جمع آوری متکدیان تنها با کار انتظامی محقق نمی‌شود

زاهدان - جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: حل معضل تکدی‌گری و جمع آوری متکدیان تنها با پیگیری انتظامی محقق نمی شود و سازمان‌های متولی باید احساس مسئولیت بیشتری کنند.

سردار احمد طاهری در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تگدی‌گری یکی از پدیده ها و آسیب های اجتماعی است که جامعه را با انواع تهدید ها مواجه ساخته و از نگاه قانون جرم قلمداد می شود.

وی افزود: اگرچه ظاهر امر بیانگر بدبختی و درماندگی فرد یا افراد گداست و تاسف هر رهگذری را برمی انگیزد ولی واقعیت این است که در پس این پدیده آسیب های فراوانی نهفته است به خصوص اینکه بیشترین گروهی که از این معضل آسیب می بینند، کودکان و نوجوانان هستند.

جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: متاسفانه امروز برخی از متکدیان به صورت حرفه‌ای تکدی گری کرده و این کار شغل‌شان شده است، لذا مردم باید بدانند به چه کسانی کمک می کنند و شرع مقدس نیز در این رابطه چه توصیه هایی دارد.

سردار طاهری بیان کرد: طبق قانون جمع آوری متکدیان وظیفه شهرداری است که این کار را با تعامل و همکاری خوبی که بین پلیس و این نهاد بوده انجام داده ایم اما جمع آوری متکدیان وظیفه نیروی انتظامی نیست و اگر پلیس همکاری می کند برای جلوگیری از تعدی و تمردی است که امکان دارد نسبت به مأموران شهرداری انجام شود.

وی تأکید کرد: جمع آوری این افراد برای پلیس کار دشواری نیست، اما باید ابتدا مکان های نگهداری مناسبی مهیا شود و اگر بخواهیم اقدامی در جهت ساماندهی متکدیان انجام دهیم  باید توسعه کمی و کیفی اردوگاه ها در دستور کار قرار گیرد.

وی ابراز داشت: موضوع متکدیان نیاز به یک همت جمعی دارد و حل این معضل تنها با کار انتظامی و حضور پلیس محقق نمی شود بلکه سایر نهادها و دستگاه های متولی از قبیل شهرداری، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان های مردم نهاد، خیرین، معتمدان و ... نیز باید پای کار بیایند تا بتوانیم در این راستا گام های بلند و عملی‌تری برداریم.

سردار طاهری یادآور شد: تمام کارهایی که در راستای جمع آوری و ساماندهی متکدیان صورت می گیرد باید ادامه دار باشد و در کنار آن طرح های فرهنگی نیز اجرا و از ظرفیت بالای رسانه ها به ویژه صدا و سیما هم در آگاهی بخشی های عمومی استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه تکدی‌گری زمینه‌ساز تخریب وجه فرهنگی و اجتماعی شهر است گفت:زمانی می توانیم بگوئیم اقدامات ما در این حوزه اثربخش بوده که متکدیانی که جمع آوری و به مراکز نگهداری منتقل می شوند دوباره به این چرخه برنگردند.

جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: نکته مهم این است که بعد از جمع آوری باید اقداماتی همچون بازپروری، توانمندسازی و احیا کردن فرد متکدی انجام شود وگرنه همین سیر و چرخه معیوب ادامه خواهد داشت.

کد خبر 4687924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =