رویای پیشوایی ها برای بیمارستان ۱۱ ساله شد/ توپ در زمین کیست؟

پیشوا- شهرستان پیشوا در جنوب شرق پایتخت در حالی حتی از یک تخت بیمارستانی برخوردار نیست که عملیات ساخت بیمارستان در این شهرستان ۱۱ سال پیش آغاز شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: شهرستان پیشوا در جنوب شرقی پایتخت و با دارا بودن جمعیتی نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر حتی یک تخت بیمارستانی هم ندارد، خبرگزاری مهر در تاریخ ۱۸ آذر ۹۶ با انتشار گزارشی با عنوان « ساخت بیمارستان پیشوا اندر خم یک کوچه/کلنگ زنی ۹ ساله شد» ، به توقف ساخت بیمارستان پیشوا پرداخته بود، اما امروز باید گفت، ساخت بیمارستان پیشوا پس از ۱۱ سال، همچنان به سرانجام نرسیده است.

برای رفتن به بیمارستان باید به تهران، ورامین و یا پاکدشت برویم

مسئولان پیشوایی همگی بر نامناسب بودن سرانه بهداشت و درمان در این شهرستان تاکید دارند، اما این تاکیدها همچنان نتوانسته در اجرا کمبود تخت بیمارستانی پیشوا را رفع کند.

یکی از اهالی شهرستان پیشوا به خبرنگار مهر گفت: اگر نیاز به پزشک داشته باشیم، سعی می کنیم، با صرف هزینه های بالا و از طریق درمانگاه های موجود به درمان بپردازیم و اگر نیاز به بیمارستان باشد، باید به شهرستان های ورامین و یا پاکدشت مراجعه کنیم و یا برای رسیدن به بیمارستان مسافت ۵۰ کیلومتری تا تهران را طی کنیم.

وی با بیان این که برخی از درمانگاه های فعال در پیشوا تنها نام « شبانه روزی» را با خود به یدک می کشند، افزود: عملا در روزهای تعطیل و یا ساعت ۸ شب تا ۹ صبح فردا خبری در درمانگاه ها نیست و در حالت نیمه تعطیل قرار دارند.

یک بیمارستان یکصد تختخوابی نیز مدتها است، که قرار بوده در پیشوا ساخته شود و وعده آماده شدن این مرکز درمانی تا پایان سال ۹۴ داده شده بود، اما خبری از تکمیل این بیمارستان نیست.

نمی توان بودجه دولتی را در پروژه خصوصی مصرف کرد

ساخت این بیمارستان پیش از این تبدیل به یک مناقشه رسانه ای بین سازنده و برخی از مسئولین منطقه نیز شده بود، اما حاصل این مناقشات و انداختن توپ در زمینه یکدیگر برای مردم پیشوا چیزی نبود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید ضعف شهرستان های جنوب شرق استان تهران در زمینه تخت بیمارستانی اظهار داشت: این ضعف در شهرستان پیشوا بیش از دیگر شهرستان ها به چشم می خورد و پیشوا حتی یک تخت بیمارستانی نیز ندارد و باید نگاه ویژه ای به بخش درمان در این شهرستان داشت.

نعمت اله ترکی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی پیشوا از گذشته ساخت مجموعه درمانی را با اخذ مجوز از دولت در پیشوا آغاز کرده بود، اما همچنان از ساخت این بیمارستان خبری نیست و دانشگاه تامین منابع مالی را علت عدم ساخت این بیمارستان اعلام می کند.

وی ادامه داد: اگر دانشگاه آزاد قادر به ساخت و تکمیل بیمارستان نیست، اعلام کند، تا برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران زمین و اعتبار برای ساخت بیمارستان دیگری در پیشوا فراهم کند، اما در خصوص این بیمارستان در حال ساخت پیشوا از ابتدا طرح مشارکتی وجود نداشت و به همین دلیل دولت نمی تواند، کمکی کند.

ترکی با بیان این که دولت در ارائه مجوزها همکاری های لازم را انجام داده و کمک کرده است، تاکید کرد: نمی توان بودجه دولتی را در پروژه خصوصی مصرف کرد.

وزارت بهداشت آماده تحویل گرفتن ساخت بیمارستان از دانشگاه آزاد است

اما نماینده مردم شهرستان های پیشوا، قرچک و ورامین در مجلس شورای اسلامی در این خصوص نظر دیگری دارد، وی که با خبرنگار مهر در این باره سخن می گفت، از انجام مذاکرات با وزرای سابق و فعلی بهداشت و درمان برای تحویل گرفتن کار ساخت بیمارستان پیشوا از دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در گذشته با تحویل زمین از شهرداری پیشوا بنای ساخت این بیمارستان را گذاشت، اما به دلیل کاهش دانشجو و خالی شدن صندلی های دانشگاه و کمبود بودجه نتوانست کار ساخت بیمارستان را ادامه دهد و ساخت بیمارستان متوقف شد.

سید حسین نقوی حسینی افزود: بنده با دکتر هاشمی، وزیر سابق و دکتر نمکی وزیر فعلی بهداشت و درمان دیدار داشتم و هردو این بزرگواران اعلام آمادگی برای تحویل بیمارستان کردند، سپس بنده با دکتر رهبر، رییس سابق دانشگاه آزاد و نیز دکتر تهرانچی، رییس فعلی دانشگاه آزاد ملاقات کردم و این عزیزان نیز اعلام آمادگی برای واگذاری کردند.

وی اضافه کرد: از سویی دیگر بنده با دکتر مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نیز ملاقات داشتم و این ستاد نیز اعلام آمادگی ساخت بیمارستان در صورت واگذاری به وزارت بهداشت و درمان را کرد، در حال حاضر منتظر سفر دکتر نمکی به پیشوا هستیم، که هم زمان از دکتر تهرانچی نیز دعوت کنیم و بتوانیم به توافقی در این خصوص برسیم و کار ساخت ادامه یابد، در حال حاضر به دلیل خصوصی بودن دانشگاه آزاد، بنیاد برکت امکان کمک برای ساخت ندارد و اگر این بیمارستان تحویل دولت شود، امکان کمک به بیمارستان فراهم می شود.

به هر تقدیر مردم شهرستان پیشوا حق بهره مندی از یک بیمارستان در این شهرستان را دارند و امیدواریم، مسئولان با پرهیز از وعده های بی عمل، هرچه سریع تر تکلیف ساخت بیمارستان در این شهرستان را مشخص کنند.

کد خبر 4687906

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =