاوت کند هرگز پذیرفتنی نیست.

اینکه پاکت‌های قهوه‌ای اعطایی صاحبان ثروت و قدرت، توان تبدیل خبرنگاران از منتقدان صادق به منتفعان، متحدان و همراهان شخصیت‌ها و ذی‌نفعان متخلف داشته باشد، یعنی هویت، اعتقاد و تعهد خبرنگار از بین رفته است.

در عصر کنونی که رسانه همراه همه زمانی و همه مکانی مردم است، باید از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های همراهی و سرعت و فراگیری آن بهره برد.

اینک هر کاربر شبکه اجتماعی به مثابه یک خبرنگار عمل می‌کند، خبرنگاری زیر پوست جامعه. کاربری که نه هرم وارونه می‌شناسد، نه سبک تنظیم رویترز را، نه بر عناصر خبری اشراف دارد، نه ویراستاری. او صرفا هر آنچه را که به‌طور ملموس درک می‌کند با آن شاد می‌شود یا در یاس و ناامیدی فرو می‌رود، با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

آنچه را که بسیاری از ذی‌نفعان سعی در کتمان و ماسک کردن دارند، می‌شکافد و عیان می‌کند. گاه آنچنان مسائل را از دل جامعه و به زبان عموم منتشر می‌کند که همگان حتی مخالفان موضوع می‌پسندند و حس همدلی و توافق را برمی‌انگیزانند.‌

بدون شک در این بین دقت و صحت نیز به کرات مغفول واقع شده و از ضربان می‌افتد اما همچنان مردم رسانه‌ها را چه رسمی و چه غیررسمی دنبال می‌کنند.

در چنین شرایطی وظیفه خبرنگار این است که همواره یک گام جلوتر باشد از دیگر کاربران، با دانایی که لازمه توانایی است، در عصر نوین، نوین‌تر عمل کند و دانایی و توانایی را عامل مانایی رسانه‌اش گرداند.

باید از مخابره صرف گفته‌ها و انعکاس صداهای کانالیزه بپرهیزد و قدرت تحلیل را افزایش دهد در رقابت با شبکه‌های اجتماعی و کاربرانی که با تحلیل و کنکاش، مخاطبان را به خود جذب می‌کنند، از قافله عقب نماند. این میسر نمی‌شود مگر با آموزش، به‌روزرسانی ارتباط تنگاتنگ با نخبگان و اعتمادسازی.

در شرایطی که دقت و صحت قربانی سرعت و منفعت است، رسالت خبرنگار به عنوان فعال رسمی حوزه رسانه، دقت، اعتمادسازی و مرجعیت اخبار موثق است، یعنی تنها تفاوت رسانه‌های رسمی و فعالان این حوزه که به دلیل رسمیت حرفه‌شان فعال‌اند، دقت و صحت تولیدات آن‌ها است که نباید در جریان رقابت با سایر اخبار واصله در فضای غیررسمی تحت‌الشعاع قرار گیرد.

عملکرد دروازه‌بانان خبر باید به گونه‌ای باشد که مرجعیت در مورد وثوق بودن از بین نرود. ضعف هر رسانه به معنی نقص عضو جامعه است، حال این نقص در دیدار، شنیدار و یا گفتار باشد.

فضای رسانه‌ای استان زنجان

حضور خبرنگارانی مجرب و متخصص در حوزه‌های مختلف اقتصادی، صنعت، معدن، گردشگری، زنان، سلامت و خانواده ضروری است.‌ زمانی که خبرنگاران و روزنامه‌نگاران از تخصص لازم در یک حوزه مانند اقتصاد و صنعت برخوردار نباشند، تحلیل اخبار آن حوزه تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و قطعا در بلندمدت، جامعه را با آسیب جدی مواجه می‌کند.

اکنون به خاطر شرایط دشوار حاکم بر رسانه‌ها، خانم‌های شاغل در رسانه بیش از آقایان است، گر چه پست‌ها و سطوح بانوان در رسانه‌ها جای تامل دارد ‌اما همین عدم توازن باعث می‌شود برخی حوزه‌ها که آقایان بیش از بانوان به آن تسلط دارند، مغفول واقع شود.

نبود مرجعی برای تحلیل کمی و کیفی اخبار و ارائه راهبردها و کمک در بازنگری محتوایی و فنی به منظور ارتقای کیفی و کمی رسانه‌های استان که برای رفع این کاستی می‌توان از فارغ‌التحصیلان و فعالان علوم ارتباطی بهره گرفت و تحلیل کمی و کیفی رسانه‌ها را محقق و سهم هر حوزه را در رسانه‌ها مشخص کرد تا برای توازن مطالب، چاره‌اندیشی شود.

تقویت مجامع صنفی به منظور بهبود معیشت فعالان رسانه که منجر به کاهش دغدغه آنان، کاهش تهدیدها و تحدیدها، کاهش سانسور و وابستگی به افراد و گروه‌های خاص می‌شود. بی‌شک آموزش، استعدادیابی، شخصیت‌شناسی، توانمندسازی و توسعه توانمندی رسانه‌ای نیاز مبرم ما است.

چرخش در مدیریت رسانه‌ها خون تازه‌ای در کالبد این حوزه جاری خواهد کرد، قطعا افراد مجرب جدید رویکرد و سلیقه نویی در رسانه ایجاد می‌کنند که نیاز روز است.

بازیابی هویت خبرنگار و کاهش وابستگی آن‌ها به روابط‌عمومی‌ها به جد باید مدنظر باشد. اینک هر آنکه متحد روابط‌عمومی است (اتحاد در چشم‌پوشی از نقصان) مورد توجهات خاص است و این توجهات خاص ماهیت رسانه و رسانه‌ای را تحت‌الشعاع قرار داده و اصالت آن‌ها را به یغما برده است.

اگر قرار باشد خبرنگاران کلاه خود را بچسبند، به قیمت اینکه کلاه دیگران از دید برود، نمی‌توان نام آن‌ها را خبرنگار و دیده‌بان مردم نامید.

* کارشناس ارشد ارتباطات

کد خبر 4687788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =